FORCH - autoķīmija autodarbnīcām - Trigers, SIA
 

  sekojiet mums Facebook

Lietota motocikla iegāde
Dažas nianses

Ar ko var saskarties un kam jāpievērš uzmanība, pērkot lietotu čopperu vai kruīzeru? Uz šiem jautājumiem mums atbildēja Uģis Spēlmanis: viņš pārstāv kompāniju, kura nodarbojas ar motociklu pārdošanu, apkopi un restaurāciju.

Lietota motocikla iegāde
Dažas nianses

Ja runā tieši par čoperiem un kruīzeri-
em, tad vairums no tiem mūsu tirgū nonāk no amerikāņu izpārdošanām. Teorētiski, ik viens gribētājs tādā Interneta aukcionā var iegādāties sev motociklu un pasūtīt tā piegādi. Tomēr, pēc speciālistu vārdiem, pašiem tādā veidā labāk nepirkt motociklus. Kāpēc? Lieta ir tāda, ka izpārdošanās, pamatā, tiek piedāvāti spēkrati pēc avārijas. Un ir liela iespēja iegādāties «kaķi maisā», jo nav zināms, cik stirpri spēkrats ir bijis sists. Ārēji tas var izskatīties normāli, bet iekšā var slēpties nopietni defekti.

Sistie un noslīkušie

Motociklam var būt deformēts rāmis. Tā atjaunošanas process – nav īpaši lēta procedūra. To, cik tas izmaksās, ie-
priekš nevar pateikt, jo viss ir atkarīgs no motocikla bojājuma pakāpes. Tur-
klāt, ja rāmis ir izpildīts no alumīnija, tad parasti tas nav atjaunojams. Tas nav viss. Kā zināms, visdārgākais motociklā – dzinējs. Un kādā tas atrodas stāvoklī – arī nav zināms.

Lietota motocikla iegāde
Dažas nianses

Lūk, Harley-Davidson motocikla piemērs no vienas amerikāņu izpārdošanas. Pēc skata – it kā nav ne vainas. Noskrējiens – nav liels. Cena – diezgan pievilcīga. Bet spēkrata stāvoklis – tā ir loterija. Un, nezinot daudzas nianses, bet pērkot patstāvīgi, ir iespēja rezultātā atdot divas-trīs reizes lielāku summu nekā par baiku tiek prasīts. Arī ar tehniskās apskates iziešanu pēc tam var rasties grūtības.

ASV samērā bieži paceļas vētras un ir plūdi, pēc kuriem paliek diezgan daudz noslīcinātās tehnikas, tajā skaitā – motociklu. Vai var atjaunot noslīkušu dzinēju? Principā – jā, bet šīs procedūras cenu arī nosaukt ir grūti. Ir vairākas nianses. Piemēram, brīdī, kad spēkrats tika aizliets, GSM vārsti bija aizvērtā vai atvērtā stāvoklī? Ja aizvērtā, tad ūdens visrdīzāk ir iekļuvis tikai filtros, bet, ja atvērti, tad ūdens ir iekļuvis dzinējā. Tas ir sliktāk, ja ņem vērā faktu, ka okeāna ūdens ir agresīvāks korozijas ziņā nekā, piemēram, Baltijas jūras ūdens.

Dzinēja stāvoklis

Aktuāls jautājums: kā zināms, daudziem no ASV atvestiem automobiļiem ir aizsērējuši dzinēji. Iemesls – amerikas autoīpašnieki ne vienmēr nopietni izturas pret savlaicīgas eļļas nomaiņas jautājumu. Bet, kā šajā ziņā ir ar no Štatiem vesto motociklu dzinējiem? Pēc speciālistu teiktā, ASV motocikliem parasti tādas problēmas nav. Kā zināms, motocikla dzinējā eļļu ir jāmaina katrus 5...7 tūkst. km. Turklāt, noskrējieni motocikliem parasti ir ne tik lieli: vairumam tie ir 2...5 tūkst. km sezonā. Protams, ka trāpās eksemplāri, kuri nobrauc virs 15 tūkst. km, bet tādu nav daudz.

Ja reiz runa ir par noskrējiem, tad rodas nākamais aktuālais jautājums. Nav noslēpums, ka daudziem auto, kuri tiek piedāvāti Latvijas sekundārajā tirgū, nobraukums ir attīts atpakaļ. Kā ar to ir motocikliem?Teiksim tā: motocikla noskrējienu dažreiz pat nav nepieciešams attīt. Lieta ir tāda, ka spidometrs uz motocikla ļoti viegli ir nomaināms. Daļēji tas ir vispār tūninga elements: ja nepatīk standarta mērierīce, var uzlikt jebkuru citu, kaut vai no divriteņa, kurš, starp citu, rāda bieži vien krietni precīzāk. Vēl viena nianse: ievedot spēkratu no ASV Latvijā, to ir nepieciešams sertificēt. Šīs procedūras ietvaros, spidometrs arī tiek mainīts, jo amerikāņu spidometrs rāda jūdzēs. Tehnisko apskati ar tādu ierīci nevar iziet. Tāpēc noteikt motocikla reālo noskrējienu - nav vienkārši.

Kopsavilkuma vietā

No visa iepriekš teiktā ir skaidrs, ka pašam motociklu ASV Interneta izpārdošanā labāk nepirkt. Nezinot daudzus zemūdens akmeņus, bet vēloties ietaupīt, cilvēks rezulātā iztērē ievērojami lielāku summu nekā plānoja iepriekš. Ja iegādāties motociklu pēc sludinājuma, tad labāk to darīt vietējā tirgū, pie vietējā tirgotāja, kur var redzēt, ko pērc.

Ja ir gribēšana, var pasūtīt motociklu no Štatiem un tādā gadījumā labāk ir tomēr vērsties kompānijā, kura specializējās šajā jautājumā. Tā nav banāna aģitācija. Te arī ir daudzas nianses. Piemēram, firmas, kuras atved motociklus no ASV, iegādājās tos vairumā, kas ir lētāk. Bez tā ir arī informācija, kādās izpārdošanās var pirkt motociklus, bet kādās – labāk nē. Pluss – sen jau ir atstrādāti piegādes, sertifikācijas, pirmspārdošanas sagatavošanas un citi jautājumi. Citiem vārdiem sakot, pieklājīgs motocikls var izmaksāt rezultātā lētāk nekā var sākotnēji šķist. Tomēr, motocikla iegāde – tikai pirmais solis. Nākošais jautājums – tā apkope. Tiesa gan, tas ir atsevišķs temats, pie kura mēs vēl atgriezīsimies.

Dzinēja pārkaršana
Dārgas sekas - piemērs no dzīves


Kā zināms, tad pārkaršana - bīstama lieta un var beigties ar nopietnu dzinēja remontu. Un, viens pazīstams auto īpašnieks, reiz pārliecinājās par to praksē.

Dzinēja pārkaršana
Dārgas sekas - piemērs no dzīvesLasīt talāk

Jautājumi par GBI
Reģistrācija,
TA un ekspluatācijas nianses


Nesen mēs rakstījām par to, cik mūsdienās maksā uzstādīt automobilim gāzes iekārtu. Tagad mūsu interesi izraisīja jautājumi, kuri attiecās uz ekspluatāciju, kā arī reģistrācijas nianses un tehniskās apskates iziešana. Pēc paskaidrojumiem mēs vērsāmies pie šīs jomas speciālistiem.

Jautājumi par GBI
Reģistrācija,
TA un ekspluatācijas niansesLasīt talāk

Priekš kam jāiebraukā riepas

Daudzi eksperti, uzreiz pēc riepu iegādes, iesaka tās iebraukāt dažus simtus kilometrus mierīgajos režīmos, lai ekstremālajos tās nepārsteigtu. Tas skar gan jaunas, gan lietotas riepas, turklāt, pēdējās pat biežāk. Likumsakarīgs ir jautājums: ko tā iebraukāšana dod?

Priekš kam jāiebraukā riepasLasīt talāk

Nepareizais ksenons
Daži «zemūdens akmeņi»

Reiz mēs stāstījām par atgadījumu, kad auto uzstādītais neštata ksenons, izraisīja traucējumus radio uztveršanā. Mums tika uzdots jautājums: kāpēc ksenona lukturi var būt par traucējumu avotu un ar kādām vēl problēmām, var sastapties, uzstādot ksenonu?

Nepareizais ksenons
Daži «zemūdens akmeņi»Lasīt talāk