FORCH - autoķīmija autodarbnīcām - Trigers, SIA
 

  sekojiet mums Facebook

Akumulators: sprādziens ar uzliesmojumu
Iemesli un sekas

Akumulatori sprāgst reti, tomēr tas mēdz notikt. Daži autoīpašnieki saskaras ar situāciju, kad eksplodē noņemtas no mašīnas un uz uzlādi uzliktas baterijas. Bet, vai var AKB sprāgt gaitā? Turklāt, ne tikai eksplodēt, bet arī aizdegties? Kā izrādās - var.

Akumulators: sprādziens ar uzliesmojumu
Iemesli un sekas

Uz pirmajiem attēliem - tieši AKB, kura uzsprāga un aizdegās gaitā. Braukšanas laikā, mašīnas īpašnieks sadzirdēja dīvainu blīkšķi, apstājās, un te no zem motora pārsega sāka nākt dūmi. Par laimi, braucējs neapjuka. Apstājoties viņš uzreiz izslēdza dzinēju, bet, atverot motora pārsegu un ieraugot, kas ir noticis, izmantoja ugunsdzēšamo aparātu. Par laimi, tas automobilī bija un atradās darba stāvoklī. Kāpēc notika sprādziens? Varianti - vairāki.

Sprādziena iemesls

Par to, kas var eksplodēt AKB, mēs jau reiz stāstījām. Sprāgst tā saucamā sprāgstošā gāze: divas ūdeņraža daļas uz piecām daļām gaisa.

Principā, eksplozija ir iespējama arī pie mazākas ūdeņaža koncentrācijas. No kurienes tas rodas? Izdalās uzlādes procesā. Jo lielāka ir strāva, ar kuru uzlādējās AKB, jo intensīvāk izdalās ūdeņradis. Jo mazāks ir apjoms, kur sakrājās sprāgstošā gāze, jo lielāks sprādziena risks. Ir nepieciešama tikai dzirkstele. Te arī rodas stāsti par to, kā autoservisā vai garažā stāvēja uz uzlādi AKB, kāds blakus darbojās ar diska slīpmasīnu, bet tad noskanēja sprādziens.

Mēdz gadīties arī banālāk: akumulators tika pārturēts uz uzlādes, lādēšanas ierīcei nebija automātiskā regulējuma, strāvā - pārāk liela, un dzirkstele radās sliktā kontakta starp ierīces saspraudi un spaili dēļ.

Eksplozija zem motora pārsega

Uz mašīnas AKB var sprāgt ģeneratora regulatora releja bojājuma dēļ. Ģenerators sāk izdot virs 14.5 V, un uzlādētā AKB turpina lādēties. Elektrolīta daudzums baterijā samazinās - tas izvārās. Līdz ar to, gāzes kļūst vairāk, un tā intensīvi iziet pa ventilācijas spiediena izlīdzinātāju. Dzirkstele var rasties dēļ sliktā kontakta uz spailēm. Gāze uzliesmo, liesmu ievelk ventilācijas spiediena izlīdzinātājā, un baterija sprāgst.

Pie visa teiktā jāņem vērā arī tas, ka vecas AKB sprādziena riska pakāpe - augstāka. Elektrolīta līmenis - vairs nav maksimāls, bet ventilācijas spiediena izlīdzinātājs var būt daļēji vai pilnībā piesists.

Turklāt, ir vēl viens interesants faktors, kurš palielina eksplozijas risku: tā ir braukšana bez dzinēja iesildīšanas aukstā laikā. Kāds sakars ar to?

Viss ir vienkārši. Atdzisušai AKB nav tā pilnā tilpuma, kuru tā rāda, piemēram, +15...+20°Ń temperatūrā. Braucot bez iesildīšanās, līdz ar apgriezienu pieaugumu, vēl ar mazām strāvām neiesildītā baterijā sāk ieplūst liela strāva, kas arī veicina elektrolīta uzvārīšanos. Skaidrs, ka šis faktors - nav pats svarīgākais, tomēr tas arī dod savu artavu.

Sprādziens ar uzliesmošanu

Pārsvarā, AKB sprādziens - nav tas sprādziens kā tas tiek parādīts kino. Tas patiešām vairāk atgādina blīkšķi, kura rezultātā baterijas korpus ieplīst, un reizēm no tā atlūzt gabali. Mēdz izsist korķus vai uzlādes indikatoru, vai pavisam noraut augšējo daļu (sk. foto). Kaut gan gadās arī smagāki gadījumi.

Kāpēc akumulatora korpuss, kurš ir parādīts augšējās bildēs, apkusa? Te atkal ir vairāki faktori. Visdrīzāk, ka baterija ir veca, turklāt tai īpaši nesekoja līdzi. Elektrolīta - maz, plus - braukšana bez iesilšanas un pavisam aizsērējis ciet ventilācijas spiediena izlīdzinātājs. Kur likties gāzei?

Akumulators: sprādziens ar uzliesmojumu
Iemesli un sekas
Akumulators: sprādziens ar uzliesmojumu
Iemesli un sekas

Lūk, akumulators, kurš uzsprāga gaitā. Tas, kā mēdz teikt - smags gadījums, ar baterijas virsmas uzliesmošanu.

Akumulators: sprādziens ar uzliesmojumu
Iemesli un sekas
Akumulators: sprādziens ar uzliesmojumu
Iemesli un sekas

Šī AKB arī uzsprāga uz automobiļa, bet par laimi - bez uzliesmošanas. Kaut gan sprādziens arī bija gana jaudīgs: augšu norāva pilnībā, elektrolīts gandrīz viss iztecēja.

Akumulators: sprādziens ar uzliesmojumu
Iemesli un sekas

Bet šī - AKB, kura tika pārturēta uz uzlādes ar lielu strāvu. Korpus ieplīsa, izsita uzlādes indikatoru. Starp citu, tie, kas redzēja akumulatoru sprādzienus savām acīm, bet īpaši to, cik tālu lido korpusa fragmenti, saprot, priekš kam uz AKB ir uzlīme, kura iesaka strādāt ar aizsargbrillēm.

Kā variants - nedaudz izspiest kaut kādu korķi un iziet ārā tievā strūklā, zem liela spiediena. Šī gāzes strūkla var uzliesmot vai nu no dzirksteles, releja kontakta grupā, vai nu no sliktā spēka ķēdes kontakta, kur notiek ievērojama uzkaršana.

Var būt arī vēl viens sakaršanas iemesls: pieaugot apgriezieniem, AKB «izrāda pretestību», un, ja tās virsma ir netīra, tad neliela dzirkstele var izsprukt arī pa šo virsmu. Gāzes strūkla ķer dzirksteli, un rezultātā sanāk kaut kas līdzīgs acetona degļa liesmai, kura sākumā kausē AKB vāku, bet tad to aizdedzina.

Starp citu, mēs jau reiz stāstījām par akumulatora spaiļu kontaktiem un dažiem citiem «sīkumiem». Un minētais gadījums - kārtējais apstiprinājumstam, ka daži «sīkumi» rezultātā var izrādīties diezgan būtiski.

Adsorbera vārsts
Jeb kāpēc auto raustās gaitā


Viens benzīna automašīnas īpašnieks saskārās ar sekojošu problēmu: tukšgaitas apgriezieni kļuva nestabili, bet braukšanas laikā sāka parādīties kritumi. Problēmas ar barošanu vai aizdedzi? Izrādījās, ka gan barošana, gan aizdedze ir kārtībā. Auto servisā tika pateikts, ka iemesls ir adsorbera vārstā. «Kas tas tāds?» pajautāja spēkrata īpašnieks.

Adsorbera vārsts
Jeb kāpēc auto raustās gaitāLasīt talāk

Kāpēc neiedarbinās dīzelis
Viens no āķīgajiem iemesliem


Viens dīzeļa automobiļa īpašnieks, ar salu iestāšanos, saskārās ar nepatīkamu situāciju: reiz, no rīta, dzinējs atteicās iedarbināties. Akumulators - it kā normālā stāvoklī, taču, mēģinot palaist, motors griezās kaut kā kūtri. Kur ir iemesls?

Kāpēc neiedarbinās dīzelis
Viens no āķīgajiem iemesliemLasīt talāk

Nedaudz par ziemas riepu glabāšanu

Viens zināms auto īpašnieks reiz uzdeva jautājumu: «Kā labāk glabāt riepas uz diskiem: guļus vai stāvus?» Jautājums ir likumsakarīgs: «pāraušanu» mēs veicam tikai divas reizes gadā, tāpēc visiem zināmās riepu glabāšanas nianses, tiek piemirstas.

Nedaudz par ziemas riepu glabāšanuLasīt talāk

Neapdrošināmā aizdzīšana
Jeb viss ģeniālais ir vienkāršs


Reizēm mašīna tiek aizdzīta tā, ka īpašniekam nav iespējas saņemt apdrošināšanas kompensāciju. Lūk, viena no tamlīdzīgajām shēmām - tā tiek pielietota ne visai bieži, tomēr tā pastāv.

Neapdrošināmā aizdzīšana
Jeb viss ģeniālais ir vienkāršsLasīt talāk