sekojiet mums Facebook  

Rīgas lidostas sētnieki

 
 

 

Pirmais, kas ienāk prātā vienkāršam cilvēkam sakarā ar lidojumu drošību, ir metāla detektori, gaismas paneļi Piesprādzējiet jostas un dispečeri, kuri koordinē lidojumus. Bet kāds sakars sētniekam ar drošību? - Skrejceļa tīrība būtiski ietekmē lidojumu drošību.

 
 
 

Daži piemēri no vēstures:

1982.gada 23.janvārī Bostonas lidostā skrejceļa apledojuma dēļ lidmašīna DC-10 nespēja nobremzēt un ieslīdēja Bostonas ostas ūdeņos.

(http://www.airdisaster.com/reports/ntsb/AAR85-06.pdf)

   
 
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

Līdmašīna DC-10 Bostonas ostas ūdeņos.

 

2000.gada 25.jūlijā Parīzes lidostā virsskaņas lidmašīna Concord pacelšanās laikā uzbrauca metāla gabalam no cita gaisa kuģa. Pārplīsa riepa un tās fragmenti trāpīja degvielas tvertnei, kas noveda pie ugunsgrēka un lidaparāta zaudējuma.

(http://www.aaib.gov.uk/cms_resources.cfm?file=/F-BTSC%20report.pdf)

Tā bija vienīgā katastrofa slavenā gaisa kuģa, kura vērtība bija aptuveni 160 000 000, 27 gadus ilgajā vēsturē.
 

 

Fotogrāfijas no Concord katastrofas izmeklēšanas materiāliem.

 

 

Neskaitot lidojuma drošības prasības, eksistē arī tehniskie faktori: sniegs un apledojums paralizē lidostas darbību, un putekļi būtiski samazina mehānismu resursu. Lidmašīnas pacelšanās vai nolaišanās ātrums jebkuru priekšmetu pārvērš par lodi, kas var nopietni sabojāt lidmašīnu.

Reiz Izraēlas aviosabiedrība mēģināja Rīgas lidostai piestādīt 6 ciparu rēķinu par zaudējumu atlīdzību. Pretenzijas būtība: slikta lidlauka stāvokļa dēļ svešķermenis trāpīja lidmašīnai, izraisot bojājumus. Tomēr mūsu speciālistiem izdevās pierādīt, ka akmens, kurš izraisīja bojājumus, nebija no Latvijas.

Ko tas viss nozīmē? Tas nozīmē, ka lidlauks ļoti uzmanīgi un kvalitatīvi jātīra. Ņemot vērā lidostas platību un prasības, izdarīt to ar autoceļiem domāto tehniku nav iespējams nepieciešama specializēta tehnika.

Agrāk ātrai sniega un putekļu tīrīšanai, ledus kausēšanai un skrejceļu žāvēšanai masveidīgi izmantoja reaktīvos dzinējus
 

 

Daži reaktīvā dzinēja izvietošanas varianti uz mašīnām. Eksperimentēja vairāki, bet tikai Krievija varēja atļauties izmantot reaktīvos tīrītājus masveidīgi.

 

 

Fotogrāfijā ASV iznīcinātāja F-86 Saber pretapledojuma variants.

 
 

Lidlauku tīrītājus ar reaktīvajiem dzinējiem ražoja un turpina ražot gan rūpnīcas, gan lidlauku darbnīcas (uzliekot norakstītos dzinējus uz norakstītām mašīnām). Padomju Savienībā un mūsdienās Krievijā populārākie dzinēji nāk no iznīcinātāja MIG-15 un lainera TU-154.

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

MIG-15 pirmais masveidīgais Padomju reaktīvais iznīcinātājs. Šī dzinēja nominālais resurss ir 200 stundas.

 
 

 
 
 
 
 
 
 

Tu-154 - veiksmīgākais un izplatītākais PSRS civilais gaisa kuģis.

 
 

 

Reaktīvā tīrītāja parametri ir iespaidīgi. Temperatūra pie izejas no sprauslas šādai lidlauka tīrīšanas mašīnai var pārsniegt 700C, gāzu ātrums ir virs 600m/s, bet degvielas patēriņš 1000-1700l stundā. Ņemot vērā reaktīvā dzinēja jaudu un nesēja masu, tāds tīrītājs ir salīdzināms ar Formula 1 mašīnu, tikai tā vadāmība ir palikusi no veca "gruzovika". Grūti prognozējams un ārkārtīgi bīstams zvērs.

Jaudas regulēšanas specifika aviācijas dzinējiem noveda pie nelaimes gadījumiem. Lieta tāda, ka ātrumā, kad lidmašīna krīt (zem 200 km/h), kravas mašīna lido. Pēc nelaimes gadījuma, kad reaktīvā strūkla apgāza tīrītāju, Rīgas lidosta atteicās no šādiem tehnikas brīnumiem. Vēlāk, pēc PSRS sabrukuma, degvielas cenas padarīja reaktīvo tīrītāju izmantošanu par nerentablu.

 
 
 
 
 
 
 

 
 

 

Padomju laiku dinozaurs. Mūsdienu pasaulē vienkāršība vairs neatmaksājas.

 
 

 

Interesanti, ka viens no Rīgas lidostas mehāniķiem J. Auguļa kungs, kurš šobrīd ir atbildīgs par tīrīšanas tehniku, atceras, ka viņa bērnībā mašīna ar uzmontētu reaktīvo dzinēju tīrīja trasi Mežaparkā (pirms auto-moto sacensībām, kad Biķernieku trase vēl nebija uzbūvēta.

Šodien lidostas teritorijas tīrīšanai tiek izmantotas vismodernākās Šveicē ražotās Boschung mašīnas.

 
 

 
 

 

Dinozaurus nomainīja tīģeri. Par godu Boschung 55. gadu jubilejai, kas tika atzīmēta tīģera gadā, mašīnas dabūja īpašu Tiger Edition noformējumu.

 
 

 

Šveicē ir gan sniegs, gan kalni, gan augsti attīstīti pētniecības centri un ražošanas industrija - ideāli apstākļi, lai radītu Eiropas sniega tīrīšanas un pret apledojuma (de-icing) tehnikas ražošanas līderi.

 
 

 
 

 

Kalnu lidlaukā Boshung MultiDeicer tīra ceļu  F-5E Tiger iznīcinātajam.

 
 

 

Marcel Boschung nodibināja savu kompāniju 1947.gada maijā. Izvēlētā biznesa stratēģija bija tik veiksmīga, ka no nelielas virsbūvju darbnīcas uzņēmums pārvērtās par nozīmīgu starptautisku ražotāju. Neskatoties uz šīm būtiskajām pārmaiņām, Marcel Boschung AG joprojām ir ģimenes uzņēmums.

 
 

 
 

 

Kompānijas dibinātājs Marcel Boschung.

 
 

 

Šī uzņēmuma veiksmes pamatā ir slavenā Šveices kvalitāte, kas jūtama ikvienā aspektā, sākot no projektēšanas un ražošanas līdz atbildēm uz telefona zvaniem

Konstrukcija

Bet atgriezīsimies pie mašīnas: tā ir teicami piemērota savam darbam. Īpaši konstruētā pastiprinātā šasija ļauj ievietot slotu starp asīm. Kāpēc ne priekšā? Tāpēc, ka priekšā ir lāpsta.

 
 

 
 

 

Īpaši konstruētā pastiprinātā šasija ļauj ievietot slotu starp asīm.

 
 

 

Tādā veidā viena mašīna vienā piegājienā var izpildīt četrus darbus: ar lāpstu nostumj sniegu, notīra palikušo sniegu ar rotējošo slotu, ar turbīnas palīdzību nopūš sniega paliekas un vajadzības gadījumā izsmidzina vai izmet reaģentus, lai izkausētu ledu.

Hidrauliskā balstiekārta ar pusapaļiem resoriem ne tikai stabilizē mašīnu un palīdz izvairīties no straujām vertikālām svārstībām, kuras var nopietni sabojāt smagu piekaramo aprīkojumu, bet arī paceļ šasiju apkopes veikšanai.
 
 

 
 

 

Priekšējās balstiekārtas hidrauliskie cilindri.

 
 

 

Pacelšanu un daudzas citas operācijas, kuru laikā nepieciešama vizuālā kontrole, iespējams veikt ar iznesamās pults palīdzību.

 
 

 
 

 

Mehanizācijas nodaļas mehāniķis Jānis Augulis demonstrē iznesamās pults darbību: nekādu bateriju un nekādu radiotraucējumu - viss ir droši un vienkārši. Šāda iznesamā pults ievērojami atvieglo darbu - nav nepieciešams cilvēks kabīnē, kā arī būtiski uzlabojas darba drošība. Divi darbinieki droši un ērti 20-40 minūtēs var nomainīt slotas kaseti, piestiprināt sniega lāpstu, noņemt putekļu sūcēju, uzlikt smidzināšanas aprīkojumu, utt.

 
 

 
 

 

Lāpsta sastāv no vairākiem segmentiem, kas trieciena gadījumā pasargā parējās daļas.

 
 

 
 

 

Reaģentu izmetēja darbību braukšanas laikā var kontrolēt no kabīnes ar videokameras palīdzību.

 
 

 

Pagriežamie pakaļējie riteņi ne tikai samazina pagrieziena rādiusu no 28,1 līdz 15,4m, bet arī ļauj kustēties crabbing režīmā (līdzīgi greideram, kad visi riteņi ir pagriezti vienā virzienā un automobiļa garenass neatrodas paralēli kustības virzienam). Tas ļoti noder, kad nepieciešams precīzi notīrīt joslas malas. Ja ātrums pārsniedz 30km/h, pakaļējie riteņi iztaisnojas un hidrauliski bloķējas.

 
 

 
 

 

Aizmugurējās balstiekārtas shēma.

 
 

 
 

 

Aizmugurējas balstiekārtas un pagrieziena hidrocilindri.

 
 

 

Mašīnai ir divi dzinēji (atkarībā no mašīnas versijas 408ZS līdz 470 ZS) tie ir braukšanas dzinējs un darbības dzinējs. Dzinēji un transmisija ir optimizēti darbam uz zemiem apgriezieniem (1800-2500 apgr./min) maksimālai griezes momenta sasniegšanai. Modernā elektronika ļauj pārprogrammēt veselu virkni dažādu parametru. Izklausās kārdinoši, bet reālajā dzīvē, šāda vajadzība rodas reti.

Mašīnā atrodas ļoti daudz elektroierīces un elektronikas bloki, it sevišķi jaunākajai versijai BJB9000, kuri tiek papildus aizsargāti apstrādājot vārīgās vietas ar speciālu vasku. Neraugoties uz to, reizēm elektronikas un elektrosistēmas mēdz radīt problēmas (mitrums, sniegs, ledus). Jūtīgākas ir jaunās paaudzes versijas, kur vadība izveidota ar digitālās sistēmas palīdzību.

Boschung tehniskais atbalsts

Lidosta nekad neguļ. Tīrīšanas tehnikai nepārtraukti jābūt darba gatavībā, jo katrai minūtei ir gan nozīme, gan cena naudas izteiksmē. Šādā situācijā ražotāja padomam ir kritiska nozīme. Lidostas darbinieki prot novērtēt to, ka jebkurā dienā un jebkurā laikā, zvanot uz Boschung tehniskā atbalsta centru viņi saņems eksperta konsultāciju.

Taču galvenais tomēr ir mūsu vietējie cilvēki, kuru darbs un atbildības sajūta pārvērš metālu noderīgā mantā.
 
 

 
 

 

Pēc displeju, pogu un džoistiku skaita var likties, ka esat lidmašīnā (īpaši braucot pa skrejceļu).

 
 

 

Pēc atbildības pakāpes un slodzes operatora (šofera) darbs salīdzināms ar pilota darbu tikai ar vienu atšķirību: pilotam starp pacelšanos un nolaišanos gadās kāds mierīgs brīdis, bet šoferim tāda nav. Stjuartes karstu kafiju nenes un maiņu gadās nodot lidlauka vidū.

Lidlauka seguma stāvoklis ir tik būtisks, ka var tikt iekļauts standarta laika apstākļu ziņojumā (METAR). Pēdējie 8 cipari METAR ziņojumā raksturo skrejceļa stāvokli, piemēram, 36592094 nozīmē: skrejceļš 36, slapjš sniegs, 51%-100% pārklājums, 20mm, bremžu darbība vidēja / laba.

(https://www.ivao.aero/training/tutorials/metar/metar.htm)

Praksē tas nozīmē, ka šoferim ļoti uzmanīgi jāseko līdz mašīnas darbībai: slotas spiedienam uz segumu, reaģentu smidzinātāju darbībai, gan viena, gan otra dzinēja parametriem, lāpstas stāvoklim un ceļam, līmenim degvielas un reaģentu tvertnē. Turklāt nepieciešams uzmanīgi sekot līdzi diviem radio kanāliem, viens no tiem angļu valodā.

 
 

 
 

 

 
 

 

Lidosta ir kā neliels ciemats. Skrejceļa garums ir 3200 metri, platums 45 metri plus manevrēšanas ceļi, lidmašīnu stāvlaukumi, iekšējie ceļi... Gaišā dienas laikā vai romantiskā naktī, kad skaisti deg navigācijas lampiņas, problēmu nav. Cita lieta, kad ir migla vai sniegs. Pēkšņi pasaule kļūst divdimensionāla māju nav, pazīstamu koku nav, norādes nav redzamas... orientieru nav. Tāpat kā lidmašīnas, katra mašīna ir aprīkota ar specializētu raidītāju. Pastāv iespēja paprasīt dispečeram, Taču īstie profesionāļi paši prot atrast ceļu.

 
 

 

 
 

 

Specializēta raidītāja antena.

 
 

 

Lidosta ir arī savi ceļu satiksmes noteikumi (kuru apjoms salīdzināms ar parastajiem), kurus perfekti jāzina un jāizpilda kļūdas cena ir ļoti augsta. Ideāla kartība - ceļš plats un taisns, bet visi brauc lēnām un pa izdalītajām joslām.

Pieredze rāda, ka gada laikā ir iespējams kļūt par normālu operatoru. Papildus regulārai apmācībai, kuru nodrošina Rīgas lidostas mācību centrs, reizi gadā tiek aicināti Boschung pasniedzēji. Mācību mērķis ir ne tikai atkārtot labi zināmas lietas, bet arī pieredzes apmaiņa ar pieredzējušiem ražotāja speciālistiem. Tas atmaksājas.

Boschung cena sākas apmēram no 500 000. Mašīnu vidējais kalpošanas laiks ārzemēs ir aptuveni 12-15 gadi. Ņemot vērā mūsu mehāniķu un operatoru kvalifikāciju, pie mums tās kalpo divas reizes ilgāk. Pirmās Jetbroom 9000 mašīnas tika piegādātas tieši uz Rīgu. Konstrukcijas uzlabošanai bija nepieciešams ātri uzzināt defektu cēloņus un pārliecināties, ka defekti nav radušies nekompetences vai nolaidības rezultātā. Tas, ka Boschung izvēlējas Rīgas lidostu, ir nopietns profesionālā līmeņa un uzticības apliecinājums.

Protams, tīrīšanas tehnika nav vienīgā interesantā tehnika Rīgas lidosta, un mēs obligāti atgriezīsimies pie šī tēmas
.

 
     
   

Parkošanās Vācijā

Pastāv uzskats, ka vācu auto bruacēji ir diezgan likuma paklausīgi. Tomēr bez CSn pārkāpumiem neizpaliek arī viņi. Viens no visizplatītākajiem pārkāpumiem ir nepareiza parkošanās. Daļēji tas notiek tā iemesla dēļ, ka bieži vien trūkst parkošanās vietu. Par situāciju stāsta viens mūsu līdzpilsonis, kurš jau kādu laiku dzīvo Vācijā.

Parkošanās VācijāLasīt talāk    
     
       
     
       
   

Kompensācijas, pēc KASKO polises,
neizmaksāšana

Kā var palikt bez apdrošināšanas
piemērs no dzīves

Viens auto īpašnieks nesen iekļuva ceļu satiksmes negadījumā (CSN). Esot bez vainas, beigās viņš tika atzīts par vainīgo avārijā, samaksāja sodu un, turklāt, palika bez KASKO kompensācijas. Aizsteidzoties notikumiem uz priekšu, pateiksim, ka, uz šodienu, šīs ne būt nav vienīgais zināmais tamlīdzīgais gadījums.

Kompensācijas, pēc KASKO polises,
neizmaksāšana
Kā var palikt bez apdrošināšanas
 piemērs no dzīvesLasīt talāk    
     
       
     
       
   

Energosaudzējošās motoreļļas
Kas tas ir, to effektivitāte
un pielietošanas sfēra

Te būs daži jautājumi, kuri mums tika uzdoti, sakarā ar energosaudzējošām motoreļļām.

Energosaudzējošās motoreļļas
Kas tas ir, to effektivitāte
un pielietošanas sfēraLasīt talāk    
     
       
     
       
   

GBI ekspluatācijas nianses
Nedaudz par gāzes sprauslām


Viena no mūsdienu GBI bezrūpīgas ekspluatācijas garantijām - normālas sprauslas. Ko nozīmē normālas sprauslas - to mēs noskaidrojām pie gāzes balonu iekārtu jomas profesionāļiem.

Lasīt talāk