Nedaudz par riteņu skrūvēm
Febi Bilstein padomi
 
 

Šķiet, ko var pateikt par riteņu skrūvēm un uzgriežņiem? Visiem viss ir zināms. Pastāv vienkāršu ieteikumu virkne: pievilkt ar noteikto griezes momentu, tīrīt vītni, neizmantot skrūves / uzgriežņus ar sliktu vītni, sarūsējušus u.t.t. Tomēr, kā rāda prakse, tas netiek vienmēr ievērots. Rezultātā visnepiemērotākā brīdī automobiļa īpašnieks saskaras ar sekām, kuru novēršana prasa papildus darbu un izmaksas.

Saprotams, ka ne līdz galam pievilktas skrūves tas nav labi: var gaitā zaudēt riteni. Tomēr pārāk stipri pievilktas skrūves nav labāk. Kā zināms, riteņu skrūves / uzgriežņus ir ieteicams pievilkt ar dinamometrisko atslēgu. Var izmantot elektriso / pneimatisko uzgriežņu atslēgu, bet tai ir jābūt griezes momenta regulējamam ierobežojumam.

Vairumam spēkratu riteņu pievilkšanas moments sastāda 100...120 Ņm, kaut gan katrā konkrētā gadījumā nenāks par skādi noprecizēt šo parametru ražotāja instrukcijā.

Diemžēl šis vienkāršais ieteikums netiek ievērots vienmēr: riteņi bieži vien tiek par stipru pievilkti. Reiz kaut kur tika rakstīts par to, kā viens auto īpašnieks no Baltijas valstīm nolēma pārbaudīt, ar kādu piepūli pievelk riteņus montāžas darbnīcās. Iebrauca, lūdza nomainīt riteņus, bet tad izbrauca un pārbaudīja pievilkšanas momentu ar dinamometrisko atslēgu.

Aptuveni pusē no visiem gadījumiem riteņi izrādījās pievilkti stiprāk nekā nepieciešams ar 180...250 Ņm. Bet vienā gadījumā šis rādītājs pārsniedza 300 Ņm. Nav pārsteigums: skrūves pievilka vai nu ar rokām no visas sirds, lai stiprāk turētos, vai nu ar trieciena pneimatisko uzgriežņu atslēgu, bez regulējamā griezes momenta.

Kas slikts, ja riteņi ir pieskrūvēti stiprāk nekā nepieciešams? Iespējamās sekas. Par stipru pievilktas skrūves var pārtrūkt, bet vieglā sakausējuma disks var ieplīst stiprinājuma vietā. Tomēr visbiežāk mēdz gadīties prozaiskāk: skrūves lūzt, kad tās mēģina atskrūvēt. Starp citu, pat ja skrūves nebija stipri pārvilktas, bet vītne un / vai skrūve bija sarūsējusi, tad rezultāts varbūt analoģisks.

Ko iesākt, ja skrūve ir salūzusi, bet tās fragments palika iekšpusē? Viens no veidiem šādas skrūves izskrūvē, izmantojot skrūvju ekstraktoru (sk. iespraudumu). Vienkārši sakot, ekstraktors tas ir skrūve-urbis ar kreiso vītni un vītņurbja stiprinājumu. Kas nozīmē to, ka ekstraktora ieskrūvēšanas virziens sakrīt ar skrūves izskrūvēšanas virzienu. Jo dziļāk iet ekstraktors, jo spēcīgāk tas izskrūvē skrūvi.

Protams, ka ekstraktori ir ne vienmēr, un ne visiem. Tāpēc tiek izmantotas citas metodes: mērcē vītni, skrūves atliekām piemetina caurules gabalu (ja ir kam piemetināt) un mēģina izskrūvēt. Reizēm izurbj u.t.t. Īsāk sakot, lieks darbs un tēriņi, bez kuriem var iztikt.

Citiem vārdiem sakot, kaut arī ieteikumi, kuri skar riteņu skrūves ir banāli, tomēr ievērot tos nenāks par skādi. Lētāk iznāks.

    
 febi bilstein

Grūti pateikt, kā un ar ko pievilka riteņus attēlā redzamai mašīnai. Bet, ja spēcīgs 100 kg smags vīrietis varēja tos atskrūvēt, tikai salaužot vienu balonatslēgu un palēkājot uz citas, tad tas liecina par to, ka pievilkšanas moments bija vismaz 300 Ņm. Tas gandrīz trīs reizes pārsniedz nepieciešamo. Un vēl paveicās, ka skrūves neoksidējās un izrādījās izturīgas: izskrūvējās, nevis salūza.

   
    
 febi bilstein

Labāk nedaudz vaļīgāk nekā par stipru pievlikt? Nav teikts. Internetā klejo interesants stāsts. Vienam cilvēkam pēc izbraukšanas no riteņu montāžas atnāca īsziņa: Cienījamais īpašniek! Ja Jūs vēl nesasitāt savu auto, lūdzu, uzmanīgi apstājieties un pievelkat riteņu skrūves. Mēs aizmirsām to izdarīt. Ar ko šis stāsts beidzās, nav zināms.

Joki paliek joki, bet nepietiekoši pievliktas skrūves parasti jūt uzreiz: gaitā ritenis sāk vibrēt, un vibrācija ātri pastiprināsies. Kaut gan, ja skaņas izolācija ir laba un salonā spēlē mūzika, bet vadītājs ir ne visai pieredzējis, tad ir iespējami varianti.

   

Kāpēc pārvilktās riteņu skrūves lūzt, skrūvējot tās ārā? Ir tāda lieta, kā iepriekšējā nostiepuma spēks. Vienkāršiem vārdiem, tas ir spēks, kurš velk skrūvi pa tās asi, it kā mēģinot to saplēst. M12x1,5 izmēra, 10,9 izturības klases riteņa skrūvei, kura ir pievilkta ar griezes momentu 120 Ņm, iepriekšējā nostiepuma spēks aptuveni 57000 Ņ vai 5.8 metriskās tonnas. Uz pārāk stipri pievilktu skrūvi var iedarboties 10...15 metrisko tonnu spēks. Pārslodze ievērojami pastiprina materiāla nogurumu, skrūve zaudē izturību un plīst.

 

Ja skrūve salūzt

Lūk, kā izskatās ekstraktori, ar kuru palīdzību tiek skrūvētās ārā bojātās riteņu skrūves.

Pielietošanas process vienkāršs. Atkarībā no nolauztās skrūves vai tapskrūves izmēra, tiek izvēlēts ekstraktora izmērs.

Mazs ekstraktors var netikt galā ar lielu skrūvi un vienkārši salūzt. Tāpēc ieteicams ņemt vislielāko no

 iespējamiem ekstraktoriem. Salauztā stiprinājumā tiek izurbta 30...100 mm dziļa atvere, lai ar ekstraktoru iezīmētu vītni.

Atveres diametram jāsakrīt ar ekstraktora uzgaļa diametru. Iegūtajā atverē tiek ieskrūvēts ekstraktora uzgalis, tiek uzmests vītņurbis un tiek veikta griešana pretēji pulksteņrādītāja virzienam.

Ekstraktors ar kreiso vītni ies skrūvē iekšā tik ilgi, kamēr pietiks piepūles, lai pati skrūve sāktu skrūvēties.