sekojiet mums Facebook
 Mazgāšana ar tvaiku
Stāsts par kandžas aparāta evolūciju
 

Jaunais – tas ir labi aizmirstais vecais. Tvaiks no senseniem laikiem ir ticis cilvēka izmantots. Pirmie minējumi par destilāciju attiecās uz Grieķijas alķīmiķiem, kuri strādāja Aleksandrijā mūsu ēras I g.s. Turpmāk tvaika veidošanās procesu sāka izmantot ne tikai ūdens, bet arī alkohola attīrīšanai. Tieši tad cilvēki saskārās ar milzīgu uzsildītā tvaikā esošu enerģiju. Visdrīzāk, ka tieši kandžas aparātu sprādzieni mudināja spāņu izgudrotāju Jerónimo de Ayanz y Beaumont (1553-1613) uz tvaika, kā enerģijas avota izmantošanu. 1606. gadā viņš patentēja pirmo pasaulē tvaika dzinēju. Mazāk nekā pēc 200 gadiem, tehnoloģijas attīstība ļāva masveidā uzstādīt tvaika dzinējus uz transportlīdzekļiem.

Mazgāšana ar tvaiku
Stāsts par kandžas aparāta evolūciju
 
 

Automobilis ar tvaika dzinēju – tas ir kandžas aparāts uz riteņiem, tikai serpentīncaurules vietā ir uzstādīts dzinējs.

Pēc Otrā Pasaules kara ūdens tvaiks uz transporta izgāja no masveida izmantošanas (izņēmums – kuģi ar kodola enerģētisko iekārtu). Šodien situācija ir sākusi mainīties. Ūdens tvaiks atgriežās, tikai jaunā ampluā – kā mazgāšanas līdzeklis. Par tvaika izmantošanu tīrīšanā un dezinfekcijā bija zināms jau sen. Problēma bija kompaktu un drošu tvaika avotu radīšanā.

 
Mazgāšana ar tvaiku
Stāsts par kandžas aparāta evolūciju
 

Frenka Leslija gravīrā attēlots ugunsdzēsēju mašīnas tvaika katla sprādziens 1868. gada 18. jūnijā Ņujorkā. Ugunsdzēsējiem ātri izdevās tikt galā ar uguni. Interesentu pūlis bija sapulcējies apkārt ugunsdzēsējiem un tajā momentā nogranda spēcīgs sprādziens.

Kad drošu, kompaktu un diezgan jaudīgu tvaika ģeneratoru radīšana tehnoliģiski vairs nebija problēma, sākās strauja sadzīves ķīmijas attīstības ēra. Ķīmija ātri un ļoti efektīvi tīra (tiesa gan reizēm procesā sadzedzina un izšķīdina), nemaksā dārgi un tai ir plašs pielietošanas spektrs.

Šķita, ka visas problēmas ir atrisinātas. Tomēr šodien jau ir acīmredzama vienkāršo un lēto risinājumu pretējā puse: alerģija un bronhiālā astma bērnu vidū kļūst par normu, onkoloģisko saslimšanu pieaugums vairs nevienu nepārsteidz, upēs izzūd zivis, bet tās, kuras palika – nav ēdamas. Bēdīgo sarakstu var ilgi turpināt. Ar katru dienu ekoloģiskās problēmas arvien pieaug un vairāk skar ik vienu no mums.

Mūsdienu sintēzes tehnoloģijas ļauj tikt vaļā vai ievērojami samazināt tīrīšanas līdzekļu smaku, tāpēc gluži kā dabiskai gāzei arī tīrīšanas līdzekļiem pievieno aromatizatorus, kuri brīdina par bīstamo vielu esamību. Tomēr lietotājiem var nepatikt smaka, tāpēc aromatizatoru skaits arvien samazinās. Un arvien vieglāk tie mazgājās ārā (ātrāk par vielām, par kuru esamību būtu jābrīdina).

Pat vairāk, piemēram, mazgātavās ūdens daudzumu salona apšuvuma skalošanai pēc ķimiskās tīrīšanas apzināti samazina. Jo mazāk ūdens – jo ātrāk izžūs, bet tas nozīmē, ka ir iespējams ātrāk atdot klientam mašīnu. Klientam pat nav aizdomas par to, cik ķīmijas ir palicis uz sēdekļiem. Daļa, protams, izgaros salonā, daļa iesūksies vadītāja un pasažieru apģērbā, tomēr, pēc dažādiem vērtējumiem, ar to, kas paliek, pietiks vairākām ķīmiskajām tīrīšanām.

 
 
Mazgāšana ar tvaiku
Stāsts par kandžas aparāta evolūciju
 

Mūsdienu tvaika ģenerators.

ASV un Eiropā kā alternatīva ķīmiskai tīrīšanai arvien lielāku izplatību gūst «ķīmiskā tīrīšana» ar tvaiku. Šajā gadījumā termins «ķīmiskā tīrīšana» ir diezgan nosacīts. Pareizāk teikt «dziļa tīrīšana ar tvaiku». Pēc Aleksandra Kļaviņa no kompānijas AZ Ekoserviss - kurš ir šīs tehnoloģijas speciālists - teiktā, tvaiks zem spiediena vairumā gadījumu ne tikai veiksmīgi aizstāj ķīmiju, bet arī, ņemot vērā pielietošanas plašo variativitāti, ir efektīvāks un drošāks cilvēkiem, kā arī pašam tīrīšanas objektam. Mainot attālumu līdz objektam un tvaika piesātīnāšanas pakāpi, mēs varam piemeklēt ideālo ūdens, spiediena un temperatūras kombināciju jebkurai virsmai, maksimāli paaugstinot efektivitāti, neatstājot pārtrauces un samazinot jebkurus riskus.

Pat ļoti nopietnu piesārņojumu gadījumā, kad ir nepieciešama mazgāšanas līdzekļu izmantošana, ūdens, kas ir izveidojies, ar mūsu izmantotiem līdzekļiem, var apkārtējai videi droši tikt noliets zemē vai aiz jahtas bortu (ja tīrīšana, piemēram, tiek veikta uz peldlīdzekļa borta). Šie līdzekļi, protams, ir dārgāki, bet tie nekaitē dabai un kombinācijā ar tvaiku ir tik pat efektīvi kā parastā ķīmija.
https://www.youtube.com/watch?v=SE3urBo-GKA

Kur slēpjas ekoloģiskā drošuma un tīrīšanas efektivitātes noslēpums?
1. Tvaiks uz 100% sastāv no ūdens. Ūdens – visefektīvākais un draudzīgākais cilvēkam zināmais šķīdinātājs.
2. Temperatūra veicina šķīšanas ķīmiskās reakcijas (mazgāšanu).
3. Zem spiediena, vissīkākās siltā ūdens daļiņas, kuras satur tvaiks, iekļūst starp virsmu un netīrumiem, netīrumu porās, izšķīdina un sadala netīrumus vissīkākajos fragmentos. Tādējādi, netīrumi nāk nost pa daļām, neraujot sev līdzi laku un krāsu.
4. Karstais tvaiks iznīcina mikrobus un pelējumu.
5. Salīdzinājumā ar ūdeni, tvaikam ir nepieciešams ievērojami mazāks spiediens, lai iekļūtu spraugās, piemēram, zem gumijām, kas ir īpaši aktuāli jahtām. Vienkāršā, izsmidzināmā ķīmija tur vispār nespēj iekļūt.
6. Mazāks salīdzinājumā ar ūdeni spiediens, pie vienādas efektivitātes, kas ļauj mazāk skrāpēt virsmu.
7. Nožūšanas laiks – ap 3 stundām.
8. Darbi var tikt veikti pie klienta mājās, uzņēmuma teritorijā vai pie piestātnes.

Mazgāšana ar tvaiku
Stāsts par kandžas aparāta evolūciju

Tvaika ģeneratoru pielietošanas spektrs ir ļoti plašs: sākot ar mājas paklājiem un jahtām, beidzot ar ekskluzīviem automobiļiem un armijas bruņu tehniku. Starp citu, kvalitātēs jautājumos, militārpersonu izvēlīgums bieži vien robežojas ar aviatoru prefekcionismu.

Pēdējam punktam der pievērst īpašu uzmanību: tvaika ģeneratoru veiksmīgi var izmantot visur, kur ir iespējams izvest cauruli un izbāzt smidzināmo pistoli. Aleksandrs atcerējās gadījumu, kad, veicot dzīvokļa tīrīšanu, tvaika ģenerators palika pie klienta kāpņu telpām, bet caurule tika pacelta uz trešo stāvu.

Mazgāšana ar tvaiku
Stāsts par kandžas aparāta evolūciju

Boileris un vadības panelis (foto: car-use.lv)

Tagad, kad arvien vairāk uzmanības tiek pievērst veselīgam dzīves veidam, ķīmijas aizstāšana ar ūdens tvaiku šķiet lieliska ideja. Atteikšanās no indīgo vielu izmantošanas un ūdens ekonomija iegūst īpašu nozīmi šodien, kad sociālās atbildības un ekoloģiskuma idejas no modes statusa ir pārgājušas obligāto mūsdienu kompāniju biznesa filosofijas sastāvdaļu kategorijā.

--------------------------------------------------------------------

Daži ieteikumi no speciālistiem

Kā ātri noteikt, cik kvalitatīvi Jums izmazgāja auto:
1. Pievērsiet uzmanību sliekšņiem. Pat, ja mašīnu mazgāja tikai no ārpuses, sliekšņiem jābūt tīriem.
2. Diski. Pēc tam, kad Jūs izbraucāt no boksa, pārliecinieties, vai nav palikuši netīri diski. Ja diski ir lietie, tad iekšējai diska daļai arī ir jābūt tīrai.
3. Hromētām detaļām jābūt sausām, citādāk uz tām paliks pilienu kontūras. Uz virsbūves tās arī būs, tomēr uz hroma tas ir pamanāms ievērojami vairāk.
4. Ja trokšņa slāpētājs ir hromēts, tad to ir arī jāmazgā atsevišķi.
5. No zem moldingiem un virsbūves detaļu savienojuma vietām, nedrīkst nākt ūdens (parasti kopā ar netīrumiem), veidojot notecējumus uz spēkrata virsbūves.
6. Vietām aiz durvju rokturiem arī jābūt tīram.
7. Mazgāšanas laikā nekādā gadījumā nedrīkst tikt izmantotas apļveida kustības. Ne ar švammi, ne ar lupatiņu. Tikai līnijveida kustības.
8. Mazgāšanas laikā jaizmanto vairākus lupatiņu / švamju komplektus: viens – priekš diskiem, viens – tai virsbūves daļai, kura atrodas zem moldingiem, un viens – pārējai virsbūves daļai.
9. Ja Jūs pasūtījāt mazgāšanu ar rokas vasku, tad ūdenim no virsbūves ir jānoripo (vismaz no horizontālām virsmām).
10. Rokas vasku jāuzklāj tikai uz sausu virsmu. Ja to uzklāt uz mitru virsmu, tad nebūs rezultāta.

--------------------------------------------------------------------
Daži speciālistu piešķirti tvaika ģeneratora
un paša tīrīšanas procesa attēli