Lietotas riepas un diski
Dažas nianses un biznesa specifika
 

Varētu šķist, ka riepu un disku iegāde – vienkārša lieta: ir izmērs, norādīta cena, bet tālāk – izvēles lieta. Patiesībā, gan riepu (īpaši lietotu) iegādē, gan gumijas un disku remontā ir daudzas nianses, kuru zināšana palīdz autoīpašniekam ietaupīt gan laiku, gan naudu. Par šīs lietas specifiku mums pastāstīja uzņēmumā RDPH (riepastev.lv) pārstāvis. Kompānija nodarbojas ar jaunu un lietotu riepu un disku tirdzniecību, kā arī to remontu jau daudzus gadus.

 

Car-use.lv: Šodienas ekonomisko situāciju kopumā grūti būtu nosaukt par vienkāršu. Vai tas atstāja kaut kādu iespaidu uz lietoto riepu tirgu?

Riepastev.lv: Bez šaubām. Piemēram, šodien diezgan aktuāls jautājums – pat ne divu riepu / disku iegāde, bet gan viena eksemplāra pirkšana. Salauza cilvēks riteni – vajag kaut ko uz maiņu. Piemēram, šodien autoīpašnieks var pazvanīt mums un pateikt: «Ir vajadzīga noteikta ražotāja un izmēra riepa.» Un ļoti iespējams, ka mēs priekš viņa to atradīsim.

Vai tiešām vienu – pret vienu?

Bieži vien – jā. Kad noliktavā nepārtraukti atrodas tāds riepu daudzums – ir no kā izvēlēties. Ja nav precīzi tādas pašas gumijas, mēs piedāvājam līdzīgu.

Bet cilvēkam pēc tam nerodas problēmas, izejot tehnisko apskati? Tomēr, dažādas riepas uz vienas ass.

Teiksim tā: šodien tehniskās apskates prasības vienādu riepu ziņā – nav tiks stingras kā agrāk. Skaidrs, ka likt pavisam to, kas pagadās, nevajag: var arī neizlaist. Piemēram, kad uz vienas ass stāv dažāda izmēra riepas vai viena – ziemas, bet otra – vasaras. Tur ir sava specifika, un visa uzskaitīšana aizņems pārāk ilgu laiku. Bet mēs to visu zinām un piemeklējam cilvēkiem riepas tā, ka pat gadījumā, ja uz auto stāv dažādas riepas uz vienas ass, tehnisko apskati tas izies.

Tehniskā apskate ir panākusi soli pretī Latvijas ekonomikas realitātei?

Par Latvijas realitāti – nesakiet vis. Tas tiek pieļauts ne tikai Latvijā. Piemēram, daudzi autoīpašnieki tajā pašā Anglijā braukā ar dažādām riepām uz vienas ass. Viņi absolūti nepārdzīvo šajā sakarā. Un arī bez problēmām iziet savu tehnisko apskati.

Protams, ka vadāmībai kritiskos režīmos, šāda riepu dažādība laikam nav visai laba. Bet braukšani pa pilsētas sastrēgumiem ar vidējo ātrumu 30...50 km/h (bet vairumam autobraucēju tas tā arī ir) – tas nav kritisks režīms. Protams, ka ir arī tādi braucēji, kuri, sabojājot vienu riepu, maina visu komplektu. Tādi ir gan Latvijā, gan ārzemēs.

Ja kāds lūgs pārdod vienu riepu, vai nebūs žēl izjaukt komplektu?

Realitāte ir tāda, ka gan riepas, gan diski pa vienam eksemplāram nāk diezgan daudz. Piemēram, konteinerā labākajā gadījumā 70% - komplekti no četrām vai divām vienādām riepām. Viss pārējais – riepas pa vienai. Piegādes apjomi – nav mazi, un zināmā laika periodā šādas riepas sakrājās gana daudz. Visas tās tiek šķirotas, marķētas un sistematizētas. Rezultātā, kad cilvēks prasa konkrēta ražotāja un izmēra riepu, viņam vienmēr ir, ko piedāvāt.

Daudz riepu klāstā: kā tas izskatās? Apmēram tā. Turklāt visas noliktavā esošās riepas ir sašķirotas un marķētas. Tāpēc izvēlēties to, ko vajag – nav grūti.

Noliktavā acīs trāpījās maz izplatīta izmēra riepas: zema profila, 195/40 R16. Dažām no tām bija palicis pieklājīgs protektora garums (ap 7 mm), bet dažām bija tikai 3...4 mm. Interesanti ir tas, ka šādas gumijas noliktavā bija daudz. Ja ir piedāvājums, tad ir pieprasījums. Kas to pērk? Piemēram, drifteri, turklāt ar lielu prieku. Ja jau reiz dedzināt gumiju, tad labāk to, kura lēti maksā. Tas arī ir saprotams: riepas – izejmateriāls. Kā teica paši klienti, ar riepām, kurām no protektora pāri ir palikuši 3...4 mm, pietiek tikai pāris apļu veikšanai. Ar 7 mm var nobraukt jau piecus apļus.

Analoga situācija – ar diskiem. Ne tik sen viens Audi īpašnieks nopietni sabojāja riteni. Finansu ziņā nebija jēgas remontēt nedz riepu, nedz disku. Cilvēks bez īpašas cerības pajautāja: „Neatradīsies nekas līdzīgs?” Un viņš bija ļoti izbrīnīts un iepriecināts, kad atradās tieši tādas pats lietais disks (riepu viņš nepirka, bet gan paņēma no rezerves riteņa).

Lai piemeklētu vienu riepu, ir jābrauc un uz vietas jāizvēlas?

Nav obligāti. Pasūtīt var vai nu caur e-pastu, vai nu ar SMS. Turklāt ar SMS atbilde tiks sniegta ātrāk. Ir iespēja piezvanīt un atstāt operatoram informāciju. Pietiek nosaukt riepas modeli, izmēru un protektora dziļumu. Piemēram, «Michelin Primacy HP, 205/55R16, protektora dziļums − 5...6 mm, ir nepieciešama viena riepa». Vai, piemēram, ir nepieciešams vienkāršais štancētais disks, un arī – viens. Pietiek nosaukt mašīnas modeli, piemēram, «Audi A6, 1998. gads, dzinējs – 2.5TDI». Pārējo speciālisti apskatīsies katalogā. Starp citu, nosaukt dzinēju ir ļoti svarīgi. Bieži vien vienam un tam pašam automobilim ar atšķirīgiem dzinējiem var būt dažādi diska iznesuma parametri. Izskaidrojams viss ir vienkārši: jo jaudīgāks ir dzinējs, jo jaudīgāka ir bremžu sistēma, līdz ar to, suportiem – lielāks izmērs. Principā, ieejot www.riepastev.lv mājas lapā, cilvēks pats var izvēlēties to, kas viņam ir nepieciešams, jo mājas lapā ir parametri un visa preču klāsta reālās bildes.

Bet tas ir liels darbs: sašķirot katru konteineru līdz pēdējai riepai?

Tā arī ir. Bet bez sistematizācijas nesanāks. Nestāstīšu to, cik laika aizņem sistematizācija, taču pateicoties tieši tai, klients mūsu mājas lapā redz tieši tās riepas un diskus, kas reāli ir noliktavā, nevis abstraktus. Mājas lapa regulāri tiek atjaunota, katru dienu parādās arvien jaunas pozīcijas.

Runājot par lietotiem diskiem: to sortiments ir tik pat plašs?

Skatoties, kādi diski. Štancēto ir diezgan daudz un arī ir, no kā izvēlēties, pat, ja cilvēkam ir nepieciešams tikai viens gabals. Lieto – mazāk: šodien tos ne vienmēr ir vērts vest. Piemēram, šodien Vācijā par oriģinālo lietoto disku komplektu reizēm prasa pat vairāk nekā pie mums maksā jauns komplekts. Kaut gan tā nav aksioma. Kaut ko no vieglo sakausējumu diskiem arī varam piedāvāt.

Ja runa iet par diska remontu: cik tas ekonomiski attaisnojās?

Viss ir individuāli. Štancēto disku reizēm nav jēgas velmēt, jo var pielikt dažus Eiro un iegādāties tādu pašu lietotu disku. Velmēt lietotos diskus ir jēga. Bet ne vienmēr iepriekš ir paredzams rezultāts. Atsevišķos gadījumos disks var ieplaisāt. Mūsu meistari jau zina dažādu disku īpatnības un vienmēr brīdina mašīnas īpašnieku, ja pastāv diska ieplaisāšanas disks, velmēšanas rezultātā.

Jautājums sakarā ar sezonu. Piemēram, cilvēks nobraukāja ziemu ar radzēto gumiju. Šī gumija vairs nav jauna un daļa radžu ir izkritusi. Ko ar tādām riepām iesākt – pielikt iztrūkstošās radzes un atstāt uz nākamo sezonu vai izraustīt palikušās radzes un lietot šo gumiju vasarā?

Ir jāskatās pēc situācijas. Bet visdrīzāk, ka otrais variants. Likt iztrūkstošās radzes ne vienmēr finansiāli ir izdevīgi. Lieta pat nav tanī, ka tas maksā nedaudz lētāk par jaunas gumijas radzēšanu, bet gan tanī, ka riepu, kurai palika 7...8 mm nav jēgas radzēt. Vidēji statistisko radžu garums – 10...11 mm, un, ja protektors ir nolietots, tad radzēm nav kur turēties un ļoti iespējams, ka tās drīz vien izkritīs.

Un pēdējais jautājums: ja cilvēkam savajadzējās kaut kādas specifiskas riepas vai diskus, kuru nav klāstā, tos var pasūtīt?

Jā, protams. Te starp citu ir viena nianse: ja cilvēku laiks nespiež un viņš pasūta kaut ko laicīgi, tad mēs bieži vien varam piedāvāt pievilcīgāku cenu, kaut gan arī specifisko riepu mūsu preču klāstā ir gana daudz.

Paldies par informāciju.

 
 

uz augšu