sekojiet mums Facebook  
Kā un priekš kam mērīt antifrīza blīvumu

Priekš kam auto īpašniekam var būt vajadzīgs aerometrs? Agrāk atbilde būtu sekojoša: akumulatora elektrolīta blīvuma mērīšanai. Šodien to mēra retais, jo pieaug neapkalpojamo akumulatoru īpatsvars. Tomēr aerometrs var noderēt arī antifrīza blīvuma mērīšanai. To ir nepieciešams darīt, lai zinātu, kad dzesēšanas šķidrums sasals vai sāks vārīties.

Koncentrācija

Mēs jau stāstījām par antifrīziem un to koncentrātiem (atsauce). Eiropā biežāk ir sastopams koncentrāts, kura sasalšanas temperatūra – tikai -12…13°С. Tomēr pietiek to atšķaidīt ar ūdeni, un sasalšanas temperatūra pazeminās. Latvijā parasti tiek piedāvāts jau atšķaidīts koncentrāts (gatavs antifrīzs). Ir nācies dzirdēt viedokli par to, ka koncentrāta un ūdens optimāla attiecība ir 1:1. Tad dzesēšanas šķidrums nesasalst līdz - 36…37°С.

Tikai kāpēc tad uz dažām kannām ir rakstīts par to, ka antifrīzs nesasalst līdz - 40…45°С? Marketinga gājiens? Tikai daļēji. Pirmkārt, var tikt norādīta nevis kristalizācijas sākuma temperatūra, bet gan plūstamības zuduma temperatūra, kura ir zemāka.

Bet, otrkārt, antifrīzs patiešām spēj nesasalt arī pie zemākām temperatūrām: līdz pat - 57…60°С. Vienkārši ir nepieciešama cita ūdens un koncentrāta attiecība (sk. tabulu). Kā tad ar «optimālo 1:1»?

 
 

Pārbaudot blīvumu, ekspluatācijas procesā, antifrīza paraugs tiek ņemts tieši no izplešanās tvertnes (protams, ka tas tiek darīts uz atdzisuša dzinēja). Lai rezultāti būtu maksimāli korekti, blīvuma mērījumus ir ieteicams veikt 20°С temperatūrā.

 
 
 

Vienkārša klasiska aerometra, ar antifrīza skalu, piemērs: uz tās ir norādīts nevis blīvums, bet gan sasalšanas temperatūra.

 

Šī attiecība ir optimāla no ekonomiskā un noturības pret salu mūsu klimata apstākļos viedokļa. Pie mums diez vai gaisa temperatūra būs zemāka par - 36°С.

Blīvums

Kas attiecas uz marketinga gājieniem: diemžēl ir sastopami antifrīzi, uz kuru kannām norādītā sasalšanas temperatūra neatbilst patiesībai. Vai to ir kaut kā iespējams pārbaudīt? Tas ir izdarāms vienkārši: jāizmēra šķīduma blīvumu. Koncentrātam un ūdenim tas atšķiras. Respektīvi, to maisījums dažādās proporcijās dos atšķirīga blīvuma šķīdumu. Diapazonā no 21°С līdz - 57°С, antifrīza blīvums svārstīsies no 1,049 līdz 1,085 (sk. tabulu). To bieži vien var neatcerēties. Pat, ja runa iet par klasiskiem rokas aerometriem, pastāv speciāli antifrīzam paredzētas ierīces, uz kuru skalas norādīti nevis blīvuma lielumi, bet aprēķinātā sasalšanas temperatūra. Mēdz būt arī universālie aerometri, kuriem ir vairākas skalas: antifrīzam, akumulatora elektrolītam u.t.t. Ar digitālām ierīcēm viss ir vēl vienkāršāk. Turklāt visi iepriekšminētie aerometri maksā lēti.

Ekspluatācijas procesā, antifrīza blīvums var mainīties: ūdens iztvaikošana, noplūdes / pievienošana u.t.t. Tāpēc to ir nepieciešams ik pa laikam pārbaudīt. Starp citu, ja rodas nepieciešamība pievienot ūdeni, tad labāk izvēlēties destilētu vai vārītu, lai dzesēšanas sistēmā nerastos nosēdumi.

Un vēl viena, uz pirmo acu skatienu, paradoksāla nianse. Pirms vasaras iestāšanās speciālisti bieži iesaka ieliet pret salu maksimāli noturīgu antifrīzu. Kāpēc? To jādara tāpēc, ka šādam dzesēšanas šķidrumam arī vārīšanās temperatūra – augstāka. Ja ūdens vārās 100°С, tad antifrīzs, kura sasalšanas temperatūra ir - 57…60°С, vārās 114…116°С temperatūrā. Jo karstāka vasara un uz dzinēju iekrīt lielāka karstuma slodze – jo vairāk jūtama ir šī starpība.

Antifrīza parametri atkarībā no koncentrācijas

Koncentrāta % šķīdumā Blīvums 20°С Kristalizācijas sākšanās temperatūra,°С Plūstamības zuduma temperatūra, °С Vārīšanās temperatūra, °С
35 1,049 -21,1 -27 105,4
40 1,056 -26 -32,5 106,8
45 1,062 -31,3 -38,5 108,2
50 1,069 -37,1 -44,9 109,7
55 1,074 -43,4 -51,7 111,2
60 1,08 -50,1 -59 112,8
65 1,085 -57,3 -66,7 114,5
 
 
 
 

Kartera ventilācijas sistēma
Iemesli un sekas - piemērs no dzīves

Kā jau ne reizi vien tika runāts, reizēm viens defekts ir tikai citas problēmas sekas. Un kamēr nav atrasts un novērsts pirmcēlonis, ar sekām var cīnīties ilgi un nesekmīgi. Te būs dzīvs piemērs tam, kā neliela, uz pirmo acu skatienu, problēma, izvērsās par nopietna dzinēja remonta nepieciešamību.

Система вентиляции картера
Причины и следствия
Случай из жизниLasīt talāk

Iesmidzināšanas leņķis uz dīzeļa
Vēlāk vai agrāk - nedaudz par regulēšanu

Viens dīzeļa auto īpašnieks saskārās ar to, ka spēkrats aukstā laikā sāka slikti iedarbināties. Uz ko kāds no stāvvietas kaimiņiem ieteica sekojošo, citējam: «pagriezt sūkni uz agrās aizdedzes pusi». Sak, nekā sarežģīta, un viss uzreiz būs labi. Autoīpašnieks ne uzreiz saprata: kādu sūkni un uz kurieni pagriezt, un kāds te sakars ar aizdedzi, ja uz dīzeļa uzliesmošana notiek no saspiešanas?

Угол впрыска на дизеле
Раньше или позже
Несколько слов о регулировкеLasīt talāk
 

Vērpstieņa piekare
Ekspluatācijas nianses

Ir nācies dzirdēt atšķirīgus viedokļus par vērpstieņa piekari: vieni saka, ka tās ir praktiski mūžīgas, bet citi tās dēvē par diezgan problemātiskām un ne lētām, remonta ziņā. Kam tad ir taisnība?

Торсионная подвеска
Нюансы эксплуатацииLasīt talāk
 
 
 
 
 

BMW X5 (E70)
Ekspluatācijas nianses

Otrās paaudzes BMW X5, Eiropas tirgū tika prezentēts 2007. gadā. Daži no šiem automobiļiem jau nobraukāja pieklājīgu noskrējienu, līdz ar to - ir noteikta raksturīgāko problēmu statistika. Bet, kam tieši jāpievērš uzmanība, izvēloties un ekspluatējot BMW X5 (E70), mums pastāstīja viena Rīgas autoservisa, speciālisti. Šī autoservisa specializācija - BMW automobiļu pēcgarantijas apkalpošana.

BMW X5 (E70)
Нюансы эксплуатацииLasīt talāk