sekojiet mums Facebook  
Eļļas viskozitāte
Kas labāk: biezāka vai šķidrāka

Ir gadījumi, kad dzinējā ir pieļaujams liet eļļu, kuras viskozitāte nedaudz atšķiras. Piemēram, 5W-30 vai nedaudz biezāko 5W-40. Likumsakarīgs jautājums: kā vienas vai otras eļļas ieliešana ietekmē motora darbību?

Ir dzirdēts automobiļu īpašnieku viedoklis par to, ka ziemas periodā labāk liet šķidrāko 5W-30 eļļu. Tomēr, pat tad, kad runa iet par ziemu, šo atbildi nevar uzskatīt par korektu. Jo gan 5W-30, gan 5W-40 zemo temperatūru viskozitāte ir vienāda: 5W. Konkrētajā gadījumā runa iet par augsto temperatūras viskozitāti. Un te, vairākos rādītājos, starpība būs jūtama.

Dzinējā eļļa sasniedz 110...130°С. Līdz ar to 5W-30 izrādīsies šķidrāka. Kā zināms, motorā praktiski nav berzes «metāls pret metālu»: to novērš eļļas plēve. Respektīvi, šķidrākas eļļas plēve būs plānāka un neizturīgāka.

Vēl viena nianse: ievērojama mūsdienu automašīnu daļa ir aprīkota ar mazlitrāžas turbomotoriem. Savas konstrukcijas dēļ, šie agregāti vairāk patērē eļļu jau noejot no konveijera. Tāpēc šķidrākās eļļas patēriņš nodegumam būs lielāks.

Viens no piemēriem – VW motori EA111. Ik pa laikam, veicot eksperimentus, izmēģinātāji noteica eļļas patēriņu nodegumam, dažādām šīs saimes dzinēju versijām. Kā piemēru var paņemt vienu no visizplatītākajiem motoriem - 1,4 TFSI.

 
 

Dinamiskā 5W-30 eļļas viskozitāte normālā stāvoklī, atkarībā no markas un veida, 100ºС temperatūrā būs aptuveni 11...12 mm/c², bet 5W-40 – aptuveni 14 mm/c². Tomēr ne velti saka, ka eļļas viskozitāte ir atkarīga ne tikai no pašas eļļas, bet arī tās nomaiņas intervāliem un degvielas kvalitātes. Tiek uzskatīts, ka ar laiku eļļa paliek šķidrāka no degvielas nokļūšanas tajā. Tomēr tas ne vienmēr ir tā. Piemēram, braukāšana ar neskaidras kvalitātes degvielu, kurā ir liels ogļūdeņraža savienojumu skaits, tieši pretēji noved pie eļļas sabiezēšanas. Jau pēc 10...15 tūkst. km 5W-30 eļļa pārvēršas par šķidrumu ar dinamisko viskozitāti līdz 15 mm/c². Ar ko tas var beigties kloķvārpstas / sadales vārpstas ieliktņiem un slīdes gultņiem, ir zināms.

 
 

Izmēģinājumi parādīja, ka 5W-30 eļļas patēriņš nodegumam var būt 80...130 grami / 1000 km līmenī, atkarībā no slodzes un ekspluatācijas režīma. Savukārt, 5W-40 šis rādītājs vidēji ir 20...40 grami / 1000 km.

Starp citu, te ir vēl viena nianse. Kā rāda prakse, ne katrs autoīpašnieks mēdz pārbaudīt eļļas līmeni, spēkrata ekspluatācijas procesā. Tas nozīmē, ka visdrīzāk daudzi no viņiem neievēros eļļas patēriņu un neielies to, kamēr neiedegsies eļļas spiediena avārijas spuldze. Bet tā var neiedegties. Āķis slēpjas apstāklī, ka indikators iedegas nevis tad, kad eļļas līmenis paliek zemāks pēc mērstieņa, bet gan tad, kad spiediens eļļas sistēmā nolaižas zemāk par noteiktu līmeni.

Šāda gadījuma piemērs: dzinējā tika ielieta 5W-30 eļļa tā, lai tās daudzums atbilstu maksimālajam līmenim pēc mērstieņa. Atkarībā no motora, no sistēmas aiziet 800...900 ml eļļas, līdz līmenis no maksimālā nokritīsies līdz minimālajam. Automobiļa īpašnieks bija apzinīgs un eļļu mainīja nevis pēc reglamenta, bet gan biežāk: reizi 10 000 km. Un, kad auto atbrauca uz kārtējo eļļas nomaiņu, tika konstatēts, ka nodegumam aizgāja nedaudz virs litra eļļas.

Eļļas indikators neiedegās, jo tās spiediens nenokritās līdz kritiskam līmenim. Tomēr tas izrādījās zemāks pēc mērstieņa, kas nozīmē to, ka parādījās neliels eļļas bads. It kā nekas īpaši slikts nenotika, tomēr šāds darbības režīms nav dzinējam labvēlīgs, it sevišķi, ja šādas situācija atkārtojas regulāri.

Ņemot vērā iepriekš minēto aritmētiku, 5W-40 eļļas patēriņš nodegumam pat pēc 15...20 tūkst. km (reglamentā noteiktais ziemas periods, atkarībā no modeļa) neļaus līmenim nolaisties līdz minimumam.

Un vēl: jo lielāks eļļas daudzums sadeg cilindros, jo sliktāk tas ir katalizatoram un, gadījumā ar dīzeļdzinēju, sodrēju filtram.

Tomēr tas nenozīmē, ka šķidrākā eļļa ir sliktāka. Jo šķidrāka ir eļļa, jo mazāki ir berzes zudumi un līdz ar to arī degvielas patēriņš. Kā parāda prakse, braukšana ar 5W-30 ļauj ietaupīt 0.2...0.3 l/100 km, salīdzinājumā ar 5W-40. Turklāt, šķidrākā eļļa vieglāk iet pa šaurajiem eļļas kanāliem un ātrāk nokļūst pie berzes pāriem, piemēram, turbīnas slīdes gultņiem. Bet tajos motoros, kur virzuļu dzesēšanai ir eļļas sprauslas, šķidrāka eļļa uzlabo siltuma režīmu sakarā ar to, ka vieglāk iziet caur šīm sprauslām.

Citiem vārdiem sakot, katrai medaļai ir divas puses. Pēc 10 000 km ietaupīt pustvertni degvielas, bet atcerēties sekot eļļas, kuru šajā posmā vajadzēs pievienot aptuveni litru, līmenim? Var darīt arī tā. Tomēr, ja motors vairs nav jauns un intensīvāk ēd eļļu, negribas liekam riskam pakļaut katalizatoru / sodrēju filtru, bet par eļļas līmeņa pārbaudi ne vienmēr sanāk atcerēties, tad biezāka eļļa būs optimālāks risinājums.

 
 
 
 
 
 

AdBlue vieglajiem automobiļiem
Dīzeļauto īpašnieku jaunā problēma

Kā parādīja mūsu nesen veiktā aptauja, daži vieglo dīzeļauto īpašnieki bieži vien nezina, kas ir AdBlue - tā iemesla dēļ, ka nav saskārušies ar to. Vai nu arī zina, ka tas ir kaut kāds šķidrums, kurš tiek ieliets kravas auto. Bet jaunāku vieglo auto īpašnieki jau zina par AdBlue no prakses, sakarā ar to, ka šis šķidrums ir nepieciešams viņu mašīnām. Un pats galvenais - paies ne tik ilgs laiks un tas būs nepieciešams gandrīz visiem dīzeļautomobiļiem.

AdBlue vieglajiem automobiļiem
Dīzeļauto īpašnieku jaunā problēmaLasīt talāk

Eļļas nomaiņas intervāls
un turbīnas resurss


Vienam franču automobilim ar dīzeļa dzinēju 1,6 HDi tika konstatētas problēmas ar turbīnu. Interesanti, ka noskrējiens spēkratam - neliels, tas pats - nebūt ne sporta klases, un ar to tika braukāts diezgan mierīgi. Kāpēc tad turbīna izgāja no ierindas?

Eļļas nomaiņas intervāls
un turbīnas resurssLasīt talāk
 

Toyota Corolla / Auris
Desmitā paaudze (E140, 2006...2013)

Toyota Corolla un uz tās bāzes veidotais hečbeks, kurš ieguva nosaukumu Auris - viens no vispopulārākajiem mūsu sekundārajā tirgū automobiļiem. Modelis tiek uzskatīts par diezgan veiksmīgu un izturīgu. Tomēr atsevišķi trūkumi spēkratam, protams, ir.

Toyota Corolla / Auris
Desmitā paaudze (E140, 2006...2013)Lasīt talāk
 
 
 
 
 

Kā braukā ASV
Dažas amerikāņu ceļu īpatnības

Šodien aizlidot uz ASV, principā, nav liela problēma. Vēl jo vairāk, paņemt tur nomā auto. Tiesa gan, braukšanā pa turienes ceļiem, ir savas īpatnības.

Kā braukā ASV
Dažas amerikāņu ceļu īpatnībasLasīt talāk