sekojiet mums Facebook
Turbīna no izjaukta spēkrata
Dažas pārbaudes metodes

Turbīnai izejot no ierindas, rodas pašsaprotama nepieciešamība pēc tās nomaiņas. Jauna detaļa maksā dārgi. Rūpnīcā atjaunotā – lētāka, tomēr agregātam no lietota automobiļa – vēl zemāka cena. Vai ietaupījums ir tā vērts, lai riskētu? Ja tomēr tiek pirkta turbīna no izjaukta auto, vai ir kaut kādas vienkāršas metodes, kā to var pārbaudīt?

Iegādājoties turbīnu no izjauktas mašīnas, to ir iespējams pārbaudīt tikai vizuāli, pēc dažām vienkāršām pazīmēm. Protams, ka pēc tā nevarēs izdarīt pilnvērtīgus secinājumus. Tomēr veikt šo pārbaudi ir vērtīgi.

Pirmais, ko dara vairums pircēju – pārbauda, cik viegli griežas turbīnas rotors.

Nākamā pazīme, kam ir vērts pievērst uzmanību – darba rata spārnu apmales. Ja tās ir notrulinātas, tad, labākajā gadījumā, automobilim reti tika mainīts gaisa filtrs, un turbīnā iekļuvušie netīrumi darbojās kā abrazīvs. Rezultāts – neliels turbīnas produktivitātes samazinājums, bet sekas – degvielas patēriņa pieaugums.

Sliktāk ir tad, ja spārnu rata apmaļu nodilumu radīja beršanās pret sieniņām, kuru izraisīja paaugstināta brīvkustība, kas radās turbīnas gultņu nodiluma rezultātā.

Minēto brīvgaitu ir iespējams pārbaudīt. Tomēr te ir savas nianses. Mēdz būt gareniskā un šķērseniskā brīvkustība (sk. attēlus 1 un 2). Gareniskai brīvgaitai nevajadzētu būt (uz dažiem modeļiem tiek pieļauta līdz 0.1 mm), bet šķērseniskā ir vienmēr. Atkarībā no turbīnas modeļa, tā var sastādīt 0,2...0,6 mm. Šie dati ir pieejami speciālos katalogos.

Skaidrs, ka uz aci un tausti tādu attiecību nevar pārbaudīt. Redzamas ir tikai galējības, kuras nav pieļaujamas.
Pirmā galējība – tas, par ko tika runāts iepriekš: kritiski lielā brīvkustība. Ja rotoru viegli piespiest pie vienas no sienām un pagriezt, tad spārnu rats aizskar sieniņas. Otrā galējība – šķērseniskās brīvkustības neesamība. Tas var liecināt par aizkoksētniem slīdgultņiem. Kā variants, tas var rasties tāpēc, ka, pēc braucieniem, turbīna netika atdzesēta tukšgaitā.

Ir viens ļoti svarīgs parametrs, kuru vizuāli pārbaudīt neizdosies: tā ir turbīnas balansēšana. Ja riteņa lāpstiņas pat ir nedaudz notēstas, tad tas jau izraisa disbalansu. Bet, ņemot vērā to, ka turbīnas rotors griežas ar ātrumu 100...200 apgr./min, tad pat neliels disbalanss izraisa sišanos un, respektīvi, resursa samazināšanos.

Turbīnai ar maināmo ģeometriju nenāks par skādi pārbaudīt aktuatora – maināmās ģeometrijas mehānisma vadības vārsta – stāvokli. Pirmkārt, pārvietojoties kāts nedrīkst iestrēgt. Otrkārt, membrānai jābūt nebojātai (attēli 3 un 4). Bet treškārt, nedrīkst būt pēdas no korozijas, kurai aktuatori ir diezgan bieži pakļauti.

Saprotams, ka mehāniskie bojājumi arī nav vēlami. Piemēram, neliela aktuatora korpusa deformācija (sk. foto) var novest pie tā, ka mezgls darbosies nekorekti. Līdz ar to darbosies visa turbīna nepareizi.

Uz turbīnas nereti var manīt eļļas pēdas, kuras arī var kaut ko pavēstīt. Ir situācijas, kad skaidri redzams, ka eļļa tika dzīta no turbīnas kārtridža. Bet mēdz gadīties, ka eļļa iet no motora, vai ar gaisu: piemēram, problēmu ar kartera ventilāciju dēļ. Pēc būtības, tas arī ir iemesls aizdomāties: no problemātiska motora noņemtā turbīna arī var izrādīties ar defektiem.

Vēl viena nianse: grūtības ar demontāžu. Kā variants, turbīna var tikt piedāvāta ar kolektoru. Nebija laika / vēlmes noņemt vai uzgriežņi / tapskrūves oksidējās līdz tādai pakāpei, ka tās vajadzēs nogriezt vai urbt ārā?

Tomēr, ir vērts pirkt turbīnu no izjaukta auto? Vai labāk iegādāties atjaunotu? Viss ir atkarīgs no situācijas. Gan lietotie agregāti var būt visdažādākā stāvoklī, gan arī turbīnu atjaunošana mēdz būt dažāda. Viena lieta – nomainīt kārtridžu pret citu, neskaidras izcelsmes un kvalitātes detaļu, un salikt bez balansēšanas, bet cita – atjaunot atbilstoši ražotāja ieteikumiem, izmantojot normālas detaļas un iekārtas.

Īsāk sakot, katrs izvēlas pats. Vissvarīgākais jautājums, atbilde uz kuru ir būtiska - cits: kāpēc no ierindas izgāja vecā turbīna? Nenoskaidrojot to, pastāv iespēja, ka arī jaunā turbīna nekalpos ilgi.

Kā var spriest pēc nosaukuma, šķērsenisko brīvkustību pārbauda, kustinot turbīnas rotoru šķērsām kustības asij. Brīvgaita 0,2...0,6 mm robežās tiek uzskatīta par normu. Kad, darbības laikā, turbīna piepildās ar eļļu, tā pazūd.

Gareniskā brīvkustība tiek pārbaudīta, satverot rotoru no abām pusēm un kustinot to turp-atpakaļ pa kustības asi. Ja rotors tiks satverts tikai no vienas puses, vāju brīvkustību var nepamanīt.

Kā pārbaudīt aktuatoru, turbīnā ar maināmo ģeometriju: sākumā jāpārbauda kāta gaitu. Šim nolūkam jāpaņem uzgriežņu atslēgu, un ar tā palīdzību jāuzspiež uz kātu. Kātam brīvi jāpārvietojas un pašam jāatgriežas sākotnējā stāvoklī. Uz atsevišķām turbīnām maināmās ģeometrijas mehānisma uzbūve atšķiras, un kātu ir jāatvelk.

Nākamais, ko jāpārbauda – membrānas viengabalainība. Šim nolūkam, piemēram, ar pirkstu jāaizver atvērums uz aktuatora, un jāuzspiež uz kātu. Atveri var paturēt ciet 10...15 sekundes. Ja membrāna ir vesela, tad šajā laikā kāts paliks piespiestā stāvoklī.

Dēļ tā, ka aktuatora korpuss ir saspiests, kāts neaizies līdz augšējam galējam punktam. Respektīvi, turbīna nedarbosies korekti.

Ja aktuatora kāts ir sācis rūsēt, tad agri vai vēlu tas sāks ieklemmēt. Attēlā – parādīta smaga bojājuma pakāpe: rūsa ir saēdusi kātu tik tālu, ka šķēlums pie tā pamatnes ir kļuvis konusveidīgs.

Land Rover Freelander II (2006...2014)
Ekspluatācijas nianses

Pirmās paaudzes Land Rover Freelander, pēc daudzu īpašnieku teiktā, nevarēja nosaukt par izturības piemēru. Bet, kā šajā ziņā ir ar otrās paaudzes Freelander?

Land Rover Freelander II (2006...2014)
Ekspluatācijas niansesLasīt talāk

Kāpēc neiedarbinās dīzelis
Viens no āķīgajiem iemesliem

Viens dīzeļa automobiļa īpašnieks, ar salu iestāšanos, saskārās ar nepatīkamu situāciju: reiz, no rīta, dzinējs atteicās iedarbināties. Akumulators - it kā normālā stāvoklī, taču, mēģinot palaist, motors griezās kaut kā kūtri. Kur ir iemesls?

Kāpēc neiedarbinās dīzelis
Viens no āķīgajiem iemesliemLasīt talāk

Parkošanās Vācijā

Pastāv uzskats, ka vācu auto braucēji ir diezgan likuma paklausīgi. Tomēr bez CSN pārkāpumiem neizpaliek arī viņi. Viens no visizplatītākajiem pārkāpumiem ir nepareiza parkošanās. Daļēji tas notiek tā iemesla dēļ, ka bieži vien trūkst parkošanās vietu. Par situāciju stāsta viens mūsu līdzpilsonis, kurš jau kādu laiku dzīvo Vācijā.

Parkošanās VācijāLasīt talāk

Farkopi
Dažas nianses

Tiem auto īpašniekiem, uz kuru mašīnām nekad nav bijis farkopu, bet pēkšņi parādījās nepieciešamība pēc šīs ierīces, likumsakarīgi rodas jautājumi, sakarā ar šo tēmu. Lai atbildētu uz šiem jautājumiem maksimāli korekti, mēs vērsāmies pie kompānijas, kura nodarbojas ar farkopu pārdošanu un uzstādīšanu, pārstāvja.

Farkopi
Dažas niansesLasīt talāk