Bremžu kluču un disku maiņa
 
 

Kā zināms, no transportlīdzekļa drošības sistēmām vissvarīgākās ir bremzes. Lai tā būtu kartībā, nepieciešama korekta to apkope.

TRW  - viens no vadošajiem pilnu bremžu sistēmu izstrādātājiem un ražotājiem, kas piedāvā augstas kvalitātes produkciju autoražotājiem un detaļu izgatavotājiem, priekš sekundārā tirgus. Firma sniedz arī  tehnisko informāciju servisiem, lai nodrošinātu kvalitatīvu detaļu uzstādīšanu un nomaiņu.

Visbiežākā bremžu sistēmas tehniskās apkopes darbība - kluču maiņa.

Šīs procedūras laikā, nepieciešams veikt vairākas pārbaudes. Ja tas netiek izdarīts, sistēmas darbība varbūt nekorekta. Var rasties arī drošības problēmas. Pārbaudi ir jāveic pareizi. Svarīga detaļa: piemēram, noņemot suportus, tos jāiekar īpaši šim nolūkam paredzētos āķos, lai ar suportu svaru nesabojātu elastīgās bremžu caurules.

Rūpīgi jāpārbauda berzes materiāla vizuālo stāvokli. Nevienmērīga nodiluma problēmas ir viegli nosakāmas (skatīties TRW kabatas kartīti). Berzes materiāla struktūras izmaiņas var rasties pārkaršanas rezultātā, kad bremžu klucis ir iestrēdzis turētājā. Šādā gadījumā klučus ir jānomaina, pirms tam novērtējot arī bremžu disku stāvokli: kāds ir to biezums, vai nav plaisu un rievu, kā arī korozijas.

Svarīgs iemesls, kāpēc nedrīkst pieļaut pārmērīgu bremžu materiāla nodilumu - tā siltuma novadīšanas un izkliedēšanas funkcija. Plāns bremžu klucis novada vairāk siltumu uz suportu. Rezultātā sakarst aiz virzuļa esošais bremžu šķidrums un paaugstinās tā vārīšanās risks. Sliktākajā gadījumā, bremzes var iziet no ierindas.

Bremžu kluči var būt aprīkoti ar nodiluma sensoriem. Tādā gadījumā par minimālā biezuma robežas sasniegšanu informē brīdinājuma indikators uz ierīču paneļa. Pastāv divu veidu sensori: elektriskie (ar vienu vai divām ķēdēm) un mehāniskie.

Vienas ķēdes nodiluma sensori signalizē par bremžu kluču nodilumu caur zemējuma kontaktu ar bremžu disku. Ja šāda veida sistēmā rodas ķēdes bojājumi, indikators neizgaismosies pat tad, ja bremžu klucis ir pilnībā nodilis. Svarīgi pārbaudīt šādu bojājumu esamību un, ja nepieciešams, veikt remontu. Nodiluma sensors ar divām ķēdēm darbojas savādāk. Tā elektroniskās ķēdes nepārtrauktību pārbauda speciāla sistēma. Neskaitot reālo bremžu kluča nodilumu, brīdinājuma gaismas signāla nostrādāšanu var izraisīt ķēdes pārrāvums vai bremžu diska radītie sensora bojājumi. Ja sensors uzrāda, ka bremžu kluči ir sasnieguši minimālo biezumu, tad jāveic to nomaiņu.

Mehāniskie sensori - nelieli metāla izciļņi virs bremžu kluču aizmugurējās plāksnes virsmas. Klučiem sasniedzot minimālo biezumu, sensors saskaras ar disku. Uz to norāda augstas frekvences skaņas rašanās.

Ja bremžu kluči nav aprīkoti ar nodiluma sensoru, var uzskatīt, ka tos ir obligāti jāmaina tad, kad to materiāla biezums ir mazāks par 3 mm. Kategoriski nedrīkst pieļaut bremžu kluču nodilšanu līdz metālam: tas var iznīcināt bremžu disku.

Runājot par diskiem, katrs ražotājs pats nosaka to minimālo biezumu. Ir vairāki iemesli, kāpēc ir jāuzstāda bremžu diskus ar ražotāja noteikto biezumu. Pirmais ir diska mehāniskā izturība. Pārāk plāns bremžu disks var nolūzt no elementiem, kas to tur pie rumbas. Otrs iemesls - diska spēja izkliedēt siltumu. Pārmērīgi plāniem bremžu diskiem ir zemāka siltumietilpība, kas var izraisīt pārkaršanu un diska deformāciju vai kluču svilšanu. Diska biezuma mērīšanai ir jāizmanto īpašu mikrometru. Pārlieku plānus bremžu diskus - obligāti jānomaina.

Ja bremzēšanas laikā rodas riteņu un bremžu pedāļa vibrācija, ir jāpārbauda, vai iemesls nav bremžu diskos. Šim nolūkam, jāizmēra diska biezuma starpību pa visu tā diametru. Lai to izdarītu, nepieciešams izmērīt diska biezumu astoņās vietās ar 45 soli pa diska apkārtmēru un aptuveni 10 mm no ārējās malas. Pēc tam jāatņem mazāko izmērīto vērtību no lielākās. Ja mērījums atšķiras par 0,015 mm vai vairāk, tas var būt vibrācijas avots. Bremžu disku biezuma atšķirības galvenokārt rodas nekorektas diska uzstādīšanas vai bremžu sistēmas komponentu (piemēram, suportu vadīklu) darbības rezultātā. Tas izraisa lokalizētu diska nodilumu pret kādu no bremžu klučiem.

Nepieciešams pārbaudīt arī diska nodiluma pakāpi. Šim nolūkam izmanto indikatoru ar magnētisku pamatni. Arī šo mērījumu ir jāveic aptuveni 10 mm attālumā no diska ārējās malas. Maksimāli pieļaujamās vērtības lietotiem bremžu diskiem ir robežās no 0,1 līdz 0,2 mm: zemākā vērtība attiecas uz lielāka diametra diskiem. Dažiem transportlīdzekļiem jau 0,1 mm nodilums ir pārāk liels.

Pārmērīgu diska nodilšanu var izraisīt ne tikai kluču sliktais stāvoklis, bet arī pārāk liela brīvkustība gultņos vai izliekta rumba. Pirms diska nomaiņas, šādu iespēju ir jāizslēdz, atsevišķi izmērot rumbas nodilumu. Maksimāli pieļaujamais rumbu nodilums - 0,02 mm.

Vibrācija var rasties arī tad, ja diski ir stipri sarūsējuši. Jāņem vērā to, ka, gaisa mitruma kondensēšanās rezultātā, uz disku virsmas var veidoties nelieli korozijas plankumi. Plāns korozijas slānis parasti tiek notīrīts bremzēšanas laikā, neradot problēmas sistēmā. Sarežģījumi sākas tad, kad automobilis ilgstoši stāv uz vietas (piemēram, autoplačos vai ziemā). Korozijas slānis, kas izveidojas šādos gadījumos, bremzēšanas laikā netiek notīrīts, un izraisa pārmērīgu bremžu kluču berzes materiāla pārkaršanu un tā sastāvā esošo sveķu kušanu. Diska virsmas korozija var izraisīt būtisku bremzēšanas spēka samazināšanos vai vibrāciju.

Vēl viena iespējamā bremžu disku problēma - pārkaršana. Uz to norāda zilganas krāsas plankumi uz diska virsmas: tas ir oksīdu slānis, kas samazina berzes līmeni un palielina bremzēšanas ceļu. No pārkaršanas disks var ieplīst.

Ja bremžu diskam ir konstatēti darba virsmas bojājumi (dziļi skrāpējumi, plaisas), tad jāveic to nomaiņu. Diskus maina pa pāriem katram tiltam. Kopā ar jauniem bremžu diskiem tiek uzstādīts jaunu kluču komplektu.

Aktuāls jautājums: šodien bieži tiek piedavāta diska virsmas atjaunošana. Vai ir vērts to veikt? Ņemot vērā demontāžas / montāžas kopējās izmaksas, ir grūti attaisnot šāda pakalpojuma ekonomisko izdevīgumu. Atjaunotā diska biezums, visticamāk, būs tuvs minimāli pieļaujamajam lielumam. Rezultātā samazināsies diska kalpošanas laiks, bet tā biezuma samazināšanās zem minimāli pieļaujamās robežas kalpošanas laikā ir ļoti bīstama. Tāpēc, no drošības viedokļa, labāk uzstādīt jaunus diskus.

 
 

sagatavots: brauc.com; car-use.lv