sekojiet mums Facebook  
 

Izstāde tika organizēta par godu kompānijas Inter Cars – viena no lielākiem auto rezerves daļu izplatītājiem Eiropā − 25 gadu jubilejai. Sakarā ar to, dalībnieku vidū bija daudzi rezerves daļu, komponentu, aprīkojuma tirgotāji.

Kompānijas-dalībnieki demonstrēja un stāstīja interesantas lietas. Piemēram, šodien daudzi jau ir pieraduši pie tā, ka vairākus agregātus un mezglus ir iespējams restaurēt. Tas tiek darīts ražotāju rūpnīcās, un atjaunotiem mezgliem respektīvi tiek dota ražotāja garantija. Šodien veiksmīgi tiek atjaunoti, piemēram, dažādi lodveida šarnīri, stūres stiepņi, degvielas aparatūra un daudz kas cits.

Jautājums: vai var atjaunot nolietotus sajūgus? Kā izrādās, tad var, un tas tiek darīts jau salīdzinoši sen.

 

Rietumeiropā šī tehnoloģija ir jau zināma, un pēc atjaunotiem sajūgiem ir labs pieprasījums: kvalitāte un resurss – normāli, bet cena – ievērojami zemāka. Uz kā rēķina? Uz tā rēķina, ka dzenošie / dzenamie diski, jeb vienkārši izsakoties – karkass, paliek tas pats. Kā pastāstīja kompānijas pārstāvji, Rietumeiropā reizēm tiek praktizēta pat sekojoša shēma: ja klients atdod nolietoto sajūgu, tad tādu pašu, bet jau atjaunotu, viņš saņem ar papildus atlaidi. Tas nozīmē – vēl lētāk. Austrumeiropā un Baltijas valstīs sajūgu atjaunošana pagaidām ir jaunums, bet šķiet tas ir tikai laika jautājums.

Vēl viens aktuāls temats, kurš piesaistīja uzmanību – gāzes aprīkojums. Precīzāk sakot, ieinteresēja tas, ka dažas kompānijas demonstrēja uz jauniem, garantijas automobiļiem uzstādītas GBI.

Uzreiz radās jautājums: vai tad poļu dīleri neatstāj automašīnu bez garantijas, uzstādot GBI? Atstāj gan, bet tikai daļēji. Tika atrasts kompromisa risinājums, kura rezultātā apmierināti palika visi: gan klients, gan dīleris, gan GBI uzstādītājs. Viss ir vienkārši: uzstādītājam ir apdrošināšana tiem mezgliem un agregātiem, no kuriem dīleris to noņem, bet konkrētāk – dzinējam, elektronikai un izplūdes sistēmai. Pēc kompānijas pārstāvju teiktā, šāda shēma darbojas ne tikai Polijā, bet arī Vācijā.

 
 
 
 
 
 
 
 

Starp citu, cik maksā GBI jaunām automašīnām, kuras ir aprīkotas ar dzinējiem, ar tiešās iesmidzināšanas sistēmu? Pēc kompānijas pārstāvju teiktā, par piemēru izstādītajam Mercedes-Benz, GBI izmaksās aptuveni 2 200 Eiro.

Interesanti: Baltijas valstīs atceras tādu lietu kā slēdzene uz PK? Šodien pie mums šīs ierīces nav tik populāras, kā agrāk. Bet Polijā, spriežot pēc stenda apmeklētāju skaita, PK slēdzenēm ir ievērojami lielāks pieprasījums.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ir nācies dzirdēt maldīgu apgalvojumu par to, ka šādu slēdzeni var uzlikt tikai uz mehānisko PK. Tas nav tā: ir modeļi arī automātiem un robotiem, turklāt ne tikai priekš vieglajiem auto, bet arī mikroautobusiem.

 
 
 
 
 
   
   
 
 
 
 
 
 
 
 

Vai tiesa, ka atsevišķos gadījumos, slēdzene uz PK-automātu būs bezjēdzīga, jo Drive režīmu var ieslēgt, apejot PK selektoru? Daļēji tas ir tā, tomēr ne vienmēr tas ir tik vienkārši, un ne visi to māk darīt. Bet, ja ir vēlēšanās sevi pasargāt arī no tā, tad var uzlikt slēdzeni uz motora pārsegu. Bet var – arī uz stūres statni: savā gaitā mašīna tālu neaizbrauks. Var uzvilkt uz evakuatoru? Var, bet tad aizdzinējiem jābūt bezbailīgiem un uzstājīgiem. Bet, ja pirms stūres bloķēšanas izgriezt riteņus uz vienu pusi, tad tas apgrūtinās uzvilkšanas procesu. Citiem vārdiem sakot, aizdzinējiem jābūt dubultā uzstājīgiem, kas dzīvē gadās, atklāti sakot, reti. Priekš kam riskēt un ņemties ar aizsargātu mašīnu, ja netrūkst neaizsargātu – tikai ar štata signalizāciju?

Bez šaubām, rezerves daļas un tehnoloģijas – tas ir ļoti labi. Tomēr izstāde sastāvēja ne tikai no tā. Uzņēmumi-dalībnieki parādīja daudz ko interesantu vienkāršiem auto un moto īpašniekiem.

 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
 
 

Turklāt daudzās ekspozīcijās bija organizēta izklaides programma. Citiem vārdiem sakot, izdevās nevis šauri specializēts, bet gan plaša spektra pasākums, kurš bija interesants gan profesionāļiem, gan visiem tiem, kuri vēlējās interesanti un ar ieguvumu pavadīt brīvdienu.

Organizatoru ideja izdevās: zemāk redzamā attēlā – apmeklētāju skaits (vai blīvums?). Īsāk sakot, cilvēku bija daudz.

   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Izstāde notika Varšavas lielākajā stadionā. Starp citu, šāda mēroga pasākuma organizācijas tēma – pati par sevi interesanta. Inter Cars Latvija pārstāvji pastāstīja nedaudz par sagatavošanās procesu un parādīja nedaudz no tā, ko sauc par aizkadru. Bet par to – atsevišķi stāsta beigās.

Izņemot rezerves daļas un tehnoloģijas, tika parādīts vēl daudz kas interesants. Piemēram, jauni automobiļi. Diezgan apjomīgi izstādē bija pārstāvēts Audi – tam tika veltīts vesels laukums. Varšavā vispār Audi diezgan aktīvi tiek reklamēts: uz ielām ik pa laikam trāpās bilbordi ar markas automašīnām. Vietējā dīleru centra pārstāvji, veica demonstrējuma braucienus parādot, kā auto pārvar mākslīgos šķēršļus.

 

Viens no izstādītiem Audi Q7 demonstrēja augšējo piekares stāvokli. Jā, 240 mm klīrenss – tas nav slikti. Tomēr šādā stāvoklī auto nevar braukt ātri, un gaitā pārvēršas par «tabureti»: piekare paliek cieta.

Audi Allroad uz 30% nogāzes izskatās efektīvi. Tomēr «brīnuma efektu» bojā balsti zem riteņiem: uzbraukt var, bet, ja apstāsies – vai tiks atpakaļ?

   

Uz spožu, līdz spīdumam pulētu Audi fona, putekļiem klātais Ssang Young Rexton izskatījās bēdīgi, neskatoties uz uzkrakstu «Jauns» uz priekšējā stikla. Pārējie šīs markas spēkrati izskatījās tāpat. Ne visai skaidrs: mašīnas aizmirsa nomazgāt pirms izstādes?

 

Blakus izstādītie Izusu vieglos auto un kraviniekus nomazgāt neaizmirsa, un tāpēc tie izskatījās jautrāk.

 

Izņemot automobiļus, bija arī divriteņu transportlīdzekļi. Visspilgtāk izskatījās Vespa motorolleru un Triumph motociklu ekspozīcijas.

 

Netālu – moto rezerves daļu, tūninga detaļu, ekipējuma, kā arī servisa aprīkojuma, piemēram, motociklu pacēlāju, stendi.

 

Tamlīdzīgām izstādēm, tradicionāli, pie kompāniju stendiem bija daudz pievilcīgu meiteņu. Tik daudz, ka par šo tematu varētu izveidot atsevišķu reportāžu.

   
   

 

Meitenēm nebija nekādu iebildumu pozēt uz kameru. Lūk, piemēram, auto mēbeles amerikāņu stilā. Stenda meitene aicina visus gribētājus nobildēties viņai līdzās. Rinda bija gara.

   

 

Vispār, pasākuma izklaides daļa bija ne mazāk apjomīga par tehnoloģisko. Interesantu eksponātu netrūka. Lūk, viens no tiem.

Tas ir Bloodhound SSC: britu virsskaņas auto-raķete uz reaktīvās vilkmes. Tas tika uzbūvēts ar mērķi pārsist virszemes transportlīdzekļu ātruma rekordu. Šodien tas ir 1228 km/h. To uzstādīja 1997. gadā. Pēc izstrādātāju domām, Bloodhound SSC spēs viegli pārsniegt šo atzīmi.

   
   

Aparāts ir aprīkots ar trim dzinējiem: hibrīda raķešu dzinējs, reaktīvais Eurojet EJ200 no iznīcinātāja Eurofighter Typhoon, kā arī Jaguar ražojuma benzīna V8. Summārā jauda pagaidām nav zināma, bet ir deklarēts, ka Bloodhound potenciāli var ieskrieties līdz 1050 jūdzēm stundā (1690 km/h), un tam ir nepieciešamas tikai 42 sekundes. Ieskrienoties un bremzējot, pilots izjūt pārslodzes 2.5...3 g. Aparāta garums – 13.4 m, platums – 6.4 m, augstums – 3 m, masa – 7.5 tonnas. Vai Bloodhound izdosies sist ātruma rekordu, parādīs laiks.

   
   
   

 

Uz Bloodhound SSC fona vienkāršie sporta automobiļi izskatās ievērojami prozaiskāk. Tomēr vienas poļu sacīkšu komandas stends piesaistīja vismaz tikpat daudz, ja ne vairāk skatītāju. Iespējams, tas bija tāpēc, ka visiem gribētājiem ļāva pasēdēt pie īsto sporta bolīdu stūres.

 

Tie, kuri gribēja vēl lielākā mērā sajusties kā sacīkšu braucēji, izmēģināja savas prasmes uz auto stimulatoriem. «Braucot» ar to reālismu pastiprināja tas, ka kokpits, kurā sēž vadītājs – kustīgs: tas noliecas «pagriezienos».

 

Dažas izklaides bija ne gluži par auto tematu. Piemēram, Mobil teltī notika ārmrestlinga sacīkstes.

   
   

 

Un beidzot kaut kas pavisam nestandarta saldajā. Jautājums: kas tie ir par dzelžiem, un kāpēc tie ir tik sarūsējuši?

   
   

Pareizā atbilde – tie nav dzelži. Viss tas ir iztaisīts no šokolādes. Starp citu, šokolādes uzgriežņu atslēgas diezgan labi garšoja.

 

Kopumā ņemot, pasākums izrādījās vairāk nekā interesants. Ar izstādi viss nebeidzās: vakarā izklaides programmu turpināja dažādi konkursi un uzstāšanās, un kā rozīnīte bija Roxette grupas koncerts. Bet tas jau ir pavisam cits stāsts.

_______________________________________________________________________

Organizatoriskie momenti (tas, kas parasti paliek aizkadrā)

Jo apjomīgāka ir izstāde, jo interesantāk pavērot, kā tas viss izskatās iekšpusē – no organizatoriskās puses. Ko konkrētajā gadījumā nozīmē vārds «apjomīga»? Tas nozīmē to, ka dalībnieku un filiāļu pārstāvju no dažādām valstīm vien skaits pārsniedza 15 000 cilvēkus. Kā jau tika minēts, par izstādes norises vietu kļuva 2011. gadā uzbūvētais Varšavas Nacionālais stadions – tas pats, kur 2012. gadā risinājās Eiropas futbola čempionāts. Tā ietilpība – gandrīz 73 000 cilvēku, un tas ir aprīkots ar nobīdāmo jumtu, kas ļauj to izmantot, piemēram, kā koncertzāli.

   

Būve pati par sevi jau izskatās iespaidīgi, pat izmēru ziņā. Zemāk redzamais kadrs tika izdarīts ceļā uz izstādi. Pa kreisi tālumā – vanšu tilts, līdzīgs Rīgas tiltam, bet aiz tā – stadions.

 

Stadions – tuvāk. Izstādes dalībnieku autobusu un cita transporta iebraukšanai, organizatoriskās komitejas darbinieki, sadarbībā ar policiju, bija spiesti daļēji slēgt ielu. Kāpēc? Tāpēc, ka, piemēram, autobusiem nav vienkārši iebraukt pa šauriem vārtiem. Un šādu autobusu vien skaits bija mērāms vairākos simtos.

 

 

Stadions – pavisam tuvu. Bez šaubām, būve nav maza. Tomēr patiesos izmērus apjaut tad, kad iekļūsti iekšpusē. Tā izskatās zāle (ja to tā var nosaukt), vairāk nekā uz 70 000 vietām. Citiem vārdiem sakot, te varētu izvietot vairāk nekā 1/10 Rīgas iedzīvotāju daļu.

 

 

Pēc izstādes ieplānotie svētku pasākumi sāksies vakarā. Bet pagaidām notiek sagatavošanās.

 

 

Parkošanās zem stadiona. Tā ir tikai daļa. Viss neietilpst kadrā.

Pasākumam tika izmantots ne tikai pats stadions, bet arī blakus esošās teritorijas, uz kurām atradās atklātās ekspozīcijas, slēgtie paviljoni, kā arī filiāļu delegāciju «teltis». Kāpēc «teltis» kļūst skaidrs, paskatoties uz to izmēriem. Pa labi malējās – Latvijas un Igaunijas filiāļu delegāciju teltis. Līdzās – Lietuvas telts, tad seko citu valstu filiāles: Čehijas, Ukrainas, Bulgārijas. Ungārijas u.t.t. Pretējā pusē – tāda pati «telšu» rinda.

 

Šādi tas izskatās no iekšpuses.

 

Sakarā ar to, ka tā bija jubilejas un diezgan nozīmīga izstāde, to apmeklēja Latvijas vēstnieks Polijā. Par prieku klātesošajiem, svinīgā daļa nebija ilga. Viss ritēja neformālā gaisotnē, un izskatījās diezgan nestandarti. Tas arī ir saprotams: ne katru dienu vēstnieks uzstājās dīdžeja vietā.

 

Ja dalībnieku skaits vien pārsniedz 15 000, tad apmeklētāju, saprotams, ir ievērojami vairāk. Šāda masveida pasākuma kārtības organizēšanai, tika iesaistīts liels personāla skaits no kārtību sargājošo institūciju puses. Un katrā ieejā / izejā tika ierīkoti speciāli caurlaižu punkti.

Citiem vārdiem sakot, iespēja no iekšpuses ieskatīties šāda apjoma pasākumā ļauj saprast to, kādas pūles vieniem cilvēkiem jāpieliek, lai radīt svētkus citiem. Un tāpēc, organizatori ir īpaši priecīgi, kad viss norit tā, kā bija ieplānots.
________________________________________________________________________

Sagatavots sadarbībā ar Inter Cars Latvija