sekojiet mums Facebook
Žiguļi: daži fakti no vēstures un piemēri no Latvijas autosporta

Kad 1966. gadā Oskars Montabone pabeidza pirmo Fiat 124 versijas izstrādi, viņš diez vai varēja iedomāties, kāda spoža nākotne sagaida šo automobili.

Žiguļi: daži fakti no vēstures un piemēri no Latvijas autosporta

Oskars Montabone, kurš vadīja Fiat 124 izstrādātāju grupu. Viss, izņemot pārnesumu kārbu, kura tika paņemta no Fiat 1500, izgatavots no jauna.

Vidēja izmēra ģimenes auto ideāli derēja gan mājsaimniecēm, gan ģimeņu tēviem. Tituls «1967. gada Eiropas automobilis» bija pelnīti piešķirts šim vienkāršam, drošam spēkratam. Turklāt virsbūvju ateljē Pininfarina izstrādāja un virzīja uz tirgu mašīnas sporta versiju - Fiat 124 Sport Spider. Atkarībā no modifikācijas Sport Spider bija 90 un 135 z.s dzinēji. Šī modeļa ražošana turpinājās vēl 11 gadus pēc pārējo 124. sērijas paraugu izgatavošanas pārtraukšanas Itālijā 1974. gadā.

Žiguļi: daži fakti no vēstures un piemēri no Latvijas autosporta

Kā zināms, izņemot Itāliju, Fiat 124 tika ražotss vēl vairākās valstīs: Spānijā, kur tas saucās SEAT-124, Bulgārijā (Pirin-Fiat), Indijā (Premier 118NE), Korejā (Fiat Kia 124), Ēģiptē un protams PSRS. Starp ciitu, summārā Fiat 124 tirāža, visu ražošanas gadu garumā, visās valstīs, pārsniedza 17 milj. vienības. Ražošanai pēc licences, tika uzbūvēta rūpnīca, bet pilsētu, kur tā atradās, nosauca itāļu komunistu līdera Palmiro Toljati vārdā. Notika tas 1964. gadā, kad pats Toljati nomira slavenā padomju pionieru nometnē «Artek».

Žiguļi: daži fakti no vēstures un piemēri no Latvijas autosporta

Palmiro Toljati (malējais no kreisās), maršals Budjonijs, Kaganovičs, Suslovs, Mao Dzeduns, Bulgaņins, Staļins un citi, Josifa Staļina 70. gadu jubilejas svinībās «Boļšoj» teātrī, Maskavā, 1950. gada 4. aprīlī.

Žiguļi: daži fakti no vēstures un piemēri no Latvijas autosporta

Palmiro Toljati, «Artek» nometnē, 1964. gads.

Žiguļi bija moderna, komfortabla mašīna, kura tika uzbūvēta pēc oriģināliem rasējumiem un paredzēta ekspluatācijai pa normāliem ceļiem. Atšķirībā no visām pārējām padomju mašīnām, VAZ nebija militāro pārveidojumu auglis, Otrā Pasaules kara trofeju modifikācija vai atpakaļējais inženierings (reverse ingeneering – pēc gatavā parauga tiek radīti rasējumi un ražošanas tehnoloģija).

Pie vidējas cenas un augstiem ražošanas apjomiem, Žiguļi atšķīrās ar augstu kvalitāti (pēc PSRS mērauklas), konstrukcijas pārdomātību, augstapgriezienu dzinēja izdevīgu masas un jaudas attiecību. Lada bez šaubām bija labākais tā laika padomju automobilis.

Starp citu, interesants salīdzinājums: 70. gadu vidū, VAZ 2101 maksāja 5 500 rubļus, pie vidējās algas 134 rubļi (41 alga). Šodien Fiat Panda maksā 12 000 Euro, pie vidējās algas 500 Eiro – 24 algas.

Kaut arī sporta versija Fiat 124 Sport Spider arī nebija iekļauta līgumā, pat vienkāršo Žiguļu lieliskie raksturojumi neatstāja vienaldzīgus autosporta cienītājus – Lada arvien biežāk sāka piedalīties dažādās sacīkstēs. Pēc PSRS sabrukuma, sacīkstes ar Žiguļiem zaudēja savu pievilcību. Mašīnas un rezerves daļas kļuva vieglāk pieejamas, bet azarts un adrenalīna līmenis palika tie paši.

Žiguļi: daži fakti no vēstures un piemēri no Latvijas autosporta

Jautājums par to, kā no vienkāršiem Žiguļiem uztaisīt sacīkšu mašīnu – nav zaudējis savu aktualitāti. Mēs palūdzām pazīstamo Latvijas autobraucēju Gintu Bremzi uzskaitīt galvenos pārvērtību etapus:

• Atrast nesarūsējošu mašīnu. Virsbūves remonts sarežģīs un padarīs pārbūves procesu dārgāku;
• Ļoti vēlama ir dokumentu esamība (savādāk būs problēmas ar izbraukšanu uz ārzemēm);
• Pilnībā izjaukt virsbūvi līdz plikas bundžas līmenim;
• Atrisināt jautājumu ar vadītāja iesēdināšanu un sēdekļa tipu (vēlams, ar galvas sānu balstu);
• Uzstādīt drošības karkasu sertificētā firmā. Saņemt uz to uzlīmi-atbilstības apliecinājumu;
• Novākt visus liekos virsbūves elementus un nostiprināt šuves. Izveidot vietu speciālam aprīkojumam, akumulatora un degvielas tvertnes stiprinājumam (bagāžniekam pa vidu);
• Paredzēt pasažiera sēdekli gadījumā, ja sponsori gribēs pavizināties;
• Apstrādāt noņemtās detaļas, svara samazināšanai noņemt stinguma ribas. Tādējādi samazināt spēkrata masu par 10-20%;
• Uzstādīt hidraulisko roku bremzi;
• Nostiprināt piekari. Uzlikt poliuretāna bukses;
• Nomainīt bremzes pret sporta bremzēm, ar uzlabotu dzesēšanu;
• No jauna salikt PK;
• Modificēt aizmugurējo reduktoru;
• Uzstādīt sporta tipa sajūgu: ar mazāku gaitu, vieglāku un izturīgāku;
• Sagatavot dzinēju. Tas ir vissarežģītākais darba posms. Dzinējus pēc jaudas var iedalīt trīs grupās. Oriģinālie – 75 z.s., piestrādātie – 120 z.s. un super-dzinēji – 150 z.s. Galvenā problēma – sākotnēji zemā, pēc mūsdienu mērauklas, ražošanas kvalitāte. Detaļām ir ievērojamas pielaides, bet izvēle un pielāgošana prasa zināšanas un prasmes. Starp citu, Baltijas valstīs divi cilvēki nodarbojas ar super-dzinēju salikšanu. Par pamatu vēlams izmantot izturīgāku bloku cilindru no agrāko izlaiduma gadu mašīnām;
• Uzstādīt paaugstinātas jaudas radiatoru, speciālu slāpētāju, ugunsdzēsības sistēmu;
• Nocentrēt mašīnu. Uz katru krēslu ir jābūt vienādam svaram, ar precizitāti līdz kilogramam;
• Veikt savirzi-sagāzumu. Standarta procedūra, bet, sakarā ar klīrensa izmaiņām, var rasties sarežģījumi.

Protams, ka tas ir īss, vienkāršots saraksts. Dzīvē procedūra ir daudz sarežģītāka un aizņem aptuveni gadu. Gatava mašīna ar piestrādātu dzinēju (120 z.s.) maksā no 5 000 Eiro, bet savākt pašam – interesantāk un lētāk. Un vēl viena interesanta nianse: Žiguļus pārvērst par sacīkšu automobili – sarežģītāk nekā veikt analogu procedūru ar Eiropas auto.

   
Žiguļi: daži fakti no vēstures un piemēri no Latvijas autosporta
  Žiguļi: daži fakti no vēstures un piemēri no Latvijas autosporta  
Žiguļi: daži fakti no vēstures un piemēri no Latvijas autosporta
Uz foto zemāk - motora pārsegs un durvis ar izņemtām stinguma ribām.
Žiguļi: daži fakti no vēstures un piemēri no Latvijas autosporta
  Žiguļi: daži fakti no vēstures un piemēri no Latvijas autosporta  
Žiguļi: daži fakti no vēstures un piemēri no Latvijas autosporta
Uzlīmes uz drošības karkasa, kuras apstiprina tā atbilstību sacensību prasībām.
 

Fiat 124 vēsture un šodiena kārtējo reizi apstiprina itāļu inženieru augsto līmeni ne tikai tādu superkāru projektēšanā kā Ferrari un Maserati (kuri ietilpst Fiat koncernā), bet arī vienkāršu ikdienas spēkratu radīšanā.

 

Kāpēc slāpst dzinējs
Kondicioniera uzpildes kuriozās sekas


Ne tik sen, uz vienu no Rīgas auto servisiem atbrauca benzīna VW Touran, ar 1.6 l dzinēju, īpašnieks. Sūdzības – nedzesē kondicionieris, bet tas vēl nav viss. Pēc kondicioniera ieslēgšanas, dzinējs sāka slikti vilkt, un, praktiski, slāpt nost, pat pie neliela slodzes pieauguma, piemēram, braucot kalnā. Lai nenoslāptu, bija nepieciešams ieslēgt zemāku pārnesumu. Kāds tam ir iemesls?

Kāpēc slāpst dzinējs
Kondicioniera uzpildes kuriozās sekasLasīt talāk

BMW X5 (E70)
Ekspluatācijas nianses

Otrās paaudzes BMW X5, Eiropas tirgū tika prezentēts 2007. gadā. Daži no šiem automobiļiem jau nobraukāja pieklājīgu noskrējienu, līdz ar to - ir noteikta raksturīgāko problēmu statistika. Bet, kam tieši jāpievērš uzmanība, izvēloties un ekspluatējot BMW X5 (E70), mums pastāstīja viena Rīgas autoservisa, speciālisti. Šī autoservisa specializācija - BMW automobiļu pēcgarantijas apkalpošana.

BMW X5 (E70)
Ekspluatācijas niansesLasīt talāk

VW Transporter Ň5
Raksturīgās problēmas - ekspress-apskate

VW Transporter Ň5 - diezgan populārs automobilis mūsu sekundārajā tirgū. Šī spēkrata priekšrocības ir labi zināmas, taču tam ir arī atklāti vājās vietas.

VW Transporter Ň5
Raksturīgās problēmas - ekspress-apskateLasīt talāk

Uz metāllūžņiem
Nedaudz par utilizāciju caur šrotu

Mums kļuva interesanti atsvaidzināt savas zināšanas par vecu auto utilizāciju. Šim nolūkam mēs apmeklējām vairākus Rīgas šrotus, lai ievāktu informāciju par to, kāda uz šodienu ir situācija mūsu metāllūžņu tirgū.

Uz metāllūžņiem
Nedaudz par utilizāciju caur šrotuLasīt talāk