sekojiet mums Facebook  
  220 V barošanas pievade automobilim
Droša un ilgmūžīga pieslēguma piemērs

Izskatītas komponenšu pasūtīšanas pa katalogiem īpatnības un ražotāju informācijas piemēri.

Ir daudz iemeslu, kuru dēļ rozetes esamība automobiļa stāvvietā var būt ļoti noderīga. To starpā var atzīmēt putekļu sūcēja, augstspiediena aparāta (mazgāšanai), AKB uzlādēšanas ierīces , pirmspalaišanas sildītāja un salona apsildītāja pieslēgšanu.

 
 

Neskatoties uz šķietamo uzdevuma vieglumu, ir vairāki faktori, kuri nopietni ietekmē pieslēgšanas punkta funkcionalitāti, cenu un drošību.

Pirmais faktors - ūdens: lietus, sniegs un peļķes ne tikai bojā kontaktus, izraisa īssavienojumu ar energoapgādes atslēgšanu, bet arī var radīt draudus dzīvībai. Tāpēc visai sistēmai ir jābūt aizsardzību pret laikapstākļu iedarbību (vismaz IP44).

Otrais faktors - mehāniskā iedarbība. Pat uz ļoti dārgas ierīces vada garums var būt nepietiekams, un būs nepieciešams pagarinātājs. Līdz ar to, zināms vadojuma posms tiks valkāts pa asfaltu, uz to uzbrauks ar mašīnu, bet kaut kādu vienkāršotu instalāciju gadījumā vadu vajadzēs izlaist zem aizvērtām durvīm.

Trešais faktors -marķējums. Ja izveidojamā ķēdē ir slēdži, sadales kastes un drošinātāji, tad tiem jābūt marķētiem tā, lai pat pēc ilgstoša laika to nozīme būtu viennozīmīgi skaidra.

Nedrīkst aizmirst arī par darba aizsardzības prasībām. Ceturtais faktors pēc saraksta, bet pirmais pēc nozīmes -drošība. Visiem elementiem ir jābūt pārdomātiem no iespējamo risku minimizācijas viedokļa, gan priekš cilvēkiem, gan priekš tehnikas.

Kā izvēlēties komponentes

 
 
 

Vislabāk ir izvēlēties komponentes pēc lielu firmu elektriskajiem katalogiem, kur bez cenas un pamata raksturojuma, ir Datu lapa, ar maksimāli precīzu un sīku informāciju. Tas var noderēt, ja pārdevējam kaut kādu iemeslu dēļ trūkst informācijas par konkrēto preci. Pasūtot var nosaukt preces kodu.

Kabelis

Svarīgi ir atcerēties, ka kabelis regulāri salieksies un tiks izmantots ārā cauru gadu, bet sali var sasniegt -25ºC. Vairums kabeļu, kuri ir izstādīti veikalā, darba temperatūras diapazons ir no -5ºC līdz +50ºC. Salā tāda kabeļa izolācija zaudēs savu elastīgumu un saplaisās. Kabelis ir jābūt dzīslai priekš sazemēšanas un vēlams 1.5 mm šķērsgriezumu, kas ļaus pieslēgt jebkuru aprīkojumu līdz 3.3 kW (15 A) jaudai. Labāk netaupīt, jo kabeļa bojājums vai nepietiekamais šķērsgriezums bieži vien kalpo par iemeslu ugunsgrēkam.

 
 
 

Kabeļa Datu lapa, kā arī pamatparametri ir izdalīti ar krāsu. Tris dzīslu vads, spēka, lokans (var tikt izmantots tur, kur nepieciešama paaugstināta lokanība) - tas ir derīgs izmantošanai ārpus telpām. Darbības diapazons -no -20ºC līdz +70ºC. Derīgs izmantošanai zemās tmperatūrās: saglabā lokanību -40ºC temperatūrā. Vadojuma šķērsgrieziens -1.5 mm, maksimālā strāva -15 A, minimālai diametrs -8 mm, maksimālais -9.8 mm.

Lai pagarinātu kabeļa lietošanas laiku, ievietojam to elektrotehniskajā gofrētā caurulē. Ar maksimālo vada 9.8 mm diametru, otpimālais ārējais caurules diametrs ir 16 mm. Labāk ņemt ar stiepli, veiglāk būs izvilkt cauri. Jebkurā gadījumā, silikona smērviela, kura nebojā plastmasu, jūtami atvieglos kabeļa izvilkšanas procesu.

 

Vislētākā caurule ir 3...4 reizes lētāka par kabeli. Atkarībā no situācijas, var izmantot dārgākas un izturīgākas. Caurules galā, uz kabeli, var uzlikt lielu apskavi, lai caurule nenoslīdētu. Ekonomijas nolūkos, speciālu uzgaļu vietā ir izmantoti divriteņu kameras fragmenti, kuri ir sastiprināti ar apskavēm. Starp citu, tādā veidā var nosegt bojājumus uz caurules, saglabājot funkcionalitāti, pagarinot ekspluatācijas termiņu un samazinot izdevumus.

Pieslēgšana tīklam

Parasti par barošanas avotu kalpo rozetes uz ārējās sienas vai dēļa, kurš ir piestiprināts pie staba vai sētas. Rozetēm ir nepieciešama ļoti rūpīga izmantošana. Pretējā gadījumā korpusi izjūk un sāk laist ūdeni. Reti, kad remonts notiek pirms nepatikšanu rašanās. Tāpēc uzreiz jāparedz drošākas atslēgšanas iespēju par dakšas izraušanu. Piemēram, uzstādōt tīklā slēdzi, kurš ir ievietots drošā korpusā. Vislabākais risinājums var būt alumīnija korpuss: tā plusi -ilgmūžība, pretrūsas izturība, darba temperatūru diapazons sedz visu mūsu plašumos sastopamo spektru, mitruma aizsardzība, modificēšanas konkrētām vajadzībām vienkāršība.

Lai ievestu kabeli ar minimālo diametru 8 mm, var izurbt caurumu 7.5 mm diametrā un ar silikona smērvielas vai ziepju palīdzību, ievilkt vadu iekšā. Drošībai, lai nejauši neizrautu, kārbas iekšpusēs uz kabeli uzlikt apskavu.

Ņemot vērā ekspluatācijas apstākļu specifiku, labāk izmantot divpolāro slēdzi (double pole switch, DP). Tādējādi, neatkarībā no tā, kā ir pieslēgta spēka dakša, pēc atslēgšanas kabelis tiks atspriegots. Ja ir plānota ierīces pieslēgšana mašīnas iekšpusē, labāk uzlikt trīspozīciju slēdzi -tā, lai nepieciešamības gadījumā tīklā varētu pievienot drošinātāju.

   

Priekš kam? Parasti automātiskais slēdzis ir paredzēts 10 A un vairāk. Taču, piemēram, uzlādes ierīcei vai mazjaudīgam sildītājam (1000 W) pietiek ar 5 A. Jo tuvāks ir drošinātāja nomināls (automāta) ierīces maksimālās strāvas vērtībai, jo mazāk iespēju ugunsgrēkam. Turklāt var izmantot ātro drošinātāju un, problēmas rašanās gadījumā, notiks tikai lokālā posma atslēgšana.

Attēlā parādīta pieslēguma shēma un vadības bloka pamatkomponentes: alumīnija korpuss, mitruma aizsargāts drošinātāja turētājs (fuse holder), slēdzis (on-off-on 2-pole Apem 649H/2), blīvgredzens un ūdens drošs uzvāznis (sealing boot). Slēdža korpusa fiksācijai, izņemot štata blīvētāju, ir vēlams pievienot santehnisko starpliku (gumijas ripu), no iekšpuses. Lai tumblera fiksējošā skrūve nanāktu vaļā, vītnei var uzklāt Loctite® Threadlocker Blue 242®.

Papildus drošības pasākumi

   

Pieslēgšanai caur aizvērtām durvīm vai motora pārsegu, labāk izmantot īsu palīgpagarinātāju ar vadu, kurš ir izturīgs pret iegriezumiem, ierobojuma un abrazīvo iedarbību. Tāds īpaši izturīgs vads maksā 2...3 reizes dārgāk par parasto, taču pat bojājuma gadījumā, tā noņemšana neietekmēs ķēdes pamatposma darbību.

   

Aparatūras pieslēgšanas ligzdai ir vēlams pievienot izvadu automobiļa virsbūves sazemējumam. Priekš kam to darīt? Ja vads tiks caursists un būs īssavienojums uz virsbūvi, drošs sazemējums var ne tikai glābt elektroniku mašīnai, bet arī cilvēka dzīvību. Gumiju labāk urbt ar urbi, kura diametrs ir mazāks nekā vadam -tā ir mazāk iespēju, ka šajā vietā tā sāks plīst un laist ūdeni. Vada izvēršanai uz atveri var uzpilināt silikona smērvielu. Drošībai, izvesto sazemējuma vadu pie ligzdas ir vēlams ar apskavu piestiprināt pamatkabelim.

Foto ir parādīts sazemēšanas pieslēgšanas variants caur aizmugurējo sēdekļu drošības siksnas armatūras stiprinājumu. Pieslēdzot ir svarīgi atcerēties iztīrīt par kontaktiem izmantojamās skrūves saskares vietas ar spaili un virsbūvi. Spaile ar lielā cauruma diametru ir paredzēta biezākam vadam. Kontakta un stiprinājuma drošības nostiprināšanai, vadītājs bija uztīts pats sev un salodēts (nevajag tīt vadītāju uz spailes spīles izolāciju).

Sazemēšanas kontaktu pārbaudei, testers tiek pieslēgts starp sazemēšanas kontaktu uz dakšas un kaut kādu nekrāsotu virsbūves daļu (visbiežāk nocinkotu skrūvi). To ir nepieciešams izdarīt, jo sazemējums neatstāj iespaidu uz normālu darbību. Bez pārbaudes, par problēmu var uzzināt, kad ir jau par vēlu.

Ilgu gadu ērtība, drošība un drošums ar uzviju kompensēs iztērēto laiku, spēkus un līdzekļus.

Kāpēc neiedarbinās dīzelis
Viens no āķīgajiem iemesliem


Viens dīzeļa automobiļa īpašnieks, ar salu iestāšanos, saskārās ar nepatīkamu situāciju: reiz, no rīta, dzinējs atteicās iedarbināties. Akumulators - it kā normālā stāvoklī, taču, mēģinot palaist, motors griezās kaut kā kūtri. Kur ir iemesls?

Kāpēc neiedarbinās dīzelis
Viens no āķīgajiem iemesliemLasīt talāk

Kartera ventilācijas sistēma
Iemesli un sekas - piemērs no dzīves


Kā jau ne reizi vien tika runāts, reizēm viens defekts ir tikai citas problēmas sekas. Un kamēr nav atrasts un novērsts pirmcēlonis, ar sekām var cīnīties ilgi un nesekmīgi. Te būs dzīvs piemērs tam, kā neliela, uz pirmo acu skatienu, problēma, izvērsās par nopietna dzinēja remonta nepieciešamību.

Kartera ventilācijas sistēma
Iemesli un sekas - piemērs no dzīvesLasīt talāk

Gāzes dīzelis
Dažas nainses

Pagājuša gada automobiļu izstādē, kuru risinājās Ķīpsalā, bija iespēja aplūkot dīzeļa furgonu Iveco, kurš ir aprīkots ar gāzes balonu iekārtu. Šinī gadā, izstādē tika parādīts dīzeļa krosovers Renault Capture, kurš arī ir aprīkots ar GBI. Mums kļuva interesanta tamlīdzīgu iekārtu uzstādīšana uz vieglajiem auto, un mēs uzdevām dažus jautājumus pārstāvjiem no kompānijas, kura demonstrēja šo spēkratu.

Gāzes dīzelis
Dažas nainsesLasīt talāk

ASV ceļu sistēmas vēsture

Reiz mēs jau stāstījām par braukšanas īpatnībām ASV, bet paši ceļi šajā valstī ir atsevišķa stāsta cienīgi. Šodienas ASV ceļu sistēma - viena no vispilnīgākajām pasaulē, ceļu caurlaides spēju, to platuma un svara noslodzes un, protams, seguma kvalitātes ziņā. Protams, ka tā tas nebija vienmēr. Amerikas ceļi ir pārdzīvojuši garu evolūciju un divas reformas, pirms pārvērsties par to sistēmu, kuru mēs redzam šodien.

ASV ceļu sistēmas vēstureLasīt talāk