sekojiet mums Facebook >
Kas ir autožirs
Ekspress-reportāža no izstādes

Ķīpsalā notikušajā izstādē acīs iekrita interesants aparāts, kurš atgādina mazu helikopteri. Taču tas nav helikopteris: tāds transporta līdzeklis saucās autožirs. Mēs palūdzām kompānijas, kura demonstrēja šo aparātu, pārstāvjus pastāstīt par to sīkāk.

autožirs
autožirs autožirs
hiroplāns
rotaplāns
hirokopters

Dzinējs - 4-taktu, 4-cilindru, ar ūdens-gaisa dzesēšanas sistēmu, jauda - 100 z.s., versijām ar turbīnu - 115 z.s. Tehniskā apkope ir vajadzīga pēc katrām 100 motor-stundām. Šī autožira svārs - 450 kg, degviela - 95.benzīns, patēriņš - 15 l/stundā, degvielas tvertne - 75 l. Maksimālais ātrums - 185...200 km/h, līdijuma augstums - līdz 3000 m. Principā, aparāts var pacelties augstāk, bet tur jau skābeklis beidzās. Šīm modeļim nesoša skrūve tiek griezta tikai ar pienākošo gaisa straumi, bet ir modeļi, kuriem vilkmes daļa tiek padota uz nesošo skrūvi.

No helikoptera autožirs atšķiras
propelleris
mazās aviācijas
Ultralight kategorijas licence
PPL licenci
automobiļu medicīnisko izziņu
15 lidojuma stundas
Autožira vēsture
armijas džips Willys
ar ātrumu 105 km/h rotabuggy
25 nolidotas stundas
starp lidmašīnu un helikopteri
autožirs

Kāpēc slāpst dzinējs
Kondicioniera uzpildes kuriozās sekas


Ne tik sen, uz vienu no Rīgas auto servisiem atbrauca benzīna VW Touran, ar 1.6 l dzinēju, īpašnieks. Sūdzības – nedzesē kondicionieris, bet tas vēl nav viss. Pēc kondicioniera ieslēgšanas, dzinējs sāka slikti vilkt, un, praktiski, slāpt nost, pat pie neliela slodzes pieauguma, piemēram, braucot kalnā. Lai nenoslāptu, bija nepieciešams ieslēgt zemāku pārnesumu. Kāds tam ir iemesls?

Kāpēc slāpst dzinējsLasīt talāk

Īsumā par lukturu pulēšanu

Ar laiku, kad noskrējiens ir pārsniedzis 100 000 robežu, dažiem auto lukturu kupoli paliek blāvi. Tas nav traģiski, taču nav arī patīkami: gaisma paliek sliktāka un, šī iemesla dēļ, pastāv iespēja neiziet tehnisko apskati. Vēršoties pēc konsultācijas pie pulēšanas meistariem, mēs noskaidrojām, ka diagnoze «blāvums» ir izārstējama un tam nav nepieciešami lieli līdzekļu un laika ieguldījumi.

Īsumā par lukturu pulēšanuLasīt talāk

Signalizācija ar atgriezenisko saiti
Uztveršanas attālums –
nestandarta problēmas risinājums


Viens auto īpašnieks iegādājās lietotu, bet ne vecu spēkratu, kuram bija uzstādīta signalizācija ar atgriezenisko saiti. Tās deklarētais mijiedarbības ar karekli attālums – aptuveni 400 metri. Reālajā dzīvē, no auto stāvvietas līdz saimnieka dzīvoklim nav pat 200 metru, taču mijiedarbība ar karekli nav novērojama. Kāds tam ir iemesls?

Signalizācija ar atgriezenisko saitiLasīt talāk

Kāpēc GPS melo

Daudzi navigatoru vai GPS–trakeru, vai navigatoru īpašnieki, regulāri saskaras ar to, ka, bieži vien, patiesais objekta stāvoklis ne gluži sakrīt ar to, ko rāda ierīce. Kāda iemesla dēļ tas tā notiek un cik lielas mēdz būt novirzes?

Kāpēc GPS meloLasīt talāk