sekojiet mums Facebook  
  Transportlīdzekļu ražošanas vēsture Latvijā
Otrā daļa - motoražošana, daži fakti

Pagājušajā materiālā mēs stāstījām par divriteņu ražošanu Latvijā. Šinī daļā runa būs par motocikliem un mopēdiem.

Transportlīdzekļu ražošanas vēsture Latvijā
Otrā daļa - motoražošana, daži fakti
 
sēdekli pēc augstuma varēja pielāgot vadītāja augumam
Riteņu diametrs - 10 collas

Pirmais motocikls Latvijā un visā Krievijas Impērijā, tika radīts «A.Leutner & Co» velorūpnīcā. Modeļa «Rossija» sērijveida ražošana sākās 1903. gadā.

mini-mokiks Transportlīdzekļu ražošanas vēsture Latvijā
Otrā daļa - motoražošana, daži fakti
 
mini-mokiks «Rīga-26»
«Rīga-22» tika aprīkots ar atšķirīgu pārnesumu kārbu
ar bezkontakta tipa aizdedzes sistēmas dzinēju

Starpkaru periodā, motociklu sērijveida ražošanas Latvijā nebija. Tomēr bija viens izņēmums: 1937. gadā VEF inžinieries Arnolds Panders, sadarbībā ar aviokonstruktoru Kārli Irbīti, izstrādāja motociklu ar blakusvāģi «Pandera». Aparāts bija arpīkots ar oriģinālo elektrostarteri, kurš tika patentēts 1938. gadā. Šis tehniskais risinājums ļāva spēkratam apsteigt savu laiku par vairākiem gadu desmitiem. Piemēram, «Harley Davidson» patentu uz savu elektrostarteri izņēma tikai 1960. gados.

modelis aizņēma diezgan maz vietas  
Rossija
Latvijas motoražošanas flagmanis Transportlīdzekļu ražošanas vēsture Latvijā
Otrā daļa - motoražošana, daži fakti
Rīga-9S
 
pirmais 50 cm³ sacīkšu motocikls visā PSRS

Motorizēto transportlīdzekļu sērijveida ražošanas atdzimšana notika 1985. gadā, fabrikā «Sarkanā Zvaigzne». Par pirmo modeli kļuva velomopēds «Rīga-1», dzinēji kuram tika ražoti Lietuvas rūpnīcā «Vairas».

velomopēdus, mopēdus un mokikus
mopēda un motorollera īpašības Transportlīdzekļu ražošanas vēsture Latvijā
Otrā daļa - motoražošana, daži fakti
Stella
Rīga-26
 
Rīga-22

1968. gadā pārdošanā nokļuva modelis «Rīga-4». Šis eksemplārs kalpoja par prototipu visiem turpmākajiem mopēda «Rīga» modeļiem, kuri bija iemantojuši popularitāti visā PSRS.

mokiks
mokiks ar kikstarteri, jaunu motocikla tipa stūri, slāpētāju un aizmugurējo lukturi Transportlīdzekļu ražošanas vēsture Latvijā
Otrā daļa - motoražošana, daži fakti
«Rīga-16» - divu ātrumu mokiks ar kikstarteri  
Rīga-4
Gauja

1978. gadā «Sarkanā Zvaigzne» sāka mokiku ražošanu. Pirmais bija «Rīga-16» - divātrumu mokiks, ar kikstarteri, jaunu motocikla tipa stūri, slāpētāju un aizmugurējo lukturi.

Vairas
 
Motorizēta velosipēda Transportlīdzekļu ražošanas vēsture Latvijā
Otrā daļa - motoražošana, daži fakti
Sarkanā Zvaigzne
Krasnij oktjabr

1982. gadā no konveijera nogāja pirmais mini-mokiks - «Rīga-26», kurš saņēma nosaukumu «Stella». Šinī modelī veiksmīgi tika apvienotas mopēda un motorollera īpašības. Mokiks bija zems, bet sēdekli varēja regulēt pēc vadītāja auguma. Riteņu diametrs – 10 collas, kas kombinācijā ar augsto stūri piešķira mopēdam neparastu izskatu.

Rīga-18
elektrostarteris Transportlīdzekļu ražošanas vēsture Latvijā
Otrā daļa - motoražošana, daži fakti
VEF rūpnīca
Pandera
Harkiva

1986. gadā tika izlaists mokiks «Delta». Spēkrats izcēlās ar jaunu rāmi, dzinēju, gaitas daļu un dizainu. Šis modelis tika ražots arī 90. gados.

motocikls Transportlīdzekļu ražošanas vēsture Latvijā
Otrā daļa - motoražošana, daži fakti
motocikls Latvijā
pirmais motocikls Latvijā
A.Leutner & Co

1967. gadā rūpnīcā «Sarkanā Zvaigzne» tika izveidota speciālā sporta motociklu nodaļa. Viena no tās visveiksmīgākajām izstrādēm, dizaina ziņā, bija modelis «Rīga-9S».

motoražošana
Transportlīdzekļu ražošana

ASV auto izgāztuves

Pastāv uzskats, ka Rietumos ir viss labi un civilizēti. Tas ne gluži ir tā - cilvēki visās valstīs dzīvo visādi. Gan Eiropā, gan ASV ir tādas vietas, kura atgādina 90. gadu sākumu NVS provinci. Par vienu no tādām vietām - auto izgāztuvi Ņujorkā - stāsta bijušais mūsu līdzpilsonis, kurš šobrīd dzīvo ASV.

ASV auto izgāztuvesLasīt talāk

Garāža vai autostāvvieta
Kur labāk saglabājas virsbūve


Valda uzskats, ka garāža – ideāla auto glabāšanas vieta. Ne velti sludinājumos par automobiļa pārdošanu, bieži vien tiek likts uzsvars uz to, ka spēkrats ir glabāts garāžā. Taču virsbūves meistari, pretēji, apgalvo, ka garāžā pat mašīna ar diezgan izturīgu pret koroziju virsbūvi var ievērojami sapūt. Kurš no šiem uzskatiem ir pareizs?

Garāža vai autostāvvieta
Kur labāk saglabājas virsbūveLasīt talāk

Parkošanās Vācijā

Pastāv uzskats, ka vācu auto bruacēji ir diezgan likuma paklausīgi. Tomēr bez CSn pārkāpumiem neizpaliek arī viņi. Viens no visizplatītākajiem pārkāpumiem ir nepareiza parkošanās. Daļēji tas notiek tā iemesla dēļ, ka bieži vien trūkst parkošanās vietu. Par situāciju stāsta viens mūsu līdzpilsonis, kurš jau kādu laiku dzīvo Vācijā.

Parkošanās VācijāLasīt talāk

Starteris
Raksturīgie bojājumu iemesli


Pēc materiāla par ģeneratora bojājumiem publicēšanas pagājuša numurā, mums tika uzdots jautājums: «Bet kāda iemesla dēļ, parasti, iziet no ierindas starteris?» Lai sniegtu maksimāli korektu atbildi, mēs atkal vērsāmies pie speciālistiem un uzdevām viņiem jautājumu: «Ar kādām problēmām visbiežāk ir jāsaskaras un cik tas maksā?»

Starteris
Raksturīgie bojājumu iemesliLasīt talāk
 

materiālā par mototransportu ir izmantota viena bilde no retromoto.lv un viena bilde no spoki.tvnet.lv