sekojiet mums Facebook
Mitsubishi Lancer ี
Ekspluatācijas nianses

Desmitas paaudzes (no 2007. gada)Mitsubishi Lancer – nav tas populārākais auto Baltijas valstīs. Tomēr spēkrats ir guvis nesliktu izplatību. Izskatot piedāvājumus sekundārajā tirgū, daži autoīpašnieki izvēlas Lancer tāpēc, ka Mitsubishi – tā tomēr ir japāņu izturība. Tajā pašā laikā spēkrats ir lētāks nekā analoga izmēra un izlaiduma gada Toyota vai Honda. Kas attiecas uz zemāku cenu, tad parasti tas tā ir. Bet, kā ar izturību?

Benzīna dzinēji

Nopietnu pretenziju pret lielāko dzinēju daļu nav. 1.6, 1.8 un 2.0 l motori spēj nokalpot 250…300 tūkst. km. GSM piedziņā – siksna, kurai diezgan ilgu laiku nav nepieciešama uzmanība. Bet piekaramā aprīkojuma siksna kalpo 60…70 tūkt. km, un tās nomaiņas procesā nenāks par skādi nomainīt arī veltnīšus.

1.5 benzīna dzinējs – problemātiskāks. Pēc aptuveni 50 tūkst. km noskrējiena, tam ir nosliece uz virzuļu gredzenu aizkoksēšanos, it sevišķi, ja mašīna pamatā braukā pilsētas režīmā. Pirmais rādītājs tam, ka ar gredzeniem kaut kas nav kārtībā – pieaug eļļas patēriņš nodegumam: vissmagākajos gadījumos tas var būt 3…5 l/10000 km. Kā profilaksi speciālisti iesaka ik pa laikam pārbaudīt eļļas līmeni ar mērstieni, un, ja tas ir samazinājies, tad izmantot atkoksēšanas sastāvu.

Vairumam benzīna dzinējiem ir raksturīgi arī citi sīki defekti. Piemēram, droseļvārsts bloku ir nepieciešams tīrīt reizi 30…50 tūkst. km. Automobiļiem līdz 2010. izlaiduma gadam, skābekļa devējs cieš no kondensāta, bet priekšējais kloķvārpstas blīvslēgs sāk tecēt, kad ir nobraukti 100…150 tūkst. km.

Dīzeļi

No pieejamām mūsu valstī dīzeļversijām, visizplatītākais ir modelis ar 2.0 l dzinēju. Tas ir VW motors ar Common Rail sistēmu, un šis agregāts ir diezgan jūtīgs pret degvielas kvalitāti. Kopumā dzinējs - daudz-maz izturīgs, tomēr ir dažas ekspluatācijas nianses. Ja pēc 150 tūkst. km parādās dobja skaņa aizmugurējās dzinēja daļas rajonā, tad ļoti iespējams, ka ir nolietojies divmasu spararats. Ar tā nomaiņu labāk nevilcināties, jo tas var vienkārši izjukt un ar demfera atsperu atlūzām sabojāt PK karteri, sajūgu un starteri.

Ir vēl viena nepatīkama nianse: pēc 170…200 tūkst. km nereti no ierindas iziet eļļas sūkņa piedziņa, un aizdegas eļļas spiediena spuldzīte. Turklāt, eļļas līmenis pēc mērstieņa var saglabāties normāls. Ja padomāt, ka aizdegusies spuldzīte – tā ir tikai elektronikas kļūme un nenovērst defektu, tad ir iespēja diezgan āti sabojāt motoru.

Transmisija

Mitsubishi Lancer ี
Desmitā paaudze (no 2007. gada). Ekspluatācijas nianses
Mitsubishi Lancer ี
Desmitā paaudze (no 2007. gada). Ekspluatācijas nianses

Virsbūves metāls – diezgan plāns, bet lakas-krāsas segums - vienkārši bojājams. Piemēram, krāsu uz sliekšņiem var noplēst pat ar apaviem. Korozijas ziņā virsbūve ir daudz-maz izturīga, bet pirmais parasti sāk rūsēt jumta bagāžnieks uz sedaniem vai piektās durvis uz hečbekiem. Lukturu plastiks arī ir diezgan mīksts, un tam nepatīk abrazīva iedarbība, piemēram, netīru lukturu slaucīšana ar sausām lupatām.

Mitsubishi Lancer ี
Desmitā paaudze (no 2007. gada). Ekspluatācijas nianses
Mitsubishi Lancer ี
Desmitā paaudze (no 2007. gada). Ekspluatācijas nianses

Salonā – ciets plastiks, kurš ar laiku var sākt čīkstēt. Dažas plastika detaļas ir nokrāsotas un ar laiku krāsa iet nost. Salona elektronika – nav tā izturīgākā, bet tās nav tik daudz un tā ir diezgan vienkārša. No nepatīkamiem sīkumiem, 3…5 gadus vecai mašīnai var sākt niķoties klimata kontrole, spoguļu regulējums, sēdekļu apsilde u.t.t. Sildītāja motoriņš ir diezgan vājš, un pēc kāda laika tā gultnis sāk gaudot. Par laimi, šis motoriņš ir izvietots aiz cimdu nodalījuma un tā nomaiņa nav sarežģīta.

Automobilis ir nokomplektēts ar vairākām PK. Versijai ar 1.5 l dzinējiem tika uzstādīta mehāniskā 5-pakāpju kārba Getrag, uz kuras ik pa 80…100 tūkst. km ir nepieciešams mainīt izspiedējgultni un primārās vārpstas gultņus. Apmēram ar tādu pašu intervālu tiek mainīts sajūgs.
 

Mehāniskās PK Aisin, kuras tika uzstādītas kopā ar citiem dzinējiem, ir izturīgākas, tomēr uz 100 tūkts. km reizēm mēdz pazust asums pārnesumu pārslēgšanā. Turklāt ziemā neiesildītai mašīnai pārnesumi var slikti pārslēgties pat uz samērā svaigas kārbas. Iemesls – rūpnīcas eļļojums ir pārāk jūtīgs pret zemām temperatūrām: tas sabiezē, un kamēr PK neiesildās, pārnesumi var pārslēgties ar piepūli. Risinājums: rūpnīcas smērvielas nomaiņa pret saliem piemērotāku.
 

Automātiskā 4-pakāpju PK Jatco arī ir diezgan izturīga. Tas ir vecais, klasiskās konstrukcijas hidromehāniskais ซautomātsป, kurš tika izstrādāts vēl 90. gados. Tam, protams, nepiemīt tāda ātrdarbība kā mūsdienu frikcijas APK, tomēr pie ritmiskas ekspluatācijas un eļļas nomaiņas katrus 90 tūkst. km, tas spēj nokalpot 250…300 tūkst. km, bez īpašām problēmām.
Izņemot visu augstākminēto, Lancer tika komplektēts ar variatoru, un arī – ar Jatco. Šī kārba tika uzstādīta uz Mitsubishi Outlander un daudziem citu ražotāju spēkratiem: Renault, Nissan, Jeep, Suzuki. Variatora izturība ir atkarīga no ekspluatācijas apstākļiem: kārbai ir ieteicams mainīt eļļu ik pēc 70 tūkst. km un izvairīties no straujas riteņu bloķēšanas, piemēram, atduršanās pret apmali. Ievērojot šīs rekomendācijas, ierīce spēj nokalpot 200…250 tūkst. km.

Ir modeļu gammā arī pilnpiedziņas versijas. Elektroniski vadāmais aizmugurējo riteņu sajūgs, kurš ir paņemts no Outlander, uz kompaktākā Lancer darbojas bez pārslodzēm un problēmas parasti nesagādā.

Gaitas daļa

Gaitas daļa izturība mašīnai - vidēja, un reizēm tai jāpievērš uzmanība biežāk nekā gribētos. Vispār šīs daļas izturība ir atkarīga no ceļu tīrības: sāls un netīrumi samazina daudzu gumijas detaļu resursu. Piemēram, pirmo izlaiduma gadu mašīnām amortizatoru statņi reizēm kalpoja tikai 20…30 tūkst. km, un tikai pēcrestailinga mašīnām parādījās pret netīrumu iekļūšanu drošāki statņi, kur spēj nokalpot 80…100 tūkts. km. Tas pats attiecas, piemēram, uz rumbas gultņiem: to resurss no 50…70 tūkst. km uz 100…150 tūkst. km izauga tikai tad, kad tika uzlabota aizsardzība pret netīrumu iekļūšanu.

Elektroniskā pastiprinātāja stiepnis uz pirmo izlaiduma gadu 1.5 l auto, varēja sākt klauvēt jau pēc 50 tūkst. km. Uz pārējām versijām īpašu problēmu ar stūres vadību nebija, bet stūres uzgaļi iztur līdz 100 tūkst. km. Bremžu diski principā var nokalpot tikpat ilgi, tomēr tiem ir problēma ar metāla sastāvu. Diski slikti pretojas straujām temperatūras izmaiņām, un, pat ļoti stipri sakarsuši, var deformēties no vienas iekļūšanas peļķē.

Kā parāda prakse, tad kopumā Lancer – daudz-maz izturīgs automobilis. Protams, pa sīkumiem tas rada nepatikšanas biežāk nekā minētie Toyota vai Honda, bet tas ir piedodami, ņemot vērā to, ka Lancer – lētāks. Protams, ka uzlādētās versijas - Ralliart un Evolution – sekundārajā tirgū maksā divas-trīs reizes dārgāk par vienkāršiem Lancer, bet tas ir atsevišķs stāsts. Kas attiecas uz ซciviliemป modeļiem, tad, ja ir nepieciešama mašīna katrai dienai, Mitsubishi Lancer X var kļūt par nesliktu risinājumu.

Virsbūves ģeometrija

Kā zināms, jo vecāka ir mašīna - jo augstāka iespēja, ka tai ir bijis kāds virsbūves remonts. Un, ja sīka defekta nekvalitatīvs remonts sliktākajā gadījumā izraisīs salabotā posma paātrināto koroziju, tad virsbūves ģeometrijas bojājumi izraisa nopietnākas sekas.

Virsbūves ģeometrijaLasīt talāk

Transporta boksi, veloturētāji

Pirms neilga laika, mēs stāstījām par bagažniekiem, kuri domāti uz automobiļa jumtu. Ko nostiprināt uz pašu bagāžnieku - te ir daudz vairantu. Visizplatītākās ierīces ir veloturētāji un transoprta boksi. Tikt skaidrībā ar šo ierīču izvēles un ekspluatācijas niansēm, mums palīdzēja Jānis Dreiže - kompānijas, kura specializējās dotajā jomā, pārstāvis.

Transporta boksi, veloturētājiLasīt talāk

Kas ir Toterhoums
Jeb priekš kam tālbraucējam Smārts


Mājas uz riteņiem ir diezgan populāra lieta gan Eiropā, gan ASV. Tikai eiropiešu un amerikāņu pieeja šādiem transporta līdzekļiem atšķiras.

Kas ir Toterhoums
Jeb priekš kam tālbraucējam SmārtsLasīt talāk

Kāpēc slāpst dzinējs
Kondicioniera uzpildes kuriozās sekas


Ne tik sen, uz vienu no Rīgas auto servisiem atbrauca benzīna VW Touran, ar 1.6 l dzinēju, īpašnieks. Sūdzības – nedzesē kondicionieris, bet tas vēl nav viss. Pēc kondicioniera ieslēgšanas, dzinējs sāka slikti vilkt, un, praktiski, slāpt nost, pat pie neliela slodzes pieauguma, piemēram, braucot kalnā. Lai nenoslāptu, bija nepieciešams ieslēgt zemāku pārnesumu. Kāds tam ir iemesls?

Kāpēc slāpst dzinējs
Kondicioniera uzpildes kuriozās sekasLasīt talāk

VW Caddy / Ford Transit Connect
Īss apskats


Runa ir pa trešo VW Caddy un pirmo Ford Transit Connect paaudzi. Automobiļiiem ir praktiski viens vecums. Un abi ir diezgan plaši pārstāvēti Latvijas sekundārajā tirgū. Cena, saprotama lieta, ir atkarīga no stāvokļa un komplektācijas. Tomēr pie vienādiem pārējiem apstākļiem, VW ir par 10...20% dārgāks. Protams, ka katram automobilim ir savas stiprās un vājās puses.

VW Caddy / Ford Transit Connect
Īss apskatsLasīt talāk