sekojiet mums Facebook  
Motoreļļa
Nomaiņas intervāls jeb kas ir TBN

Mūsdienās daži vieglo automobiļu ražotāji deklarē lielus eļļas nomaiņas intervālus: 15...20 tūkst. km vai pat vairāk. Runā, kā mūsdienu tehnoloģijas bez eļļas nomaiņas ļaujot braukāt ilgāk. Spēkratu īpašnieki tam labprāt tic, jo tas it kā ļauj ietaupīt līdzekļus. Šo viedokli stiprina dažādi, piemēram, forumos sastopami izteicieni par to, ka patiesībā eļļu drīkstot mainīt vēl retāk. Kravas auto to vispār maina ik pēc 100 tūkst. km un nekas. Bet, kā ir patiesībā?

Bet patiesībā neviens nav atcēlis fizikas un ķīmijas likumus. Ja runa iet par kravas mašīnām, tad tām eļļa tiek mainīta retāk nekā vieglajiem spēkratiem. Bet kuģu dzinējos vēl retāk. Tikai tur savādāka eļļa.

Kā zināms, pastāv kartera gāzes. Tas nozīmē, ka gāzes no cilindriem pat uz jauna, nenodiluša dzinēja nokļūst karterī. Starp citu, tieši tāpēc pastāv kartera ventilācijas sistēma. Karterī ir eļļas migla, kura mijiedarbojas ar degvielas sadegšanas produktiem: ūdens tvaiku, slāpekļa un sēra oksīdiem. Rezultātā rodas ciets slāpekļa skābes, slāpekļpaskābes, sērskābes un sērpaskābes maisījums.

Visas šīs skābes iedarbojas uz eļļu, to sagraujot. Lai uzlabotu eļļas pretestību, to sākotnēji taisa sārmainu. Tādējādi tā neitralizē skābes, un pasargā dzinēju un sevi no posta. Tomēr eļļas pretestība ir terminēta. Eļļas raksturojums, kurš atbild par augstākminētām īpašībām, saucas TBN - total base number: kopējais sārmu skaitlis. TBN izpaužas kālija hidroksīdu skaitā, miligramos uz 1 eļļas gramu .

 
 

Kāpēc kvadraciklos un citā tamlīdzīgā tehnikā eļļas nomaiņas intervālu apzīmē nevis ar nobraucienu, bet gan motora stundām? Tāpēc, ka tā ir pareizāk. Ieņemot bezceļus, kvadrocikls stundā var veikt tikai 2...5 km vai pat mazāk. Tajā pašā laikā dzinējs darbojas uz maksimumu. Kad mašīna stāv sastrēgumā, nobrauciens gandrīz vai neiet uz priekšu, tomēr dzinējs darbojas. ЂStart-stopї sistēmas tikai nedaudz uzlabo situāciju. Pa trasi, stundas laikā, mašīna vidēji veic 75 km, bet pa pilsētu, analogā laika posmā Ц aptuveni 30 km. Kas nozīmē, ka 10 000 km Ц 133 motora stundas, braucot pa trasi, vai 333 motora stundas - pa pilsētu. Bet eļļai kilometrāža nav svarīga, jo tā turpina zaudēt savas īpašības, kamēr dzinējs darbojas. Tāpēc arī saka, ka, pilsētas ekspluatācijas režīmā, eļļas nomaiņas intervāliem būtu jābūt īsākiem.

 

Jo augstāks ir šis parametrs, jo lielākam kalpošanas termiņam ir paredzēta eļļa. Kravas auto eļļai TBN parametrs var sasniegt 16, bet kuģu eļļām Ц līdz 70. Vieglo automašīnu eļļu TBN reti ir augstāki par 8...11. Situāciju pasliktina ekoloģiskās prasības. Piemēram, dīzeļdzinējos tiek pielietotas eļļas ar zemu pelnu saturu (Low SAPS). Savādāk nav iespējams nodrošināt normālu sodrēju filtra resursu. Viss būtu labi, tikai šo eļļu TBN ir 7...8.

Kas notiek, kad eļļa pārstāj pretoties skābēm, kalpošanas termiņa pārkāpšanas dēļ? Pieaugs viskozitātes un sodrēju veidošanās, kas norit ģeometriskā progresijā. Tas tikai nosaukts par Ђeļļas slimībaї. Dzinējs izgāja no ierindas, bet, kad to atvēra, eļļas vietā ieraudzīja biezu, tumši brūnu sīkstu masu, kura protams nevarēja tikt izpumpēta pa eļļas kanāliem. Daudzi mezgli darbojās sausajā režīmā, kas arī bija par iemeslu motora iziešanai no ierindas.

Tieši visa iepriekšminētā dēļ, automehāniķi iesaka eļļas nomaiņu veikt biežāk nekā tas formāli ir nolikts. It īpaši tad, ja spēkrats tika ekspluatēts pilsētas režīmā. Ietaupīt uz eļļas nomaiņu var. Vai tas ir dzinēja resursa samazināšanās vērts Ц katrs lai izlemj pats.

 

Lietota motocikla iegāde
Dažas nianses

Ar ko var saskarties un kam jāpievērš uzmanība, pērkot lietotu čopperu vai kruīzeru? Uz šiem jautājumiem mums atbildēja Uģis Spēlmanis: viņš pārstāv kompāniju, kura nodarbojas ar motociklu pārdošanu, apkopi un restaurāciju.

Lietota motocikla iegāde
Dažas niansesLasīt talāk

Saab 9-3 (2002...2012 i. g.)
Ekspluatācijas jautājumi

Vieni uzskata Saab 9-3 otro paaudzi par veiksmīgu automobili, citi skatās uz šiem spēkratiem ar neuzticību. Lai noskaidrotu, kā patiesībā ir ar minētā modeļa ekspluatāciju, mēs vērsāmies to autoservisu pārstāvjiem, kuru specializācija ir Saab automobiļi apkalpošana, bet pie viena, izmēģinājām Saab 9-3 gaitā.

Saab 9-3 (2002...2012 i. g.)
Ekspluatācijas jautājumiLasīt talāk

Gāzes balonu iekārtas
Jautājums par vārstu izdegšanu

Vai tiesa ir tas, ka nepareizi noregulētas gāzes balonu iekārtas dēļ, izdeg GSM vārsti? Tamlīdzīgu jautājumu no auto īpašniekiem ir nācies dzirdēt diezgan bieži. Lai atbildētu uz to maksimāli korekti, mēs vērsāmies pie Romāna Popova, kurš pārstāv kompāniju, kura nodarbojās ar GBI uzstādīšanu un apkopi.

Gāzes balonu iekārtas
Jautājums par vārstu izdegšanuLasīt talāk

Jauna vispasaules
degvielas patēriņa mērīšanas metodika

Mēs jau vairākkārt stāstījām par to, ka uz doto brīdi Eiropas automobiļu degvielas patēriņa mērīšanai, tiek izmantots NEDC cikls. Šī cikla norādītā metodika, maigi sakot, neatbilst tam, kā automobiļi braukā reālajā dzīvē. Taču drīzumā situācija varētu izmanīties: pirms kāda laika tika pieņemts jauns cikls - WLTC.

Jauna vispasaules
degvielas patēriņa mērīšanas metodikaLasīt talāk