sekojiet mums Facebook
Gāzes turbīnu automobiļu vēsture
Perspektīvais virziens, kas neguva atbalstu


Pirms 60 gadiem, 1954. gadā, Motoramā autošovā Ņujorkā, tika izrādīts automobilis, kurš varēja kļūt par sākumu principiāli atšķirīgam iekšdedzes motoru attīstības virzienam. Runa ir par gāzes turbīnu dzinējiem.

Izplūdes gāzes
degmaisījuma uzliesmošana
aizdedzes sveču

Par pirmo gāzes turbīnu auto tiek uzskatīts Rover JET1 (1950. gads). 101 spēka dzinējs palīdzēja vieglajam spēkratam sasniegt ātrumu 100 km/h aptuveni 10 sekunžu laikā, bet maksimālais ātrums sasniedza 180 km/h. It kā tas nebija slikti, taču degvielas patēriņš bija 40 l/100 km. Tiesa gan, uz 1960. gadu vidu Rover, ar cetrutās paaudzes gāzes turbīndzinēju, bija degvielas patēriņš, kas ir salīdzināms ar vienkāršiem automobiļiem.

tiek iesmidzināta degviela
Izplūdes gāzes
pilna vibrāciju neesamība augsts jaudas potenciāls
degmaisījuma uzliesmošana
degmaisījuma uzliesmošana
uz konveijeru mašīnas netika Motora jauda
Motora jauda
iekšdedzes motoru
vieglais automobilis

Tā nav lidmašīna, bet gāzes prototips GM Firebird XP-21. par saviem panākumiem automobilim ir jāpasakās ne tikai dinamikai, bet arī ārienei: ar spēkratu strādāja Hārlijs Erls, viens no tā saucamā kosmiskā dizaina dibinātājiem, kas savulaik bija ļoti populārs ASV. Starp citu, raķetes sprausla aizmigurē - arī dizaina elements. Nekādu funkcionālo slodzi tas nenes.

devielas patēriņš
devielas patēriņš
gāzes turbīnu GM Firebird XP-21 gāzes turbīnu GM Firebird XP-21
gāzes turbīnu GM Firebird XP-21
gāzes turbīnu GM Firebird XP-21
klasisko motoru izstrādes ieguldīt milzīgu naudu
šķidruma vietā tiek izmantota gāze
tas atgādina hidrotransformatora darbību

Tas ir GM Firebird II. Spēkratam bija mazāk jaudīgu (ap 200 z.s.), bet kompaktāku spēka iekārtu. Interesanta nianse - mašīnas durvis ir divsekciju: causpīdīga daļa paceļas uz augšu, bet apakšējā daļa atvērās kā parasti.

motors nav prasīgs pret degvielas kvalitāti
darbību uz vārpstas Gāzes turbīnu dzinējs
Gāzes turbīnu dzinējs
gāzes turbīnu dzinēju
Rover JET1

Firebird III tika aprīkots ar 220 z.s. gāzes turbīndzinēju, un mazu, divcilindru iekšdedzes motoru, lai barotu daudzksaitlīgo borta perifēriju: kondicionieru, vienkāršu kruīzes kontroli u.t.t.

Chrysler Turbine
Chrysler Turbine Chrysler Turbine
Chrysler
sasniegt ātrumu līdz 370 km/h
turbīnas griešanās ātrums

Mazsērijas Chrysler Turbine. Kopumā tika izlaistas 50 auto, bet pēc gāzes turbīnu tēmas aizvēršanas gandrīz visus tos iznīcināja ražotājs. Saglabājušies tikai divi eksemplāri.

gāzes turbīnu GM Firebird
devielas patēriņš sasniedza 40 l/100 km
Rover JET1
Gāzes tubīnu motori
autošovā Ņujorkā

Gaismas diožu lukturi
Tirgus ekspress-apskate un ekspluatācijas nianses


Mēs jau stāstījām par gaismas diožu priekšrocībām - ekonomiskums, ilglaicība. Taču daži automobilisti, kuri nolēma uzstādīt savam auto šīs spuldzes, apgalvo, ka par ilglaicību runāt nevar un rodas ne mazums citu problēmu. Kādu iemeslu dēļ tas tā notiek - mums paskaidroja gaismas diožu optikas jomas speciālisti.

Gaismas diožu lukturi

Riepas ar samazinātu
šūpošanās pretestību

Nedaudz par taupību un drošību


Mūsdienās ekoloģija ir modē. Šodien, daudzi auto ražotāji, ražo dažu savu modeļu «zaļās» versijas, piemēram, VW Polo BlueMotion. Tamlīdzīgās versijās tiek izmantoti dažādi risinājumi, lai samazinātu degvielas patēriņu. Viens no tādiem risinājumiem - riepas ar samazinātu šūpošanās pretestību. Jautājums: ja reiz šīs riepas ir tika labas un tik ļoti sekmē degvielas ekonomiju, tad kāpēc tās netiek uzstādītas visiem modeļiem?

Riepas ar samazinātu šūpošanās pretestību

Ādas salons
Apkope un remonts


Vai ir iespējams atjaunot ādas salonu, kurš ir zaudējis savu izskatu? Kāpēc, atsevišķos gadījumos, meistari neuzņemas atjaunot bojāto ādu? Kāpēc, reizēm, pat jauns ādas salons, ātri paliek nelietojams? Lai saņemtu atbildi uz visiem šiem jautājumiem, mēs vērsāmies pie šīs jomas speciālistiem.

Ādas salons

Kāpēc sadeg virzuļi
Gandrīz dzinēja izjukšana -
atgadījums no prakses


Viens cilvēks aizņēmās no sava paziņas dīzeļauto un devās uz citu pilsētu. Atpakaļ mašīnu atveda velkot - kaut kas bija noticis ar motoru. Dzinēju nebija iespējams pielaist, tika veikts kompresijas mērījums - tās nebija. Izjauca un ieraudzīja apkusušus virzuļus (sk. foto). Kāda iemesla dēļ tas notika: vadītāja vainas dēļ vai ir kāds cits iemesls?

Kāpēc sadeg virzuļi