sekojiet mums Facebook  
Škoda Octavia I
Ekspluatācijas nianses

Škoda Octavia I, kura savu debiju piedzīvoja 1996. gadā, auto draugu vidū guva plašu izplatību. Eiropā to ražoja līdz pat 2010. gadam, kas nozīmē to, ka kopš 2004. gada pirmā un otrā spēkrata paaudzes tika ražotas paralēli. Ilgais konveijera mūžs liecina par to, ka modeļa raksturīgākās problēmas ir labi zināmas un viegli risināmas.

Dzinēji

Octavia tika komplektēta ar vairākiem motoriem. Agregātu gamma sākas ar diviem 1.4 l benzīna dzinējiem. Apjoms – viens un tas pats, taču konstrukcija – atšķirīga. 60 z.s. motors (AMD) tika izstrādāts vēl Čehoslovākijas laikos. Vienkāršas uzbūves dzinējs spēj kalpot ilgi, tomēr tā eksotiskums padara to nepievilcīgu no apkopes viedokļa. 1.4 l 75 z.s. agregāts ir mūsdienīgāks. Tomēr arī to nevar uzskatīt par īpaši veiksmīgu. GSM piedziņā – ķēde. Tās resurss nav liels, bet pašam dzinējam kapitālais remonts reizēm ir nepieciešams jau pēc 200 tūkst. km.

Par vienu no visizturīgākiem tiek uzskatīts 1.6 l astoņu vārstu benzīna dzinējs (102 z.s.). Tas bieži ir sastopams uz citiem VW Group modeļiem, piemēram, VW Golf V. GSM siksnas nomaiņas intervāls – 60 tūkst. km, bet tās resurss – vidēji 300 tūkst. km. Mašīnām ar lielu nobraucienu ir zināmi gredzenu iestrēgšanas gadījumi, it īpaši tad, ja auto ir braukājis pārsvarā mierīgā ritmā. Tekošo defektu, piemēram, aizdedzes moduļu iziešanas no ierindas, droseles aizsērēšanas, utt. novēršana neradīs problēmas.

Par diezgan veiksmīgiem, kaut arī dārgiem apkopē, tiek uzskatīti 1,8 / 1,8T dzinēji (125, 150 vai 180 z.s.). To virzuļu-cilindru grupai ir laba izturības rezerve, un tai nav noslieces uz aizkoksēšanos. GSM siksnu labāk mainīt ik pēc 60 tūkst. km, nevis pēc 90, kā iesaka ražotājs. Divpadsmit vārstu cilindru bloka galva ir kvalitatīva, tomēr sarežģīta konstrukcijas ziņā. Neskatoties uz to, ka sadales vārpstu piedziņā ir siksna, tās savā starpā ir savienotas ar ķēdi.

Skoda Octavia
 

Virsbūves krāsojuma kvalitāti nevar nosaukt par ideālu: krāsa bieži vien iet nost uz sliekšņiem, arkām un durvju apakšējā daļā. Pretrūsas segums neatrisina visas problēmas. Un lakas-krāsas seguma defektus labāk novērst laicīgi.

Skoda Octavia
 

Ar vecumu, liftbeku smagās aizmugurējās durvis var sākt brauciena laikā klauvēt. Turklāt, tās gāzes atsperes zaudē savas īpašības, un cilvēks, kas kaut ko liek bagāžniekā, var saņemt spēcīgu triecienu ar durvīm.

 
 
Skoda Octavia
 

Salonam piemīt VW kvalitāte, tomēr ar laiku tas tik un tā sāk čīkstēt.

 

Par ķēdes un tās spriegotāja nomaiņu labāk atcerēties laicīgi. Jāseko līdzi arī turbīnas stāvoklim (tā var būt dažādu sēriju - KKK K03-005, K03-029/073 vai K04-015/022/023). Uz pirmo izlaiduma gadu mašīnām, turbīnas cieta no vestgeitu ieklemmēšanās. Tas izraisīja detonāciju, kuras sekas - virzuļu-cilindru grupas bojājums.

Dzinējiem, ar lielāku nobraucienu bieži vien rodas problēmas ar vadības bloku, peldošiem apgriezieniem aizsērētas droseļvārsts dēļ, kā arī ar kartera ventilāciju, neveiksmīgās mezgla konstrukcijas dēļ. Normālas apkopes apstākļos, 1.8 l agregāti spēj nobraukt vairāk nekā 300 tūkst. km.

2.0 l 8-vārsu dzinējiem piemīt vienkārša un droša konstrukcija. Idilli bojā tieksme uz aizkoksēšanos un problēmas ar kartera ventilāciju. Daļēji tās rodas augstās darba temperatūras dēļ, kura pārsniedz 105ºС.

No dīzeļdzinējiem Octavia tika komplektēta ar 1.9 l motoru, kurš ir pazīstams pēc citiem VW Group modeļiem. Vēlāk spēkratu aprīkoja ar 2.0 l agregātu. Abi šie motori tiek uzskatīti par daudz-maz izturīgiem, izņemot visjaudīgāko 130 z.s. dzinēju. Tā resurss varētu būt lielāks, bet degvielas aparatūra – diezgan kaprīza. Turklāt, PK resurss komplektā ar šo motoru arī ir zemāks.

Transmisija un gaitas daļa

Mehāniskās PK ir diezgan izturīgas un vienkāršas. Uz dažām versijām, ar 1.8 l un 2.0 l dzinējiem tika uzstādīts divmasu spararats. Par neveiksmīgu tiek uzskatīts VW koncernā izstrādātais 4-pakāpju 01М tipa automāts. Visbiežāk iziet no ierindas hidrotransformatora bloķēšanas vārsts, galvenā spiediena regulēšanas vārsts, kā arī apgriezienu devēji. Lineāro solenoīdu resurss – 5...7 gadi līdz pirmajam remontam. Bet mainot eļļu ik pēc 60 tūkst. km, bieži vien ir nepieciešams tīrīt arī hidrobloku. Vēlāk ražotājs no šīs APK atteicās.

Pilnpiedziņas versijām, ik pēc 30 tūkst. km ir nepieciešams mainīt Haldex sajūga eļļu. Ja tas netiek darīts, tad mezgls salīdzinoši ātri iziet no ierindas. Tā remonts vai nomaiņa maksā dārgi, tāpēc daudzas pilnpiedziņas mašīnas laika gaitā pārtapa par spēkratiem ar priekšējo piedziņu.

Piekare tiek uzskatīta par izturīgu: vairums tās mezglu kalpo 80...100 tūkst. km. Amortizatoru, lodbalstu un aizmugurējās sijas sailentbloku resurss ir 120…150 tūkst. km. Pilnpiedziņas versiju aizmugurējā piekare ir sarežģītāka, tomēr tās detaļu resurss nav mazāks. Pēc nobrauktiem 150 tūkst. km var sākt klauvēt zobstienis, tomēr ar to var kādu laiku braukāt.

Kopsavilkums

Kopumā pirmā Octavia pelnīti tiek uzskatīta par izturīgu auto. Daļēji tas ir tā iemesla dēļ, ka atklāti vāju vai nepabeigtu mezglu tanī nav. Elektronikas mašīnā nav daudz, bet tipisko mezglu, piemēram, ģeneratora vai ABS devēju iziešana no ierindas, nav bieža, un tās novēršana nav sarežģīta. Salikšanas kvalitāte vienmēr ir bijusi stabili augstā līmenī. Tāpēc saprātīgās spēkrata cenas dēļ, pircēji aktīvi balsoja par to ar savu maku, un tika pārdoti 1.5 miljoni eksemplāri. Citiem vārdiem sakot, Octavia I – tas ir piemērs, kad plusu mašīnai ir vairāk nekā trūkumu. Šī iemesla dēļ, normālā stāvoklī esošs spēkrats, ar caurspīdīgu vēsturi var būt laba izvēle.

 
 
 
 
 

Apdrošināšanas telemātika
Finanšu izdevīgums vai dzīve zem kupola

Kontroles elektroniskās sistēmas arvien vairāk ienāk mūsu dzīvē. Autovadītāju kontrole - nav izņēmums. Uz šodienu dažas Eiropas, kā arī NVS valstu, apdrošināšanas kompānijas, izskata iespēju, noteikt polises finanšu nosacījumus atkarībā no vadītāja braukšanas manieres. Bet ASV un Austrālijā tāda prakse jau tiek pielietota. Tas ir labi vai slikti? Skatoties kam.

Apdrošināšanas telemātika
Finanšu izdevīgums vai dzīve zem kupolaLasīt talāk

VW Caddy / Ford Transit Connect
Īss apskats

Runa ir pa trešo VW Caddy un pirmo Ford Transit Connect paaudzi. Automobiļiiem ir praktiski viens vecums. Un abi ir diezgan plaši pārstāvēti Latvijas sekundārajā tirgū. Cena, saprotama lieta, ir atkarīga no stāvokļa un komplektācijas. Tomēr pie vienādiem pārējiem apstākļiem, VW ir par 10...20% dārgāks. Protams, ka katram automobilim ir savas stiprās un vājās puses.

VW Caddy / Ford Transit Connect
Īss apskatsLasīt talāk

Lukturu bojājumi
Nedaudz par stiprinājumiem
un lukturiem no angļu mašīnām

Mēs reiz stāstījām par blāviem lukturiem un kā pret to cīnīties. Tomēr lukturu blāvums – nav vienīgā problēma. Reizēm lukturi sitas vai lūzt to stiprinājumi. Ko šādā gadījumā darīt – pirkt jaunus lukturus? Tas nav obligāti. Ir lētāki varianti. Tomēr arī tur ir savi zemūdens akmeņi.

Lukturu bojājumi
Nedaudz par stiprinājumiem
un lukturiem no angļu mašīnāmLasīt talāk

Mazda 3 (2004 - 2009 i.g.)
Ekspluatācijas nianses

Pirmās paaudzes Mazda 3 - diezgan populārs spēkrats Latvijas sekundārajā tirgū. Un ne velti: tam ir daudz plusu. Protams, ka neizpaliek arī bez mīnusiem.

Mazda 3 (2004 - 2009 i.g.)
Ekspluatācijas niansesLasīt talāk