sekojiet mums Facebook  
 
 
   
 
 
Degvielas piedevas
Likumsakarību ķēdes dinēja darbībā
 
 

 

Pēc publikācijas par eļļas piedevām, sekoja daži jautājumi par degvielas piedevām. Piemēram, vai tās ietekmē tādu pašu komplekso iedarbību kā remonta-atjaunošanas eļļas piedevas un, vai ir reāli ar to palīdzību samazināt degvielas patēŗiņu.
 


Par komplekso iedarbību runājot, viss ir vienkārši. Kā mēs jau stāstījām, tad dzinējā viss ir savstarpēji saistīts. It īpaši tas attiecas uz mūsdienu motoriem, kurus vada elektronika. 

Piedevas, protams, ir visādas, bet praktiski jebkura no tām iedarbosies uz dažādu devēju rādījumiem, bet tas nozīmē – arī uz darbmaisījuma formēšanos. Dabiski, ka tas atstās iespaidu arī uz virzuļu-cilindru grupu, kā arī gala rezultātā uz katalizatora, soderēju filtra un citu detaļu resursu.

Bet tas, uz kuru pusi šis iespaids būs – atkarīgs no pašas piedevas sastāva un tā, cik pareizi tā tiek pielietota.

Spirta bāze

Kā zināms, braucot ar benzīna un bioetalona – pēc būtības, spirta – maisījumu, degvielas patēriņš pieaug. Turklāt tirgū var sastapt benzīna piedevas uz spirta bāzes. Un uz daudzām no tām ir rakstīts, ka, bez citām īpašībām, šo līdzekļu pielietošana palīdzēs samazināt degvielas patēŗiņu. Kā viens ar otru iet kopā? Teiksim tā: ne tik viennozīmīgi kā gribētos.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Joki paliek joki, bet mūsdienu dzinēji – viena liela «ķēdes reakcija». Un vēl viens piemērs: nepilnīga maisījuma sadegšana benzīna dzinējā, kā zināms, noved pie piededžu veidošanās uz svecēm. Vairāk piededžu – vājāka dzirkstele. Vājāka dzirkstele – sliktāka uzliesmošana un rodas detonācija. Lai to noslāpētu, tiek koriģēts aizdedzes apsteidzes leņķis un, kā jau tika minēts, tiek iesmidzināts lielāks degvielas daudzums, kurš arī sadeg ne pilnībā. Tas rada vēl lielāku piededžu veidošanos. Aplis noslēdzas. Un, ja netiek novērsts nepilnīgās sadegšanas pirmcēlonis – problēmas barošanas, aizdedes sistēmās u.c., tad simptomi atkārtosies un padziļināsies.

Forch - autoķimija autodārbnīcām  
 

Galvenais spirta piedevu uzdevums – oktānskaitļa palielināšana. Principā šo funkciju daudzas no šīm piedevām izpilda. Bet ar degvielas patēriņu ir viens nepatīkams moments. Degvielas iesmidzināšanas un aizdedzes apsteidzes leņķa regulēšanas programmas ir iestatītas uz standarta benzīna-gaisa maisījuma degšanu. Bet spirts uzliesmo vieglāk nekā benzīns un izdeg ātrāk. Rezultāts – detonācija. Detonācijas devējs to jūt un dot komandu maisījuma bagātināšanai. Kas nozīmē, ka tiek iesmidzināts lielāks degvielas daudzums. Līdz ar to, arī tās patēriņš šinī situācijā diez vai var samazināties.

Degšanas katalizatori

Vēl viena piedevu grupa – tā saucamie degvielas maisījuma degšanas katalizatori. Vienkāršoti sakot, šādi līdzekļi zināmā mērā paplašina ogļūdeņraža molekulsietu. Kas nozīmē, ka maisījuma dedzināšana paliek vieglāka. Uzliesmojot, vienlaicīgi veidojas vairāki aizdegšanās perēkļi un maisījums sadeg vienmērīgāk un pilnīgāk.

Protams, ka šādas piedevas arī iedarbojas uz dzinēja darbību kopumā. Maisījums sadeg mīkstāk – nerodas detonācijas. Bet tas nozīmē, ka detonāciju devējam nav iemesla lieku reizi dot maisījuma bagātināšanas komandu, kas nozīmē papildus degvielas iesmidzināšanu.

Izplūdes gāzēs samazinās nesadegušo degvielas daļiņu skaits – katalizators un lambda zonde kalpos ilgāk. Turklāt samazinās kompresijas zuduma risks – kā zināms, detonācija pirmkārt sit pa virzuļu geredzniem. Tādus savstarpējās iedarbības piemērus var stāstīt ilgi.

Kas attiecas uz degvielas patēriņu, tad pēc idejas vienmērīgāka dzinēja darbība veicina tā samazināšanos. Cita lieta, ka ar vieglo mašīnu un saraustītā pilsētas braukšanas ciklā to var arī nesajust. Efektu drīzāk varēs redzēt liela kravinieku vai autobusu parka gadījumā.

Citiem vārdiem sakot, jebkura piedeva veic kompleksu iedarbību uz dzinēju un tā palīgsistēmām. Un, ja līdzeklis atbilst deklarētām īpašībām un pareizi tiek izmantots, tad galvenais efekts – mezglu un agregātu resursa palielināšana – ilglaicīgā perspektīvā ir sajūtams.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ne sists, ne krāsots
Piemērs no dzīves

Tamlīdzīgus vārdus var bieži vien izlasīt lietotu auto pārdošanas sludinājumos. Tiesa, ne vienmēr šie vārdi ir patiesi.

Ne sists, ne krāsots
Piemērs no dzīvesLasīt talāk

Automobiļa mazgāšanas nianses

Nomazgāt automašīnu – šķiet, nekā sarežģīta nav. Taču pat visvienkāršākajā lietā ir kaudze ar niansēm, kuras, bieži vien, tiek aizmirstas. Mazgāšana – tikai pirmais etaps virsbūves apkopes pasākumu kompleksā un nepareizi veikta mazgāšana, pamazām, izraisa diezgan bēdīgas sekas spēkrata ārējam izskatam. Lai šinī jautājumā ieviestu lielāku skaidrību, mēs griezāmies pēc konsultācijas pie profesionāļiem pulētājiem, kuriem ir darba pieredze ārzemēs.

Automobiļa mazgāšanas niansesLasīt talāk
 
 
 
 

Plastmasas detaļu krāsošana
Dažas procesa īpatnības


Aina auto servisā: ir stipri bojāts automobiļa plastmasas buferis un nav jēgas to atjaunot. Auto īpašnieks, starp izjaukto automašīnu detaļām, atrada buferi, kurš ir paredzēts tam pašam modelim, taču tas nebija nokrāsots. Galējā variantā, var pameklēt citu, bet nokrāsotu, bet labāk – iegādāties jaunu. Taču auto īpašniekam radās jautājums: «Vai tiešām ir tik grūti nokrāsot kaut kādu plastmasa detaļu?»

Plastmasas detaļu krāsošana
Dažas procesa īpatnībasLasīt talāk
 
 
   

Latvijas autoražošanas vēsture
Ceturtā daļa - automobiļi un autobusi:
no ÕIX gs. beigām līdz AMO Plant


Pagājušos sērijas par Latvijas autoražošanas vēsturi materiālos, mēs stāstījām par divriteņiem, mopēdiem un motocikliem, kuri tika ražoti repubilkā. Šinī materiālā runa ies par automobiļu ražošanu.

Latvijas autoražošanas vēsture
Ceturtā daļa - automobiļi un autobusi:
no ÕIX gs. beigām līdz AMO PlantLasīt talāk