sekojiet mums Facebook  
 
Auto kondicioniera apkope
Papildināšana, nepatīkama smaka no deflektoriem – nedaudz par profilaksi
 

Kamēr nav sācies karstais laiks, bet līdz ar to – arī rindas autoservisos, mēs pēc kārtas aizvedām mūsu redakcijas auto uz ikgadējo kondicionieru profilaksi. Procesa gaitā, uzdevām dažus jautājumus jomas speciālistiem, kā arī paskatījāmies uz dažiem kondicionieru defektu piemēriem, kuri gadījās uz citiem spēkratiem.

Auto kondicioniera apkope
Papildināšana, pelējuma smaka no deflektoriem – nedaudz par profilaksi
 

Ar ko sākas kondicioniera pārbaude? Piemēram, ar tā darbības efektivitātes pārbaudi. Viens no visvienkāršākajiem veidiem – tiek paņemts speciāls termometrs ar mērtaustu (sk. foto). Šis tausts tiek ievietots appūtes salona deflektorā, tad tiek ieslēgts kondicionieris, bet ventilators liekās uz otro ātrumu.

Meistars lūdz pielikt dzinēja apgriezienus un kādu laiku paturēt 1500....2000 apgr./min. Līdz ar dzinēja apgriezienu palielināšanos, aug arī kondicioniera kompresora produktivitāte – temperatūra uz termometra sāk kristies. Ideālā tai būtu jābūt zem 9°Ń. Turam norādītos apgriezienus, tomēr zemāk par 10°Ń nekrīt. Meistars saka, ka jāpalielina vēl apgriezienus, līdz 3000 apgr./min. Tas tiek izdarīts, un temperatūra samazinās līdz 8.5°Ń. Tas liecina par to, ka ir nepieciešama kondicioniera papildus uzpilde? Iespējams, bet ne tikai, un ne obligāti.

Tas, ka temperatūra gaisam no deflektora iziet uz nepieciešamiem parametriem tikai pie paaugstinātiem kompresora apgriezieniem, var liecināt par daudz ko. Iespējams, ka ir problēma ar aizvariem: kāds no tiem mēdz ieklemēt. Bet iespējams, ka ar radiatoru vai arī sistēmā patiešām trūkst hladagenta. Mūsu gadījumā bija pēdējais.

Te var rasties jautājums par to, vai vajag veikt papildināšanu, ja kondicionieris, principā, darbojas? Teiksim tā: var veikt analoģiju ar eļļas trūkumu dzinējā. Kāds teiks, ka var turpināt braukāt arī tā, bet labāk tomēr eļļu pieliet, lai nepieļautu priekšlaicīgu cilindru-virzuļu grupas, turbīnas un citu detaļu nolietošanos. Vistiešākā analoģija: kā zināms, hladagents kondicionierī iznēsā pa sistēmu eļļu. Aiziet hladagents – aiziet arī eļļa. Kompresors sāk darboties pussausā režīmā, kas negatīvi ietekmē tā resursu. Bet jauns kompresors var izmaksāt vairākus simtus Eiro.

 
Auto kondicioniera apkope
Papildināšana, pelējuma smaka no deflektoriem – nedaudz par profilaksi
 

Termometra varianti, kuri tiek pielietoti kondicioniera darbības efektivitātes pārbaudei. Mērtausts tiek ievietots deflektora iekšienē, un tad skatās, kāda būs temperatūra pie noteiktiem dzinēja apgriezieniem un salona ventilatora ātruma.

Auto kondicioniera apkope
Papildināšana, pelējuma smaka no deflektoriem – nedaudz par profilaksi  

Lūk, dzīvs piemērs, kāpēc, iztekot hladagentam, ir jālej klāt eļļu – tā aiziet kopā ar hladagentu. Traips uz radiatora – no eļļas, tieši sūces vietā.

 

Meistars pieslēdza speciālu iekārtu, lai saprastu, cik daudz hladagenta ir palicis sistēmā un cik ir jāpapildina. Kā izrādījās, nepieciešams pievienot aptuveni 150 g hladagenta un 30 ml eļļas. It kā nieks. Tomēr, tas ne pavisam ir tā, ja ņemt vērā, ka eļļas daudzums dotā automobiļa sistēmā – 170 grami, bet hladagenta – 800 grami. Kas nozīmē, ka tika pievienota aptuveni 1/5 daļa, bet tas – ievērojams daudzums.

Kāpēc izgāja hladagents: sūce sistēmā? Dotajā gadījumā acīmredzamas sūces nebija. Visdrīzāk, ka kaut kur savienojuma vietās vibrāciju ietekmē pamazām tecēja ārā. Un, ja ņemt vērā to, ka minētais hladagenta daudzums aizgāja divu gadu laikā (pirms gada tas netika papildināts), tad kopumā ierīce atrodas pieņemamā stāvoklī.

Pēc hladagenta papildināšanas – atkal pārbaude ar termometra. Iedarbinām dzinēju, ieslēdzam kondicionieri – un jau tukšgaitā temperatūra uz termometra sāk tuvoties 9°Ń. Pievienojam apgriezienus – līdz 1 500 apgr./min, un tā jau ir zem 8°Ń. Kā redzams, starpība ir jūtama uzreiz. Visaktuālākais jautājums: cik maksā hladagenta papildināšana? Skaidrs, ka viss ir atkarīgs no mašīnas. Mūsu gadījumā tas izmaksāja nedaudz virs 30 Eiro. Laikam, tā nav pati lielākā maksa par to, lai kondicionieris veiktu savas funkcijas pat lielā karstumā, bet tā kompresors darbotos pēc iespējas ilgāk.

Starp citu, līdz ar siltās sezonas sākumu, sakrājās vēl vairāki jautājumi sakarā ar kondicionieriem, bet tāpēc mēs pie šīs tēmas tuvākajā laikā vēl atgriezīsimies.

 
------------------------------------------------------------------------------------------
Nepatīkamā smaka no deflektoriem  

Vairāki auto īpašnieki saskaras ar nepatīkamas smakas no appūtes deflektoriem problēmu, pēc ziemas sezonas. Tas ir laiks, kad ierīce ilgi netika ieslēgta. No kurienes šī smaka nāk – skaidrs: sistēmā rodas pelējums. Kā smaku pievarēt? Pastāv vairāki veidi, bet problēmas risināšana ir atkarīga no tās ielaistības pakāpes.

Protams, vienmēr gribas sākt ar kaut ko vienkāršu. Piemēram, pārdošanā ir redzēti baloniņi, kuri ir paredzēti kondicionieru antibakteriālai tīrīšanai kā attēlā 1.

Mēs painteresējamies pie kondicionieru remonta speciālistiem par to, cik šādi līdzekļi ir efektīvi. Kā mums paskaidroja, tad tie ir efektīvi profilakses veikšanai pret pelējumu jaunu automobiļu kondicionieros. Attiecīgi, ja pelējuma vēl nav, tad šis līdzeklis neļauj tam rasties, pie nosacījuma, ka apstrāde tiek veikta vismaz reizi gadā, kopā ar salona filtra nomaiņu.

Var baloniņu likt tā kā attēlā – lai līdzeklis vienkārši izsmidzinātos salonā, un ieslēgt sistēmu uz recirkulāciju. Bet labāk – ja ir paredzēta caurule, kuru var uzlikt uz balona smidzinātāju un izbāzt to iztaicētājā – tieši tur, kur rodas pelējums.

Ja pelējums sistēmā ir jau iedzīvojies, tad šis līdzeklis diez vai palīdzēs. Šādos gadījumos speciālisti izmazgā pelējumu ar speciālām putām. Tās tiek iepumpētas sistēmā un tad tur rada temperatūru kontrastu: silts – auksts – silts u.t.t. Šīs darbības rezultātā, pelējums noslāņojas no sienām un to var nomazgāt. Parasti, pietiek ar vienu putu balonu, retāk ir nepieciešami divi. Gadījās arī pavisam ielaisti gadījumi, kad pelējumu izdevās dabūt ārā tikai ar trīs putu balonu palīdzību.

Un, beidzot, visaktuālākais jautājums: ja visu ir jāmazgā ar putām, tad cik tas maksā? Kā mums paskaidroja, par to vidēji var paprasīt 25...40 Eiro, bet filtra un darba, lai to nomainītu.

Auto kondicioniera apkope
Papildināšana, pelējuma smaka no deflektoriem – nedaudz par profilaksi
 
 
 
Auto kondicioniera apkope
Papildināšana, pelējuma smaka no deflektoriem – nedaudz par profilaksi

Profilakses process ar antibakteriāla līdzekļa palīdzību, kuru sauc par «dūmiņu». Pirms procedūras ir vēlams nomainīt salona filtru. Dotajā mašīnā tas ir izdarāms vienkārši.

 
Auto kondicioniera apkope
Papildināšana, pelējuma smaka no deflektoriem – nedaudz par profilaksi

Bet, lūk, pati profilakse. Ir jāpalaiž baloniņu (tas pats izsmidzina) un jāaizver mašīnā logus un durvis.

GBI ekspluatācijas nianses
Nedaudz par gāzes sprauslām


Viena no mūsdienu GBI bezrūpīgas ekspluatācijas garantijām - normālas sprauslas. Ko nozīmē «normālas sprauslas» - to mēs noskaidrojām pie gāzes balonu iekārtu jomas profesionāļiem.

GBI ekspluatācijas nianses
Nedaudz par gāzes sprauslāmLasīt talāk

Spiediens riepās
Eksprestests: fakti, cipari


Zināms, ka pazemināts spiediens riepās sekmē degvielas patēriņa pieaugumu, toties uzlabo gaitas laidenumu. Paaugstināts spiediens, pretēji – samazina degvielas patēriņu, uzlabo vadāmību, taču padara mašīnas gaitu cietāku. Lai saprastu, vai ir vērts veikt izmēģinājumus ar spiedienu riepās, ekspertu grupa veica nelielu testu.

Spiediens riepās
Eksprestests: fakti, cipariLasīt talāk

Alfa Romeo Giulietta
Neliels testa brauciens
un ekspluatācijas nianses


Pirms neilga laika, mēs stāstījām par Alfa Romeo 159, kuru arī izmēģinājām gaitā. Toreiz automobilis atstāja labvēlīgu iespaidu un, šī iemesla dēļ, mēs nolēmām iepazīties ar vēl vienu modeli - Alfa Romeo Giulietta. Spēkrats tika paņemts testam vienā no Rīgas uzņēmumiem, kurš nodarbojas ar itāļu markas auto pārdošanu un apkalpošanu, bet tā speciālisti mums pastāstīja par mašīnas ekspluatācijas niansēm.

Alfa Romeo GiuliettaLasīt talāk

VW Caddy / Ford Transit Connect
Īss apskats


Runa ir pa trešo VW Caddy un pirmo Ford Transit Connect paaudzi. Automobiļiiem ir praktiski viens vecums. Un abi ir diezgan plaši pārstāvēti Latvijas sekundārajā tirgū. Cena, saprotama lieta, ir atkarīga no stāvokļa un komplektācijas. Tomēr pie vienādiem pārējiem apstākļiem, VW ir par 10...20% dārgāks. Protams, ka katram automobilim ir savas stiprās un vājās puses.

VW Caddy / Ford Transit Connect
Īss apskatsLasīt talāk