sekojiet mums Facebook  
lēta auto noma

Mašīnas noma: vai tas ir dārgi? Ne vienmēr. Latvijas tirgū ir plašs piedāvājums, budžeta auto nomas sfērā. Mēs nolēmām noskaidrot, kas, kā un cik maksā. Kad vienam no redakcijas automobiļiem radās nepieciešamība uz vairākām dienām doties uz servisu, mūsu uzdevums bija uz šo laiku atrast nomas automašīnu, kura neizmaksātu dārgāk par 10 € dienā. Dalāmies savos iespaidos.

Kāds ir šāda eksperimenta mērķis? Ir dzirdēts viedoklis par to, ka ar šādām spēkratu nomas kompānijām labāk nesaistīties: mašīnas esot «beigtas», iznomātāji – neskaidri u.t.t. Mēs nolēmām pārbaudīt, vai tas atbilst patiesībai. Uzreiz pateiksim, ka bailes izrādījās pārspīlētas, un mūsu pieredze - pozitīva.

Saprotams, ka par 10 € dienā jums neviens nepiedāvās jaunu automobili. Tā būs 13...20 gadus veca mašīna. Dienas maksa mēdz būt arī lētāka: 7...5 €, bet reizēm arī zem 5 €. Jo lētāk, jo mazākas iespējas paņemt spēkratu uz īsu laika periodu. Visdrīzāk būs norādīts minimālais nomas termiņš: nedēļa vai mēnesis. Iznomātājus var saprast: ienākums – minimāls, toties ķēpa – liela. Mums bija nepieciešams auto uz 5 dienām, un mēs tādu atradām par jau minētajiem 10 € dienā. Ķīla – 50 €. Šī summa var būt arī lielāka. Viss ir atkarīgs no automobiļa.

Bija jautājums: vai iznomātājs varēs atdzīt automašīnu uz servisu, kur tika atstāts mūsu redakcijas spēkrats? Budžeta segmentā mašīnu piegāde parasti netiek praktizēta. Tomēr te pastāv iespējas vienoties. Vairāki iznomātāji atteicās, taču viens uzņēmums piekrita kompromisam, kurš mums derēja. Mūsu gadījumā, serviss atradās Rīgā, Dārzciema ielā, bet iznomātāju ofiss atradās pavisam netālu. Rezultātā, iznomātājs piekrita paņemt mūsu darbinieku norunātajā laikā un aizvest viņu no servisa uz savu ofisu.

Nav vērts gaidīt, ka jums iedos tieši to auto, kurš bija norādīts sludinājumā. Jūs dabūsiet to spēkratu, kurš ir pieejams uz doto brīdi. Mēs zvanījām sakarā ar Škoda Octavia I, bet mums piedāvāja Opel Astra G. Starpības nav: ka tik būt uz riteņiem. «Ir universālis, bet ir arī trīsdurvju hečbeks. Ļoti ekonomisks un jestrs. Ko jūs labāk gribētu?» Trīsdurvju hečbeks mums derēja.

Budžeta auto noma

Līguma noformēšanai pietiek ar auto vadītāja apliecību. Tātad, saņēmām 1999. gada Opel Astra G, ar 1.8 l 116 z.s. dzinēju un 5-pakāpju manuālo pārnesumu kārbu, atslēgas un tehnisko pasi. Spēkrats – salīdzinoši kopts. Degvielas daudzums – ceturtdaļa tvertnes, kas arī tika piefiksēts. Izbraucot no stāvvietas, no līdz galam pagrieztās stūres nāk skaņa, kura atgādina baznīcas zvanu skaņu. «Tas ir nekas?», jautājam iznomātājam. «Nepievērsiet uzmanību,» viņš atbildēja.

Priekš 17 gadus veca automobiļa, kura noskrējiens ir aptuveni 260 000 km, Opel Astra izskatās un brauc normāli. Dzīve mašīnu padaudz nobružāja, tomēr darbojas viss, kam jādarbojas.

lēta auto noma

Daži iespaidi par pašu automobili. Dzinējs – dzīvs, darbojas klusu. Ar 116 z.s. priekš 1 200 kg smaga auto ir gana pat dinamiskai braukšanai.

lēta auto noma

3-durvju versijas pluss – platās durvis atvieglo vadītāja un pasažiera iekāpšanu. Taču šo durvju platums pārvēršas par trūkumu, kad jānovieto stāvvietā, kur ir maz vietas.

lēta auto noma
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Pat aizmugurē ir vieta.
  auto noma riga
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Braucam pa ielu kopējā automašīnu plūsmā. Uz ceļa – asfalta ielāps. Nevis bedre, bet vienkāršs ielāps. Visi brauc garām, nepievēršot tam uzmanību. Braucam arī mēs un pēkšņi ir trieciens ar automobiļa apakšu. Tas bija tāds pārsteigums. Neko nemanījāt galvenajā bildē? Sākumā mēs arī neievērojām neko neparastu. Tad vēl reizi, no cita skata punkta.

 
 
  auto noma latvija
 
 
 
 
 
 
 
 
  Nē, labāk – tā.
  auto noma
 
 
 
 
 
 
 
 

Diez vai tā nav sporta versija. Visdrīzāk, ka atsperes iesēdās, bet amortizatori iztecēja. Rezultātā no jau tā nelielā 130 mm klīrensa pāri palika vēl mazāk. Var teikt, ka piekares nav. To arī varēja just: no amortizējošiem elementiem – tikai riepas un sailent bloki. Pa grants ceļiem vilkāmies, ievelkot elpu, lai neapskādētu apakšu. Izbraucot atpakaļ uz asfalta segumu, nācās pārskatīt ierasto skatu uz lietām: pie vismazākiem nelīdzenumiem jāpiebremzē, bet labāk – tos apbraukt. Gribot-negribot sāc saprast sporta mašīnu īpašniekus. Pareizāk sakot, nesaprast: kā var braukāt ar šādu klīrensu?

Kaut gan ir arī savs pluss. Piekares neesamība samazināja smaguma centru un sānsvārstības. Rezultātā pat ar ne to labāko gumiju automobilis spēj azartiski ierakstīties pagriezienā lielā ātrumā.

Pārsēžoties pēc Opel Astra uz vienkāršo, vieglo mašīnu, rodas sajūtas, it kā esi bezceļnieka vadītājs. No sekojošām bildēm var saprast iemeslu.

 
 
 
 
 
 
 
  Budžeta auto noma
 
 
 
 
 
 
 
  Budžeta auto noma
 
 
 
 
 
 
 
 

Taču kopumā viss ir labi. Opel Astra labi tika galā ar maiņas automobiļa funkciju un bez starpgadījumiem vadāja mūsu darbinieku pa pilsētu jau minēto piecu dienu laikā. Bija sauss laiks, mašīna netika noķēpāta un neradās vajadzība to mazgāt. Pirms nodošanas izpurinājām paklājiņus, noslaucījām paneli un uzpildījāmies, lai degvielas būtu ne mazāk nekā brīdī, kad spēkrats tika paņemts. Nodošana-pieņemšana noritēja bez problēmām, ķīlas naudu saņēmām atpakaļ. Nekādu «zemūdens akmeņu» nebija.

Izdarīsim secinājumus. Budžeta nomā mašīnas ir beigtas? Teiksim tā: tās braukā. Par savu naudu, pietiekami labi. Lūzt? Gadās. Bet, ko vēl var gribēt par 10 € dienā? Nomas firmas attieksme pret klientu - parasti normāla. Un atkal der atcerēties cenu.

Jā, citiem cilvēkiem ir bijuši gadījumi, kad lēts nomas automobilis salūza ceļa vidū. Īpaši ir jautri tad, kad kaut kas tāds notiek naktī, ziemā un kaut kur tālu aiz pilsētas robežām. Ir gadījies arī, ka iznomātājs šīs problēmas uzvēla klientam. Maiņas mašīna? Tās vienkārši nav. Atdodiet ķīlas naudu! Kādu naudu? Jūs salauzāt mūsu auto, tāpēc būs jāpiemaksā.

Protams, ka no kaut kā tamlīdzīga neviens nav pasargāts. Taču to nevar nosaukt par regulāru praksi. Jebkurai problēmai ir divas puses. Nepatikšanu rašanās gadījumā, klients visu vainu uzveļ uz iznomātāju un otrādi. Patiesība, kā parasti, ir kaut kur pa vidu.

Iznomātājam pietiek problēmu un tēriņu: tehniskās apskates, remonti, apdrošināšanas, nodokļi u.t.t. Iznomātājs riskē vairāk nekā klients. Klients riskē zaudēt 50...100 €, bet iznomātājs – mašīnu, kuru var aizdzīt vai sasist. Zināms gadījums, kad klients automobili paņēma Rīgā, sasita to lupatās Latgalē, un aizbēga no notikuma vietas, jo bija stiprā alkohola reibumā. Kam vajadzēs zagt vecu automobili? Tomēr, kā rāda prakse, arī tas notiek. Jā, nomas spēkrati ir aprīkoti ar GPS, tomēr tas neatrisina visas problēmas.

Arī klienti mēdz uzvesties nesmuki. Kāpēc automašīnas ir beigtas? Tāpēc, ka tās attiecīgi lieto. Nav savs – nav jau žēl. Mašīna nakts laikā salūza uz trases? Bet var būt ir vērts nebraukt ar šādu auto naktī pa trasi? Ja ir vajadzība braukt tālāk, laikam ir vērts paņemt jaunāku un dārgāku automobili. Un neaizmirst pabrīdināt iznomātāju par šādu nolūku, lai tas neuztrauktos.

Vispār, jāskatās uz lietām reāli. Ja par 10 € dienā negribēsiet pārāk daudz, tad viss būs normāli. Ja klients uzvedās normāli, tad visdrīzāk arī iznomātājs pret klientu izturēsies analogi. Jo pat budžeta automobiļu noma – tas ir bizness, kur ir svarīga reputācija. Citiem vārdiem sakot, kā reiz teica gudrs cilvēks, jo labāk saproti reālās lietas, jo mazāk nepatīkamu pārsteigumu tās atnesīs.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Lietota motocikla iegāde
Dažas nianses

Ar ko var saskarties un kam jāpievērš uzmanība, pērkot lietotu čopperu vai kruīzeru? Uz šiem jautājumiem mums atbildēja Uģis Spēlmanis: viņš pārstāv kompāniju, kura nodarbojas ar motociklu pārdošanu, apkopi un restaurāciju.

Lietota motocikla iegāde
Dažas niansesLasīt talāk

Sievietes dragreisā
Tiek veltīts starptautiskai sieviešu dienai

Jau labu laiku atpakaļa autosports pārstāja būt tikai par vīriešu sporta veidu. Sievietes piedalās rallij-reidos, Formulā-1, un pat tik specifiskās sacīkstēs kā dragreiss - braucienos uz ceturtdaļjūdzi. Pirmā sieviete, kura šinī sacīksū veidā saņēma licenci, bija Širlija Maldaunija. Taču viņa ir pazīstama ne tikai ar šo faktu, bet arī ar savu patieso aizrautību ar autosportu un tādu gribas spēku, ar kuru ne katrs vīrietis varēs lepoties.

Sievietes dragreisā
Tiek veltīts starptautiskai sieviešu dienaiLasīt talāk

Farkopi
Dažas nianses

Tiem auto īpašniekiem, uz kuru mašīnām nekad nav bijis farkopu, bet pēkšņi parādījās nepieciešamība pēc šīs ierīces, likumsakarīgi rodas jautājumi, sakarā ar šo tēmu. Lai atbildētu uz šiem jautājumiem maksimāli korekti, mēs vērsāmies pie kompānijas, kura nodarbojas ar farkopu pārdošanu un uzstādīšanu, pārstāvja.

Farkopi
Dažas niansesLasīt talāk