sekojiet mums Facebook
  Lukturu bojājumi
Nedaudz par stiprinājumiem un lukturiem no angļu mašīnām

Mēs jau stāstījām par blāviem lukturiem un kā pret to cīnīties. Tomēr lukturu blāvums – nav vienīgā problēma. Reizēm lukturi sitas vai lūzt to stiprinājumi. Ko šādā gadījumā darīt – pirkt jaunus lukturus? Tas nav obligāti. Ir lētāki varianti. Tomēr arī tur ir savi zemūdens akmeņi.

Luktura stiprinājums (jeb tautā sauktā - austiņa) var salūzt vairāku iemeslu dēļ. Turklāt ne obligāti mašīnai ir jāiekļūst negadījumā. Reizēm viss mēdz būt daudz vienkāršāk. Lai nomainītu spuldzīti, dažus lukturus ir jānoņem. Neuzmanīga demontāža / montāža un rezultātā stiprinājums ir nolauzts. It īpaši, ja lukturis nav jauns un plastmasa – laika gaitā izkaltusi. Mēdz gadīties arī savādāk. Uz dažiem automobiļiem, lukturu stiprinājumiem ir tāda uzbūve, ka tos var salauzt ar vienkāršu uzspiešanu. Kur tā radīsies? Ir zināmi gadījumi, kad stumjot iestrēgušo auto, cilvēki atspiežas pret lukturi un rezultātā tā stiprinājums lūza.

Lukturu bojājumi
Nedaudz par stiprinājumiem un lukturiem no angļu mašīnām

Galvenais jautājums: ko tagad ar to visu iesākt? Jauns lukturis bieži vien maksā dārgi. Lukturis no izjaukta spēkrata – lētāks, tikai nav zināms, kādā tas ir stāvoklī. Ārēji ierīce var izskatīties normāli, bet apgaismot nepareizi. Tāpēc nav fakts, ka ar to izdosies iziet tehnisko apskati. Mēģināt salabot bojātos stiprinājumus? Reizēm, tas ir iespējams, bet nav garantijas, ka salabotā austiņa ilgi kalpos.

Zemāk – piemērs, kā autoīpašnieks pats salaboja nolauzto stiprinājumu ar vienkāršas superlīmes un epoksīdsveķa palīdzību. Izskatās neslikti, tikai remontējamais posms nav armēts. Šī iemesla dēļ pastāv risks, ka pēc neilga laika austiņa salūzīs tajā pašā vietā.

Lukturu bojājumi
Nedaudz par stiprinājumiem un lukturiem no angļu mašīnām

Ir zināmi arī nestandarta labošanas paņēmieni, bet, kā pret to izturēsies tehniskās apskates laikā – nav zināms.

Lukturu bojājumi
Nedaudz par stiprinājumiem un lukturiem no angļu mašīnām

Daži autoīpašnieki brīnās: kāpēc lukturu stiprinājumi ir tādi neizturīgi? Kas tas ir: ražošanas nepilnība vai brāķis? Bieži vien tas nav nedz viens, nedz otrs. Lukturu stiprinājumi speciāli ir izpildīti pavājināti, lai trieciena gadījumā austiņa nolūztu, bet glābtu pašu lukturi, kura cena ir daudz augstāka.

Un uzreiz rodas jautājums: ja ražotājs ir paredzējis lukturu stiprinājumu nolūšanu, tad laikam ir arī paredzēts šīs problēmas risinājums? Tā arī ir. Uz daudziem lukturu modeļiem blakus austiņām ir atveres. Tās ir paredzētas remonta austiņu stiprināšanai, kuras var pasūtīt atsevišķi. Šīs atveres ir redzamas arī pirmajā attēlā, bet zemāk redzamā attēlā uz tām norāda bultiņas.

Lukturu bojājumi
Nedaudz par stiprinājumiem un lukturiem no angļu mašīnām

Remonta austiņas izglābj diezgan bieži. Ir zināms gadījums, kad automobiļa īpašnieks savam spēkratam pasūtīja jaunus lukturus. Un, jau saņemot tos, viņš konstatēja, ka transportēšanas laikā viena luktura austiņa atlūza. Foto zemāk – jauns lukturis, uz kura jau stāv remonta austiņa. Līdzās – nolauztā štata austiņa.

Lukturu bojājumi
Nedaudz par stiprinājumiem un lukturiem no angļu mašīnām
 
 

Bet mēdz gadīties arī tā, ka remonta austiņas nav paredzētas, bet štata nav iespējams salabot. Vai nu lukturiem ir kāds cits defekts, kuru nav iespējams novērst, vai arī tas ir ekonomiski nepamatoti. Citiem vārdiem sakot, ir nepieciešami jauni lukturi.

Vislētākais variants – pameklēt lukturi no izjauktas mašīnas. Un te slēpjas viens nepatīkams moments, jo var iegādāties lukturus no spēkrata no Anglijas. Ar ko tas var beigties – ir saprotams: neizdosies iziet tehnisko apskati. Protams, ka pastāv iespējas apmānīt tehniskās apskates pārbaudes ierīci, tomēr tas ne vienmēr izdodas. Bet, ja arī izdodas, tad, drošības ziņā, tas nav veiksmīgākais risinājums, jo kvalitatīvas gaismas diennakts tumšā laikā nebūs.

Iegādes laikā noteikt uz aci to, ka lukturi ir no britu mašīnas – diezgan sarežģīti. Uz dažiem modeļiem marķējumā ir bultiņa, kura norāda to, ka ierīce ir paredzēta priekš kreisās puses kustības. Tomēr bieži vien nekādu norāžu, tajā skaitā arī bultu – nav. Var, protams skatīties pēc izkliedētāja zīmējuma, ja tāds ir. Ja ir pieredze, var paņemt sev līdzi mazu akumulatoru (1.2 Ah) un spuldzīti: pieslēgt un skatīties, kur iet gaismas kūlītis. Tomēr pieredze ir ne vienmēr, bet bez tās noteikt gaismas kūlīša pareizību – problemātiski, it īpaši dienas laikā. Un arī ne katrs pārdevējs ļaus pircējam veikt tādus eksperimentus.

Vēl variants – skatīties uz šķērssienu, kura atrodas pirms spuldzītes. Bet te arī ir nepieciešama zināma pieredze. Zemāk redzamā attēlā – šīs šķērssienas piemērs. Labajā attēlā – šķērssiena atsevišķi. Ja ieskatīties – augšā ir neliels pakāpiens. Tā ir detaļa no Eiropas automobiļa. Anglijas lukturī tā būs vērsta uz citu pusi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Lukturu bojājumi
Nedaudz par stiprinājumiem un lukturiem no angļu mašīnām
 

Bet visprecīzākā un laikam arī vienkāršākā metode – iepriekš paskatīties lukturu numuru pēc kataloga. Zemāk redzamā attēlā – piemērs: pa kreisi – labais Eiropas lukturis no Audi, tās numurs – 1853675100. Pa kreisi – tāds pats Anglijas mašīnai paredzēts lukturis, kura numurs – 1853677100. Starpība ir vienā ciparā. Tomēr arī šī metode nav droša: dažu neoriģinālo detaļu ražotāju preces var nefigurēt katalogos vai arī detaļu numerācija var būt nestandarta.

Lukturu bojājumi
Nedaudz par stiprinājumiem un lukturiem no angļu mašīnām

Ja tomēr tika nopirkti angļu lukturi, vai ir iespēja tos iestatīt atbilstoši Eiropas prasībām? Jo uz dažu spēkratu lukturiem ir slēdži no kreisās puses kustības uz labās puses kustību. Var būt, to var pārslēgt un problēma – atrisināta? Diemžēl tas tā nav. Slēdzis – laicīgs risinājums situācijās, kad auto ir atbraucis no Anglijas uz laiku.

Lukturu bojājumi
Nedaudz par stiprinājumiem un lukturiem no angļu mašīnām

Attiecībā uz slēdžiem arī ir savas nianses. Pirmkārt, tie tiek uzstādīti tikai uz tiem lukturiem, kur gaismas kūlīti formē lēca. Ja lukturu stikli ir rievoti, tad slēdzim nav nozīmes. Otrkārt, pēc angļu luktura pārslēgšanas uz Eiropas režīmu, iznāk ne gluži eiropeisks gaismas kūlis. Drīzāk tas atgādina to, kas ir uz amerikāņu lukturiem, bet arī ar noteiktām atšķirībām. Kā jau tika minēts, kvalitatīvas gaismas nebūs tik un tā. Izskaidrojams viss ir diezgan vienkārši.

Anglijā kreisam lukturim ir jāspīd uz ceļmalu. Braucot pa Eiropas ceļiem, tā spīdēs uz pretējo joslu un līdz ar to apžilbinās pretim braucošos vadītājus. Teiksim, slēdzis nogrieza daļu no gaismas kūlīša un kreisais lukturis neapžilbina pretim braucošos šoferus. Bet ar labo lukturi ir sarežģītāk. Tas sākotnēji ir iestatīts tā, lai spīdētu nedaudz uz kreiso pusi – Anglijā pretim braucošie vadītāji atrodas pa labi. Kas nozīmē, ka apmali labais lukturis neapspīdēs un tas, maigi sakot, nav droši.

Labi, bet, ja mēģināt iestatīt labo lukturi? Diemžēl nesanāks: regulējumam nepietiks gaitas, lai gaismas kūlīti pagrieztu uz apmales pusi. Bet tā – nav vienīgā problēma. Sakarā ar to, ka gaismas kūlis ir iestatīts tā, lai skatītos vairāk uz kreiso pusi, tad tas arī apžilbinās pretim braucošos. Lai no tā izvairītos, luktura gaismu vajag apslāpēt – atstāt gaismas tālumu 15…20 metru līmenī, bet ar to nav pietiekoši.

Ir protams, globālāks risinājums, kā pārveidot angļu lukturus uz Eiropas standartu: samainīt luktura atstarotāju, šķērssienu pirms spuldzītes un stiklu. Tomēr šāda procedūra ne vienmēr ir ekonomiski pamatota. Citiem vārdiem sakot, ja ir vēlme ietaupīt, bet tajā pat laikā pastāv risks nopirkt angļu lukturus, tad laikam labāk ir neriskēt. Jo taupība pērkot var turpmāk radīt problēmas un papildus izmaksas.

Viss iepriekš minētais – nebūt nav pilns problēmu ar lukturiem saraksts. Tāpēc mēs pie šī temata vēl atgriezīsimies.

Iesmidzināšanas leņķis uz dīzeļa
Vēlāk vai agrāk - nedaudz par regulēšanu


Viens dīzeļa auto īpašnieks saskārās ar to, ka spēkrats aukstā laikā sāka slikti iedarbināties. Uz ko kāds no stāvvietas kaimiņiem ieteica sekojošo, citējam: «pagriezt sūkni uz agrās aizdedzes pusi». Sak, nekā sarežģīta, un viss uzreiz būs labi. Autoīpašnieks ne uzreiz saprata: kādu sūkni un uz kurieni pagriezt, un kāds te sakars ar aizdedzi, ja uz dīzeļa uzliesmošana notiek no saspiešanas?

Iesmidzināšanas leņķis uz dīzeļa
Vēlāk vai agrāk - nedaudz par regulēšanuLasīt talāk

Jeep Grand Cherokee
Trešā paaudze (2004...2010),
Ekspluatācijas nianses


Trešās paaudzes Grands Cherokee, konstruktīvā ziņā, diezgan ievērojami atšķiras no sava priekšgājēja: platforma - no mersedesa, priekšējā piekare - neatkarīgā, bet elektronikas ir vairāk nekā vajag. Lietošanas ziņā, automobilis nav slikts, taču savas vājās vietas tam, protams, arī ir.

Jeep Grand Cherokee
Trešā paaudze (2004...2010),
Ekspluatācijas niansesLasīt talāk

Kā iemācīties braukāt ar segveju

Pirmo reizi, dzīvajā, mēs iepazināmies ar šo eksotisko elektrodivriteni jau pirms vairākiem gadiem, kad bez panākumiem mēģinājām no tā nokrist. Rīgas svētkos izdevās kā nākas izmēģināt segveju gaitā. Iespaidi – nedaudz nepierasti, taču viennozīmīgi, pozitīvi.

Kā iemācīties braukāt ar segvejuLasīt talāk

Priekš kam ir nepieciešama brīvrumba
Jeb, kāpēc plīst ģeneratora siksna


Viena auto īpašnieka spēkratam gaitā saplīsa ģeneratora siksna. Nomainīja to. Automobilis nenobrauca pat 10 000 km, kā jaunā siksna atkal saplīsa. «Acīmredzot, tika uzlikta nekvalitatīva siksna» - nodomāja mašīnas īpašnieks. Taču citā servisā tika noskaidrots, ka siksnai nebija ne vainas, un tās plīsuma iemesls ir pavisam cits.

Priekš kam ir nepieciešama brīvrumba
Jeb, kāpēc plīst ģeneratora siksnaLasīt talāk