Riepas un diski, jaunie un lietotie, Riepastev.lv
sekojiet mums Facebook
Priekš kam ir nepieciešamas platas riepas

Jo platāka riepa, pie vienādiem pārējiem faktoriem, jo augstākas saķeres īpašības? Ja tas tā būtu, tad tiktu ražotas tikai platās riepas. Pateicoties augstākām saķeres īpašībām, tas saīsinātu bremzēšanas ceļu. No drošības viedokļa, par kuru visi rūpējas, tas ir ļoti svarīgi. Apdrošināšanas kompānijas jau sen būtu panākušas to, ka tiek ražotas tikai platas riepas: īsāks bremzēšanas ceļš – mazāk avāriju – mazākas naudas summas tiek izmaksātas kompensācijās.

Tomēr tas nenotiek. Pat vairāk: lai uz slidena ceļa bremzēšanas ceļš būtu īsāks, bet saķere – labāka, ziemas riepas tieši pretēji tiek ražotas šauras. It īpaši, ja runa iet par ziemas sporta riepām. Bet kontakta plankums šaurām riepām – mazāks. Vēl viens paradokss? Nē, likumsakarība, no elementāras fizikas jomas.

Priekš kam ir nepieciešamas platas riepas

Riepas saķere ar virsmu ir atkarīga ne tikai no kontakta plankuma izmēra, bet arī no piespiešanas spēka – vairumā gadījumu, runa ir par mašīnas svaru. Bet, kas ir kontakta plankums? Tas ir riepas deformācijas rezultāts. Daudziem džipu īpašniekiem ir zināms vienkāršs paņēmiens, kurš ļauj tikt ārā no sniega – samazināt riepās spiedienu aptuveni līdz 1 atmosfērai. Spēkrata svars paliek nemainīgs, taču palielinājās kontakta plankums, līdz ar to samazinājās spiediens uz virsmu, un automobilis vairs nekrīt cauri.

Spēkrata svars paliek nemainīgs – tā ir galvenā frāze. Turklāt ir uzstādītas platās riepas. Tas pats mašīnas svars tagad ir uz lielāku laukumu, un riepas mazāk deformējas. Rezultātā, ja arī kontakta plankums mainās, tad nedaudz. Mainās tā forma: kontakta plankums ir vairāk izstiepts platumā. Nopietni eksperti pārbaudīja to vairākas reizes, un, lūk, viens no piemēriem skaitļos. Tiek ņemtas vienas modeļa riepas, vienādas cietības sāni. Spiediens – ražotāja ieteiktais. Automobilis – viens un tas pats.

205/55 R16 – nospieduma laukums (kontakta plankums) = 173 х 143 mm = 247,39 cm2,
225/45 R17 − nospieduma laukums = 185 х 134 mm = 247,90 cm2.

Jā, platām riepām tas ir lielāks, taču pavisam nedaudz. Palielināt kontakta plankumu ir iespējams vai nu samazinot spiedienu riepā, kas negatīvi ietekmēs tās resursu, vai arī palielinot piespiešanas spēku. Tieši šī iemesla dēļ, uz sporta automobiļiem ir spoileri un antispārni. Citiem vārdiem sakot, kontakta plankums pats par sevi un saķeres īpašības nav viens no otra pa tiešo atkarīgs.

Priekš kam ir nepieciešamas platas riepas

Labi, bet kāpēc tad uz sporta mašīnām tiek uzstādītas platas riepas? Viens no faktoriem ir visiem labi zināms, un to reizēm jokojot paskaidro uz desas piemēra. Ņemam desu, kuras diametrs ir 10 cm, nogriežam no tās 0.5 cm biezu šķēli un izveidojam no tā rullīti. Izdevās? Protams. Bet tagad no tāda paša diametra desas nogriežam 10 cm biezu šķēli un mēģinām izdarīt to pašu. Nesanāks. Šis piemērs parāda vienkāršu aksiomu: jo lielāka ir profila platuma attiecība pret augstumu, jo mazāka ir nosliece uz sānnovirzi. Tas ļauj iziet pagriezienus ar lielâku ātrumu: riepa mazāk padodas, un tai ir mazāka nosliece uz atbortēšanos. Tomēr arī tas nav galvenais.

Priekš kam ir nepieciešamas platas riepas

Galvenais – riepas platums ir svarīgs, kad runa iet par tās resursu. Sporta riepas parasti tiek ražotas no mīkstākas gumijas: tas ir nepieciešams labākai saķerei. Tomēr šādas riepas ātrāk nolietojas. Turklāt svarīgu lomu spēlē temperatūra. Ceļu riepu temperatūras režīms – 60...90ºC, bet sporta riepām tas bieži viens pārsniedz 100ºC. Sacīkstēs gan riepu nepietiekama sakarsēšana, gan to pārkarsēšana ir slikta. Ņemot vērā apstākļus, pārkarsēt gumiju nav sarežģīti. Bet, ja temperatūra pārsniegs kritisko robežu, pasliktināsies saķere, bet pēc tam sāksies neatgriezeniska riepas nolietošanās, kas noritēs ar katastrofālu ātrumu.

Te riepas platums ir loti svarīgs. Jo tas ir lielāks, jo lielāks būs appūtes laukums. Riepa efektīvāk tiek atdzesēta, un tas ļauj ilgāk saglabāties sākotnējām īpašībām.

No viena gumijas sastāva izgatavotām platai un šaurai riepām ir aptuveni vienāds saķeres koeficients. Taču platāka riepa to ilgāk saglabā skarbajos sacīkšu apstākļos. Citiem vārdiem sakot, ne velti sporta asfalta riepas ir platas. Bez šaubām, ka ieguvums vienā rādītājā tas ir zaudējums citā. Piemēram, lielāka nosliece uz akvaplanēšanu. Taču tas jau ir cits stāsts.

Alfa Romeo Giulietta
Neliels testa brauciens
un ekspluatācijas nianses


Pirms neilga laika, mēs stāstījām par Alfa Romeo 159, kuru arī izmēģinājām gaitā. Toreiz automobilis atstāja labvēlīgu iespaidu un, šī iemesla dēļ, mēs nolēmām iepazīties ar vēl vienu modeli - Alfa Romeo Giulietta. Spēkrats tika paņemts testam vienā no Rīgas uzņēmumiem, kurš nodarbojas ar itāļu markas auto pārdošanu un apkalpošanu, bet tā speciālisti mums pastāstīja par mašīnas ekspluatācijas niansēm.

Lasīt talāk

Signalizāciju devēji
Mikorviļņu un ultraskaņas:
dažas nianses


Dažos mūsdienu auto, štata signalizācijai ir mikroviļņu vai ultraskaņas devēji (ultrasoniki). Turklāt, ar tamlīdzīgiem devējiem var papildināt arī parastās signalizācijas. Mums tika uzdots jautājums: ar ko šie devēji atšķiras, kādas ir to priekšrocības un kur ir to vājās vietas?

Signalizāciju devēji
Mikorviļņu un ultraskaņas:
dažas niansesLasīt talāk

Nenostiprinātā krava sadursmes brīdī
Izmēģinājumu rezultāti


Mēdz gadīties, ka mašīnā ir nepieciešams pārvadāt daudz mantu un ne vienmēr šīs mantas ir kārtīgi nostiprinātas. Loģika ir izskaidrojama: priekš kam tērēt laiku stiprināšanai, ja nav tālu jābrauc, bet ātrumi ir nelieli? Vācu kluba ADAC eksperti, nav vienisprātis ar šādu domu gājienu: pēc viņu teiktā, nenostiprināta krava, ir bīstamāka nekā ir pieņemts uzskatīt. Bet, lai apstiprinātu viņu teikto, tika veikti daži testi.

Nenostiprinātā krava sadursmes brīdī
Izmēģinājumu rezultātiLasīt talāk

Hibrīdu tūnings Latvijas gaumē

Vienā auto izstādē mēs ieraudzījām hibrīdu Toyota Prius, kura deklarētais vidējais degvielas patēriņš ir tikai 0.7 l/100 km. Mašīna nav ražota sērijveidā: tās piestrādi veica vienas Rīgas firmas speciālisti. Mēs painteresējāmies, kā izdevās panākt tādus rezultātus un cik lielā mērā deklarētie skaitļi atbilst patiesībai?

Hibrīdu tūnings Latvijas gaumēLasīt talāk