Vasaras riepas priekš ziemas braukšanas
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   

Vissezonas gumija parasti neizceļas ar izciliem parametriem nedz vasarā, nedz ziemā. Tomēr situācija ir mainījusies. Kompānija Michelin ir radījusi Crossclimate riepas, kuras pilnvērtīgi apvieno vasaras un ziemas gumijas parametrus. Teiksiet, ka tas nav iespējams? Izrādās, ka ir iespējams. Iespēja pārliecināties par to bija uzņēmuma Inter Cars rīkotajos testa braucienos sporta kompleksā Ђ333ї, kur izdevās salīdzināt jaunās Crossclimate riepas ar citiem modeļiem.

Izmēģinājumu veikšanai tika paņemti vairāki vienādi VW Golf, kuri bija apauti dažādās 205/55 R16 izmēra riepās. Braucieni tika veikti bez mērīšanas aparatūras, tomēr pat ar subjektīvām sajūtām un neapbruņoti aci redzamiem rezultātiem bija pietiekoši jauninājuma parametru novērtēšanai.

Viens no gumijas svarīgākajiem rādītājiem ir bremzēšanas ceļš. Michelin Crossclimate, saskaņā ar jauno Eiropas klasifikāciju, atbilst ЂAї kategorijai. Tas nozīmē, ka tā parāda labākos rezultātus. Ko tas nozīmē ciparos?

Uz slidena seguma, kurš tiek apliets ar ūdeni, gaisa temperatūrai esot nedaudz zem 0∞C, parasto ziemas riepu bremzēšanas ceļš ir 40...50 metri, no ātruma 50...60 km/h. Michelin Crossclimate rezultāti bija līdzīgi. Tikai atsevišķos gadījumos bremzēšanas ceļš bija par 1...1,5 metriem garāks.

Jāatzīmē, ka Crossclimate tiek pozicionētas kā vasaras riepas. Salīdzinājumam: bremzēšanas ceļš ar vienkāršo vasaras gumiju analogos apstākļos var sasniegt 60...70 metrus.

Nākamais uzdevums Ц tipiska ikdienas situācija: šķēršļu apbraukšana ar bremzēšanu uz slidena seguma. Braucot ar ātrumu 50 km/h, Michelin Crossclimate riepas veic to ne sliktāk par pilnvērtīgo ziemas gumiju Michlen Alpin 5.

No pieredzes: vidēji statistiskā vissezonas gumija analogā situācijā jau 40 km/h ātrumā zaudē saķeri ar ceļu. ESP ne vienmēr pagūst nostrādāt, un spēkrats slīd taisni, ignorējot stūres pagriezienus. Par vasaras riepām pat nav vērts runāt.

Iemesls, kura dēļ ziemas gumija šajos uzdevumos parāda sevi labāk, ir saprotams: tā ir mīkstāka. Piemēram, vasaras riepu cietības atrodas 60...69 vienību robežās pēc Šora. Turklāt, neradzēto skandināvu tipa riepu (lipekļu) cietība Ц 48...58 vienības, bet Eiropas tipa gumijai šis rādītājs ir 55...62 vienības.

Formāli esot vasaras riepu statusā, Michelin Crossclimate piemīt daudzas ziemas gumijas īpašības. Tajā pašā laikā, tām nav viena ievērojama trūkuma: trokšņainības. Deklarētais trokšņa līmenis Ц 68 decibeli. Un tam var ticēt, jo gaitā Michelin Crossclimate ir klusākas par ziemas riepām.

   
   
 

Iznāk, ka Michelin Crossclimate ir mīkstas riepas? Braucieni pa kartinga trases sauso asfalta segumu, ar aizmugurējās piedziņas Toyota GT86 parādīja, ka tas tā nav. Ziemas gumijai raksturīgās novirzes nav vērojamas vai jūtamas.

Interesanta situācija izveidojās ar protektoru. Vizuāli tas atgādina Alpin 5 ziemas riepu protektoru, bet tā augstums ir 7 mm. Tas ir mazāk nekā dažām vasaras riepām, nerunājot jau par ziemas gumiju. Var būt tas ir galvenais iemesls? Kā zināms, ziemas riepas parāda ne tik labus rezultātus uz asfalta arī augstā un mīkstā protektora dēļ (9...13 mm). Tomēr, ja protektors jau sākotnēji ir zems, kāds būs tā resurss? Lai cik tas paradoksāli arī šķistu, bet Michelin Crossclimate gumijai tiek deklarēts lielāks kalpošanas laiks nekā daudzām vasaras riepām. Vidēji, par vienu sezonu vairāk.

Kā izdevās savienot savā starpā pretrunā esošos cietības, mīkstuma un resursa parametrus? Pēc kompānijas Michelin pārstāvju teiktā, viens no iemesliem slēpjas gumijas maisījumā. Riepas ražošanas gala posms ir vulkanizācija: jēla riepa (sagatave) iegūst galējo izskatu augstas temperatūras un spiediena iedarbībā. Un gadījumā ar Michelin Crossclimate, spiediens ir piecas reizes lielāks nekā vairuma parasto riepu ražošanā.

Ražošanas tehnoloģija sadārdzina procesu, tomēr pēc TUV un Dekra speciālistu vērtējuma, gala rezultātā Michelin Crossclimate ir izdevīgākās par daudzās citām riepām. Sava loma ir ne tikai lielākam resursam, bet arī faktam, ka mīkstās Eiropas ziemas apstākļos pazūd nepieciešamība pēc ziemas gumijas komplekta un riepu montāžas.

Citiem vārdiem sakot, Michelin Crossclimate Ц piemērs tam, kā uz pirmo acu skatienu nesavienojamas lietas izdodas veiksmīgi apvienot. Šajā sakarā atmiņā nāk interesants teiciens: nākotne iestājas tad, kad vakar neiespējamais kļūst iespējams. Ņemot to vērā, var teikt, ka riepu nozarē nākotne ir jau pienākusi.

Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц

sagatavots: brauc.com; car-use.lv Ѓ