Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц

 

EGR: konstrukcijas sarežģīšana un zemūdens akmeņi
 

Kādreiz EGR sistēma bija ne visai sarežģīts, no mūsdienu skata punkta raugoties, mezgls. Pēc būtības Ц vārsts, kuru vada pneimatika. Šodienas EGR sistēmas vada elektronika, tām ir šķidrā dzesēšana, un tās bieži kalpo par iemeslu mīklainai antifrīza līmeņa samazināšanai. Bet vismūsdienīgākās sistēmas Ц divkontūru, kas nozīmē, ka tām ir divi EGR vārsti. Par šo un citiem aspektiem, kompānijas Inter Cars rīkotā semināra ietvaros, pastāstīja vācu uzņēmuma Pierburg pārstāvis. Kompānija nodarbojas ar izplūdes toksiskuma samazināšanas sistēmu ražošanu, kuras tiek piegādātas VW, PSA, GM un citām auto rūpnīcām.

Kā zināms, galvenais EGR uzdevums Ц slāpekļa oksīda (NOx) Ц toksiskās vielas, kura rodas pie augstas temperatūreas - samazināšana izplūdes gāzēs. Vienkāršoti izsakoties, EGR sistēma atgriež daļu no izplūdes gāzēm uz cilindriem, kā rezultātā samazinās darbmaisījuma temperatūra un, respektīvi, slāpekļa oksīda daudzums. Zemāk Ц attēlota vienkāršota shēma.

   
   

EGR trūkums Ц dzinēja jaudas samazināšanās. Viss ir likumsakarīgi: jo vairāk gaisa tiek padots uz cilindriem, jo vairāk degvielas tur var sadedzināt, un līdz ar to ir lielākā jauda. Kad daļu gaisa aizstāj izplūdes gāzes, jauda krītās.

Starp citu, kāds izplūdes gāzu daudzums atgriežas atpakaļ cilindros? Tas ir atkarīgs no dzinēja darbības režīma. Piemēram, tā saucamā kruīza režīmā (vienmērīga braukšana pa trasi ar 6. pārnesumu), gaiss, kurš nonāk cilindros, var saturēt 65...70% izplūdes gāzu. Braucot ar slodzi, recirkulācija sastāda 25...30%, bet kustoties ar maksimālu ātrumu, recirkulācija nenotiek: izplūdes gāzes nenonāk cilindros.

Lai atbilstu mūsdienu ekoloģiskām prasībām, ar EGR sistēmu vien vairs nepietiek. Ja runa iet par dīzeli, tad šodien EGR darbojas saiknē ar sodrēju filtru, SCR (AdBlue) sistēmu, kā arī citām sistēmām un devējiem. Priekš kam ir nepieciešama šāda konstrukcijas sarežģīšana, top skaidrs, ja paskatās, cik lielā mērā palika stingrākas ekololoģikās normas.

Shēmā tiek minēta EGR dzesēšana. Kas tas tāds ir un kam tas ir nepieciešams? Viss ir vienkārši: jo zemāka ir izplūdes gāzu temperatūra, jo mazāku apjomu tās aizņem. Respektīvi, vairāk gāzu ir nepieciešams saspiest dzinēja cilindros. Līdz ar to, palielinās recirkulācijas procents.

Šodien tiek pielietotas EGR sistēmas, ar šķidro dzesēšanu, kas nozīmē, ka tās ir pieslēgtas pie dzinēja dzesēšanas sistēmas. Zemāk redzamā attēlā Ц parādīts, kā var izskatīties EGR šķidrās dzesēšanas modulis (kūlers). Tas ir mezgls no 1.3 l Fiat dīzeļa.

Izņemot to, ka konstrukcija kārtējo reizi palika sarežģītāka un dārgāka, parādījās vēl viens trūkums: antifrīza noplūdes, caur EGR, risks. Āķis slēpjas apstāklī, ka noplūde nav redzama: vienkārši samazinās antifrīza līmenis tvertnē, bet pats dzesēšanas šķidrums aiziet uz sadegšanas kameru.

Ir zināmi piemēri, kad šādu noplūžu gadījumā tika turēta aizdomās plaisa cilindru bloka galvā, un veltīgi tika izjaukts dzinējs. Bet viss, ko vajadzēja izdarīt Ц noņemt cauruli no EGR kūlera, aiztaisīt to un pārbaudīt spiedienu. Galvenais Ц atrast kūleru. Zemāk redzamā shēmā parādīts minētā mezgla izvietojums Audi A4 V6 2,7l TDI.

Motorraum Audi A4 V6 2,7l TDI n-ht

Pastāv trīs EGR dzesēšanas moduļu veidi: U-Turn, I-Flow un Twin-Stage (sk. shēmu). Vienkārši sakot, galvenā konstruktīvā atšķirība ir tā, ka cirkulē antifrīzs.

Šķidruma dzesēšanas kūleri radīja ne tikai noplūžu problēmu. Reizēm tie arī aizsērē. Ja kūlers ir aizsērējis, to var mēģināt izskalot. Tomēr galvenais Ц atrast aizsērēšanas iemeslu un novērst to. Pretējā gadījumā, ierīce pēc īsa laika aizsērēs no jauna. Neizdodas izskalot? Tad jāveic nomaiņu. Kā rāda prakse, U-Turn un Twin Stage kūlerus ir iespējams nomainīt atsevišķi no EGR vārsta, bet, piemēram, I-Flow un Volvo Ц tikai kopā ar to. Starp citu, ja tiek veikta nomaiņa kopā ar vārstu, tad jauno vārstu ir nepieciešams pieprogrammēt dzinēja vadības blokam.

Tomēr šķidrā dzešēšana nav galējā konstrukcijas sarežģīšanas robeža. Iepriekš runa gāja pamatā par EGR sistēmām, kuras ir paredzētas Eiro 5 dzinējiem. Bet priekš Eiro 6 tiek pielietotas sarežģītākas EGR sistēmas: divkontūru. Kas nozīmē, ka tajās ir divi EGR vārsti.

Kā redzams shēmā, pie motora ir izvietota augstspiediena maģistrāle, ar vienu EGR vārstu, bet aiz sodrēju filtra atrodas vēl viens, zema spiediena maģistrāles EGR vārsts. Iedarbinot motoru, pamatā darbojas augstspiediena maģistrāle. Pieaugot apgriezieniem, sāk darboties arī zema spiediena maģistrāle. Citiem vārdiem sakot, divu maģistrāļu savstarpējā darbība ir atkarīga no dzinēja darbības režīma, turklāt neviena no maģistrālēm netiek pilnībā noslēgta: vienkārši caur to iet lielāks vai mazāks izplūdes gāzu daudzums.

Divkontūru sistēma ļauj vēl vairāk atdzesēt izplūdes gāzes un attīrīt tās no cietām daļiņām jeb sodrējiem, pirms gāzu iekļūšanas dzinēja cilindros. Ir arī trūkumi: aiz sodrēju filtra izvietotais EGR vārsts atrodas tālu, un izplūdes gāzes, ceļā uz cilindriem, uzņem mitrumu.

Kā jau tika minēts, lai atbilstu mūsdienu izplūdes gāzu tīrības standartiem, tiek izmantots vesels sistēmu kopums. Un tās nav tikai EGR + DPF + SCR.

Vēl viena palīgsistēma ir papildus gaisa padeves sistēma (Secondary Air System). Tās pamatuzdevums Ц izplūdes gāzu toksiskuma samazināšana, dzinēja aukstā starta laikā.

Vienkāršoti izsakoties, aptuveni 65 sekunžu laikā, sistēmas sūknis pumpē atmosfēru spiedienu aiz dzinēja izplūdes vārstiem, caur speciālu kanālu cilindru bloka galvā. Citiem vārdiem sakot, sistēma kalpo skābekļa koncentrācijas palielināšanai izplūdes gāzēs, pirms lambda zondes un katalizatora. Tas sekmē ātrāku šo ierīču sasilšanu, aukstā starta laikā. Sistēma sāk darboties pēc elektroniskā vadības bloka signāla, caur releju, kad dzesēšanas šķidruma temperatūra ir +150—...+350—.

Zemāk redzamā shēmā Ц SLS sistēmas izvietojums Opel dzinējā.

Ar ko tas viss beidzās Ц var redzēt sekojošajā shēmā. Dīzeļa izplūdes gāzu toksiskuma samazināšanas sistēmu komplekss pārvērtās par veselu agregātu bloku, kurš aizņem gandrīz trešdaļu dzinēja.

Par cik pieauga dzinēja pašizmaksa - lieki teikt. Starp citu, tieši tāpēc šodien arvien biežāk izskan prognozes par to, ka, attiecībā uz vieglo transportu, nākotne pieder nevis dīzeļiem, bet gan benzīna motoriem. Kaut vai tāpēc, ka to pašizmaksa ir zemāka: tiem nav nepieciešami sodrēju filtri un AdBlue sistēma.

Ne velti saka, ka ekoloģija prasa upurus. Tiesa gan, kā jau ierasts, par visu maksā gala patērētājs, bet tas Ц pavisam cits stāsts.

Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц