sekojiet mums Facebook  
Mikroautomobiļi Latvijā
Ekspress apskate un atsevišķi parametri

Mēs jau reiz stāstījām par franču mikroautomobiļiem, ar kuriem drīkst braukāt bez tiesībām. Francijā tādu auto ir daudz, un tie ir sastopami arī citās Eiropas valstīs. Nonāca šie spēkrati arī līdz Baltijas valstīm. Pirms kāda laika tās pat demonstrēja izstādē Ķīpsalā. Mēs nolēmām iepazīties ar šo tehniku tuvāk, un uzdevām dažus jautājumus tās importētājkompānijai.

Kā zināms, tad pastāv vairāki mikroautomobiļu ražotāji: Aixam-Mega, Casalini, Ligier, Microcar, Erad un citi. Šinī gadījumā runa iet par Aixam-Mega. Zem Aixam zīmola tiek ražoti vieglie automobiļi, bet ar nosaukumu Mega – kompakti kravinieki.

Kas šo spēkratu gadījumā tiek domāts ar terminu «mikroautomobiļi», un ar ko no ierastā šo tehniku var salīdzināt? Ja runāt par Aixam vieglajiem modeļiem, tad gabarītu ziņā tie ir salīdzināmi, piemēram, ar Smart ForTwo vai Toyota iQ.

Pastāv divu izmēru Aixam vieglie auto. Pirmais - Design Compact: riteņu bāze – 1795 mm, garums – 2758 mm, platums – 1500 mm. Ir arī lielāki Design Coupe (kā var noprast no nosaukuma – ar noslīpinātu aizmugurējo daļu) un Design Break. Šādu versiju riteņu bāze – 2000 mm, garums – 3000 mm vai nedaudz vairāk, bet platums – tie paši 1500 mm. Compact un Coupe – divvietīgi, bet Break var būt gan divvietīgs, gan trīsvietīgs.

Salīdzinājumam, Smart ForTwo riteņu bāze – 1810 mm, garums – 2500 mm, platums – 1520 mm. Kā redzams, tas ir tuvu Design Compact parametriem. Design Coupe un Design Break, gabarītu ziņā, tuvi Toyota iQ, kuras riteņu bāze ir tie paši 2 000 mm, garums – 2985 mm, bet platums – 1680 mm.

Bet Aixam un tamlīdzīgi automobiļi tomēr tiek uzskatīti lielākā merā par «mikro», nekā Smart vai Toyota iQ: tie ir vieglāki, un tiem ir ne tik jaudīgi dzinēji. Piemēram, pirmās paaudzes Smart svēra 980 kg, bet Toyota iQ masa var sasniegt 1005 kg.

Tajā pašā laikā, vislielākais un smagākais Aixam Design Break pat 4-vietīga versijā pēc pases pilnā masā sasniedz 780 kg, kas nozīmē, ka tas jau ir ar pasažieriem un kravu. Ražotāja specifikācijā ir teikts, ka maksimālā noslodze uz priekšējo asi ir 350 kg, uz aizmugurējo – 470 kg. Sausais automobiļa svars – 400 kg, bet ar tehniskiem šķidrumiem – 440 kg.

Ja runā par dzinējiem, tad, salīdzinot ar Aixam, Smart vai Toyota iQ izskatās par monstri. Pirmās paaudzes Smart tika aprīkots ar 45...75 z.s. dzinējiem, bet otrās paaudzes mašīna saņēma to pašu 90 z.s. motoru, ar kuru tiek aprīkots trešās paaudzes Renault Twingo.

Toyota iQ dzinēja jauda, atkarībā mo versijas, ir 68...98 z.s. Uz šī fona ir skaidrs, kāpēc tādus auto kā Aixam sauc par «Moped Cars». Mikroautomobiļi tiek komlektēti ar 2-cilindru dīzeļu un benzīna 400, 500 vai 600 cm³ dzinējiem.

Ja runājam par dīzeļiem, tad gadījumā ar Aixam, tie ir Kubota motori – atmosfēru dīzeļi, aptuveni tādi paši kā uz dīzeļiekrāvējiem. Piemēram, 400 cm³ izdod 4 kW (5.4 z.s.) pie 3200 apgr/min, un attīsta maksimālo griezes momentu 14 Ņm pie 2400 apgr/min.

480 cm³ dzinējs attīsta to pašu jaudu, tikai griezes moments ir 26 Ņm, pie 1400 apgr/min. Šādu spēkratu maksimālais ātrums sasniedz 45 km/h.

Ir arī nedaudz jaudīgāki motori. Piemēram, Aixam Crossover GT / GTR (Design Break izmēri, 4-vietīgs), tiek komplektēts ar 600 cm³ dīzeli vai 505 cm³ benzīna motoru. Dīzelis attīsta 11.2 kW (15.4 z.s.), pie 3600 apgr/min, griezes moments sasniedz 34 Ņm pie 2200 apgr/min.

Benzīna dzinējs izdod 15 kW (20.4 z.s.) pie 5100 apgr/min, griezes moments – tie paši 34 Ņm pie 2150 apgr/min. Dīzeļversijas maksimālais ātrums – 85 km/h, bet benzīna modifikācija sasniedz līdz 98 km/h. Visiem dzinējiem ir šķidrumdzese.

Piedziņa mašīnām ir priekšējā, PK – variators. Priekšējās bremzes – disku, bet aizmugurē – trumuļbremzes, degvielas tvertnes apjoms – 16 litri. Lēngaitas versijām (45 km/h) pases degvielas patēriņš, atkarībā no modeļa - 2,58...2,96 l/100 km, bet gaitas reserve uz vienas uzpildes – ap 500 km.

Aixam Crossover dīzelim (15.4 z.s., 58 kmh/) pases degvielas patēriņš – 3.94 l, gaitas rezerve – aptuveni 380 km. Tāda pati benzīna mašīna (20,4 z.s., 98 km/h) pēc pases iztērē 6 l/100 km, bet gaitas rezerve ir ap 250 km. Atkarībā no versijas, riteņi var būt 145/70/R13, 155/65/R14 vai 155/60R15.

Spēka karkass mašīnām ir no alumīnija, virsbūve ir izgatavota no ABS plastikāta. Borta elektrotīkls – 12 V, AKB tilpums – 40 Ah. Neskatoties uz pieticīgiem izmēriem, automobiļi ir diezgan bagātīgi nokomplektēti. Atkarībā no versijas automašīnām var būt kondicionieris, multimediju sistēma ar sensora displeju, LED optika, un daudz kas cits.

Viens no visaktuālākajiem jautājumiem: kā jau tika minēts, Francijā ar mikroautomobiļiem, kuru ātrums nepārsniedz 45 km/h, drīkst braukāt vispār bez tiesībām. Bet pie mums?

Latvijā un Igaunijā šādas mašīnas tiek pielīdzinātas mopēdiem, un to vadīšanai ir nepieciešamas AM kategorijas tiesības, kuras var saņemt jau no 14 gadiem. Lietuvā ar tādiem spēkratiem drīkst braukāt jau no 16 gadiem.

Lielākas un ātrākas versijas tiek pielīdzinātas kvadrocikliem, kuriem ir nepieciešamas B1 kategorijas tiesības, kuras var saņemt no 16 gadiem.

Un visbeidzot, visaktuālākais jautājums: cik tāda tehnika var maksāt? Kā izrādījās, tad ne tik maz kā varētu šķist no pirmā acu skatiena. Atkarībā no versijas, mikroautomobiļa cena var būt 8.9...20.8 tūkst. Eiro, kas ir tik pat cik pilnvērtīgs automobilis.

Bez šaubām, ka mikroautomobiļiem ir daudz plusu: kompakti izmēri, niecīgs degvielas patēriņš un, kā jau tika minēts, iespēja braukāt ar mopēda tiesībām. Bet vai šie argumenti izrādīsies pārliecinoši, un šī tipa mašīnas Baltijas valstīs iegūs tādu pašu popularitāti, kā dažās citās valstīs, rādīs laiks.

Mikroautomobiļi Latvijā
Ekspress apskate un atsevišķi parametri
 
 

Foto pūlī sniedz priekšstatu par reāliem mašīnas izmēriem.

Mikroautomobiļi Latvijā
Ekspress apskate un atsevišķi parametri
 
Mikroautomobiļi Latvijā
Ekspress apskate un atsevišķi parametri
 
Mikroautomobiļi Latvijā
Ekspress apskate un atsevišķi parametri
 

Interjers – diezgan mūsdienīgs. Durvis un logu rāmji – neierasti plāni.

Mikroautomobiļi Latvijā
Ekspress apskate un atsevišķi parametri
 

Šis ir Design Coupe: bagāžnieks izmērā – nav mazs, kraujplaknes augstums – neliels.

Mikroautomobiļi Latvijā
Ekspress apskate un atsevišķi parametri
 

Bet šis – jau Design Break, kuram ir arī 4-vietīga modifikācija. Mašīnas garums – tāds pats kā Design Coupe, bet aizmugurējie statņi nav noslīpināti. Tāpēc vietas ir vēl pietiekami, lai uzstādītu papildus sēdekļu rindu.

 
Mikroautomobiļi Latvijā
Ekspress apskate un atsevišķi parametri

Elektriskā versija. Pēc kompānijas pārstāvju teiktā, gaitas rezerve uz vienas uzlādes ir aptuveni 140 km. Pats uzlādes process aizņem ap 4 h. Spēkrats ir aprīkots ar nelielu benzīna motoriņu, no kura darbojas sildītājs.

 
Mikroautomobiļi Latvijā
Ekspress apskate un atsevišķi parametri
 
Mikroautomobiļi Latvijā
Ekspress apskate un atsevišķi parametri
 

Visi kravinieka parametri uzrakstīti uz virsbūves.

 
  Mikroautomobiļi Latvijā
Ekspress apskate un atsevišķi parametri
 
 
Mikroautomobiļi Latvijā
Ekspress apskate un atsevišķi parametri Mikroautomobiļi Latvijā
Ekspress apskate un atsevišķi parametri

Skats no iekšpuses: grīda – līdzena, bet durvis – neierasti plānas.

Diagnostikas nianses
Piemēri no dzīves


Ne reizi vien tika runāts par to, ka diagnostikas procesā ir ļoti svarīga paša meistara kvalifikācija. Savādāk auto īpašnieks, labākā gadījumā, riskē samaksāt par to, ko nebija vajadzības remontēt. Lūk, daži interesanti piemēri no prakses, kurus mums pavēstīja viena auto servisa speciālisti.

Diagnostikas nianses
Piemēri no dzīvesLasīt talāk

Turbīnas ar maināmo ģeometriju
Pastiprinātās sodrēju veidošanās problēmas


Piemērs no dzīves: cilvēks iegādājās lietotu automobili, dzinējs - ar turbo pūti, bet pati turbīna ir ar maināmo ģeometriju. Pēc neliela laika sākās problēmas ar turbīnu - pasliktinājās automobiļa ātruma attīstīšanas dinamika. Servisā izjauca turbīnu, bet tanī - sodrēji. Iztīrīja, salika un darbojās normāli. Bet aptuveni pēc gada, spēkrata īpašnieks atkal saskārās ar šo problēmu un turbīnā atkal bija sodrēji. No kurienes tā tur nepārtraukti rodas?

Turbīnas ar maināmo ģeometriju
Pastiprinātās sodrēju veidošanās problēmasLasīt talāk

Priekš kam jāmaina antifrīzs

Atgadījums no dzīves: viens ne būt ne jaunā auto īpašnieks, līdz ar salu iestāšanos, ievēroja, ka salona krāsniņa kaut kā vāji sāka sildīt. Auto tik aizdzīts uz servisu. Meistars paskatījās pašu krāsniņu, pārbaudīja termostatu. Pēc tam viņš ieskatījās izplešanās tvertnē, ieraudzīja tur duļķainu šķidrumu un uzjautāja: «Kad pēdējo reizi mainījāt antifrīzu?»

Priekš kam jāmaina antifrīzsLasīt talāk

Kondicionieru šļūtenes

Vienam pazīstamam automobiļa īpašniekam, auto servisā tika ieteikts dažas kondicioniera maģistrāles nomainīt pret lokanajām šļūtenēm. Šajā sakarā, viņš mums uzdeva jautājumu: vai drīkst to darīt un vai sistēma nelaidīs ārā hladagentu, piemēram, savienojuma vietās?

Kondicionieru šļūtenesLasīt talāk